نوروفیدبک

اگرچه نوروفیدبک حدود ده ها سال است که توسط سازمان هایی مانند ناسا و تیم های ورزشی حرفه ای مورد استفاده قرار گرفته است، بسیاری از افراد تا همین اواخر از آن چیزی نشنیده اند. این به احتمال زیاد به دلیل پیشرفت های اخیر در علم و فناوری است که به نوروفیدبک کمک می کند تا در دسترس عموم قرار گیرد. نوروفیدبک زیر مجموعه ای از بیوفیدبک است. بیوفیدبک یک اصطلاح گسترده برای این است که بتوانید برخی از عملکردهای بدن خود را از طریق بازخورد زمان واقعی کنترل کنید. نوروفیدبک به طور خاص به مغز شما هدف قرار گرفته است. اغلب اوقات از یک دستگاه EEG استفاده می کند و بعضی اوقات به عنوان بیوفیدبک EEG گفته می شود. در حالی که چندین شکل مختلف نوروفیدبک وجود دارد، اما متداول ترین آن آموزش موج مغزی است.
نوروفیدبک

نوروفیدبک چیست؟

نوروفیدبک روشی غیر تهاجمی برای آموزش عملکرد مستقیم مغز است. این یک نوع خاص از بیوفیدبک است و به آن بیوفیدبک EEG نیز گفته می شود. در این روش از الکترودهایی که مانند میکروفونهای ریز عمل می کنند، در پوست سر بیمار برای ضبط EEG یا امواج مغزی و کنترل بازخورد شنوایی، دیداری و / یا لمسی استفاده می کند که امکان یادگیری را ایجاد می کند. با این کار، مغز شروع به تنظیم کردن خود می کند و مؤلفه های لازم برای عملکرد خوب مغز را تقویت می کند.

تعریف های بسیاری وجود دارد که نوروفیدبک چیست و تأثیراتی که می تواند بر ما داشته باشد که به معنای واقعی کلمه بی پایان است. انجمن بین المللی نوروفیدبک و تحقیقات (ISNR) بیوفیدبک را به عنوان “فرایندی که فرد را قادر می سازد یاد بگیرد که چگونه فعالیت های فیزیولوژیکی را به منظور بهبود سلامت و عملکرد تغییر دهد، تعریف می کند.

نوروفیدبک بیشتر به عنوان مداخله در مشاوره برای تقویت فرایند درمان استفاده می شود. مشاوره فردی نیز در کمک به مراجعه کننده در یادگیری برای کنار آمدن مناسب با عملکردهای جدید و بهبود یافته رفتار، ارزشمند است. یک ابزار یادگیری برای مغز، و اغلب یک جایگزین طبیعی برای داروها. یک نمونه آموزش نوروفیدبک شامل هدایت مغز به سطوح مختلف آرامش با هدف قرار دادن و آموزش فرکانس های آلفا (نسبت به سایر فرکانس های مغزی مانند بتا، تتا و دلتا) است. این روش غالباً باعث ایجاد سطوح عمیق تر از آرامش برای بیمار می شود که باعث بهبود عملکرد روانشناختی و فیزیولوژیکی می شود.

نوروفیدبک چگونه عمل می کند؟

اغلب، نوروفیدبک با نقشه برداری از مغز آغاز می شود. این کار با اتصال حسگرها به پوست سر انجام می شود تا خواندن عملکرد مغز شما انجام شود. این نشان می دهد که چگونه و کجا این امواج مغزی در مغز رخ می دهند. سپس فرایند آموزش این امواج انجام شده که منجر به عملکرد بهینه تر مغز می شود.

به طور کلی نوروفیدبک عملکردی از مغز را هدف قرار می دهد که می تواند علائم بالینی را تشدید کند و گاه باعث شود. به عنوان مثال، اگر بیماری نوروآناتومی و سلامتی فیزیولوژیکی فرد بیش از حد تحریک باشد، بیماریهای روانی با علائم مختلف ممکن است از نظر رفتاری، روانی، عاطفی و یا جسمی بروز کند. اختلالاتی نظیر اضطراب و افسردگی می تواند پایه ای در زمینه نوروفیزیولوژی باشد که به تبع آن می تواند برای آموزش هدف گذاری شود. مغزی با انعطاف پذیری بیشتر، این توانایی را دارد که با موقعیت های چالش برانگیز زندگی سازگار شود.

تفاوت بیوفیدبک و نوروفیدبک چیست؟

تفاوت بین بیو فیدبک سنتی و بیو فیدبک EEG در تمرکز آن بر مغز و سیستم عصبی مرکزی است. نوروفیدبک ریشه در عمل بالینی دارد و پایه آن در علوم عصبی پایه و کاربردی است (ISNR ، 2010) و در طی سه تا چهار دهه گذشته مورد تحقیق قرار گرفته است.

جلسه نوروفیدبک چگونه خواهد بود؟

در طی جلسه بیمار معمولاً احساس آرامش می کند. بیماران در یک بستر قرار می گیرند و به صداها گوش می دهند و یا با استفاده از مغز خود یک بازی ویدیویی را انجام می دهند. هنگامی که حالت موج مغزی مورد نظر حاصل شود، بازی ادامه می یابد و امتیاز جمع می شود. این آسان و سرگرم کننده است. به یاد داشته باشید، هیچ چیز در مغز شما قرار نمی گیرد. در این حین پزشک به سادگی در حال گوش دادن به فعالیت های موج مغزی از طریق سنسورهاست. گوش می دهد و اطلاعات را به شما باز می گرداند. به همین دلیل به عنوان “نوروفیدبک” شناخته می شود.

مزایای نوروفیدبک

مزایای نوروفیدبک

اخیراً، اخبار زیادی در مورد نوروفیدبک درمانی وجود دارد. با توجه به این که یک پیشرفت علمی شگفت انگیز است، این نوع درمانی راهی برای معالجه بیماری های مختلف در مورد عملکرد مغز ما برای پزشکی فراهم می کند. ADHD، افسردگی و حتی اختلالات غذا خوردن و همچنین بسیاری دیگر.

بهبود حافظه

مطالعات همچنین آموزش نوروفیدبک را با بهبود حافظه مرتبط کرده است. این ممکن است نتیجه افزایش نوروپلاستیک باشد. نوروپلاستیک بیشتر با رشد سیناپسی بیشتر در هیپوکامپ، بخشی از مغز که برای حافظه کوتاه مدت بسیار مهم است – ارتباط دارد – مانند به یاد آوردن نام ها، تاریخ ها و مکالمات.

در یک مطالعه مشخص شد که آموزش نوروفیدبک حافظه کوتاه مدت بینایی و فضایی را در 70٪ از شرکت کنندگان در مطالعه بهبود بخشیده است. علاوه بر این، مطالعات دیگر نشان داده اند که آموزش نوروفیدبک در بعضی موارد ممکن است از سایر آموزش های شناختی مؤثر باشد.

بهبود خواب

بسیاری از افرادی که آموزش نورو فیدبک را تجربه می کنند، از بهبود کیفیت خواب خبر دارند. غالباً، اختلالات خواب با اختلال در تنظیم امواج دلتای کند حرکت می کند. بسیاری از افراد با مشکلات خواب ممکن است دریابند که آنها به اندازه کافی امواجی که باعث شوند مغز در خواب بماند، را ندارند. با این وجود ممکن است در طول روز مازاد این امواج را داشته باشند که منجر به خواب آلودگی یا عدم تمرکز در روز می شود.

افراد دیگر ممکن است دریابند که امواج مغزی خیلی سریع در شب دارند، مغز پرتحرکی که نمی خواهد “خاموش شود”. نوروفیدبک می تواند به بازگرداندن این امواج کمک کند که می تواند به بهبود کیفیت کلی خواب کمک کند.

بهبود خواب با نوروفیدبک

کاهش علائم بیش فعالی

تحقیقات نشان می دهد که آموزش نورو فیدبک ممکن است راهی برای درمان ADHD باشد. برخی تحقیقات حتی ادعا کرده اند که نوروفیدبک ممکن است به اندازه دارو موثر باشد.

کاهش اضطراب

اضطراب معمولاً با علائم افکار مسابقه ای، احساس “لبه” ، و یا اختلال خواب همراه است. اغلب اوقات، این در نقشه مغز منعکس می شود که حاوی مازاد امواج سریع بتا و کاهش امواج آرامش و تمرکز آلفا همراه است.

در یک مطالعه، 32 شرکت کننده به طور تصادفی برای دریافت نوروفیدبک اختصاصی موج آلفا اختصاص داده شدند. گروه آزمایشی با افزایش امواج آلفا، کاهش علائم اضطراب را نشان دادند.

بهبود علائم افسردگی

برخی تحقیقات ، آموزش نوروفیدبک را با کاهش علائم افسردگی مرتبط کرده اند. علائم افسردگی هنگام نقشه برداری از مغز می تواند متفاوت باشد، اما دیدن اختلال در تنظیم موجهای کند حرکت که همراه با علائم افسردگی هستند، غیر معمول نیست. این همچنین با این واقعیت ارتباط دارد که بسیاری از افراد مبتلا به افسردگی نیز دارای الگوی خواب نامنظم هستند.

یک مطالعه نشان داد که شرکت کنندگان که 8 هفته آموزش را دو تا سه بار در هفته پشت سر گذاشتند به این نتیجه رسیدند که آموزش نوروفیدبک می تواند در بیماران دارای اختلال افسردگی، تأثیر معنی داری داشته باشد. این مطالعه همچنین نشان داد که علائم اضطراب در بین شرکت کنندگان نیز کاهش چشمگیری دارد.

نکات قابل توجه در مورد نوروفیدبک درمانی

برای شخصی که در حال نوروفیدبک درمانی است ، باید این عوامل را در نظر بگیرید:

  • نوروفیدبک می تواند گران باشد و بیمه های خدمات درمانی آن را پوشش نمی دهند. با توجه به اینکه هزینه های درمان بالاست، برای بسیاری درمانی غیر واقعی است.
  • نوروفیدبک غیر تهاجمی و ایمن است. گفته می شود اکثر افرادی که این نوع درمان را انجام داده اند، جلسه ای راحت و لذت بخش را تجربه کرده اند.
  • الکترودهایی که با ژل مخصوص محلول در آب به پوست سر وصل شده اند، فقط از مغز به دستگاه EEG منتقل می شوند. هیچ چیز به مغز ارسال نمی شود.
  • عوارض جانبی تقریباً وجود ندارد. برخی گفته اند که بعد از جلسه احساس خستگی داشته اند، اما با چرت زدن برطرف شده است. برخی از بیماران نسبت به ژل واکنش نشان داده اند.
  • اثربخشی نوروفیدبک هنوز مورد مطالعه است، اما تاکنون چیزی جز شواهد مثبت محکم وجود نداشته است. مانند بیمارانی که پس از سی یا چهل جلسه تشخیص داده شده اند، علائم آنها از بین رفته است.

کارشناسان دریافته اند که بهترین نتایج از روش نوروفیدبک درمانی زمانی انجام می شود که درمان ها در محیطی انجام شود که بیشترین مشکلات را به بیمار می دهد. مانند دانش آموزان وقتی در یک کلاس درس هستند بهتر عمل می کنند. مانند هر روش درمانی، نتایج هر شخص ممکن است متفاوت باشد.

یک جلسه مشاوره به همراه پیش پرداخت آنلاین