سندرم آشیانه خالی چیست؟

سندرم آشیانه خالی

تا همین اواخر خانه تان پر از سروصدای بچه ها بود. آشپزی و نظافت می کردید، به آنها کمک می کردید تا حرفه خود را بسازند و به آنها نشان دهید که چگونه مستقل زندگی کنند. اما اکنون که فرزندان تان زندگی مستقل خود را شروع کرده اند، احساس تنهایی می کنید. ممکن است شما از انجام رسالت زندگی خود راضی باشید، اما نگاه کردن به خانه ی خالی خود باعث می شود احساس بدبختی کنید و این بر سلامت روان شما تاثیر بگذارد. در این پست احساسات پشت سندرم آشیانه خالی و نحوه مقابله با آن را توضیح داده ایم.

سندرم آشیانه خالی چیست؟

سندرم آشیانه خالی احساس غم، تنهایی و از دست رفتن هدف والدین در هنگام رفتن فرزندانشان از خانه است. این بیشتر زمانی اتفاق می افتد که بچه ها برای تحصیلات عالی، کار یا ازدواج می روند.

با این حال، این یک تشخیص بالینی نیست بلکه یک دوره گذرا است که برخی والدین احساس اضطراب می کنند و احساس از دست دادن را تجربه می کنند. فردی که این احساسات را پشت سر می گذارد، آشیانه خالی خوانده می شود.

والدین مبتلا به سندرم آشیانه خالی یک خلاء عمیق در زندگی خود تجربه می کنند و اغلب احساس می کنند کمی گم شده اند. آنها همچنین ممکن است تلاش کنند که اجازه از استقلال فرزندشان جلوگیری کنند، زیرا این کار برای آنها سخت است.

اثرات سندروم آشیانه خالی بر والدین

طبیعی است که والدین وقتی همه فرزندانشان آنها را ترک کنند، احساس غم و تنهایی کنند. اما در نهایت، تنهایی می تواند تأثیر منفی و هم مثبت بر والدین داشته باشد.

اثرات منفی:

  • احساس قابل توجه از دست دادن ممکن است منجر به افسردگی شود. همچنین ممکن است منجر به بروز بحران هویت، مشکلات رفتاری یا درگیری در رابطه با دیگران و الکلیسم شود.
  • مطالعات نشان داده است که تنهایی و افسردگی در سالمندان می تواند منجر به ناتوانی های شناختی شود.
  • والدین، ​​به ویژه مادران، ممکن است احساس هدف خود را از دست دهند زیرا در حال حاضر کسی برای مراقبت از آنها وجود ندارد.
  • همچنین مشاهده شده است که احساسات آشیانه خالی در زنان خانه دار نسبت به زنان شاغل زیادتر است.

اثرات مثبت:

  • روانشناسان معتقدند دوری از فرزندان لزوماً برای والدین بد نیست زیرا آنها وقت پیدا می کنند تا روابط خود را با دیگران بیشتر کنند.
  • زوجین همچنین می توانند وقت خود را در کنار هم گذرانده و رابطه خود را دوباره زنده کنند.
  • این فرصت را به آنها می دهد تا دوباره سرگرمی ها و علاقه های خود را دوباره کشف کنند، کیفیت زندگی را بهبود بخشند و دوباره با خانواده ارتباط برقرار کنند.

این تأثیرات ممکن است متناقض به نظر برسد، اما می توان گفت تاثیرات منفی بر پدر و مادر سالخورده (معمولاً بالای 65 سال) نسبت به افراد میانسال بیشتر است.

سندرم آشیانه خالی

چرا برخی والدین سندروم آشیانه ی خالی را تجربه می کنند؟

از دست دادن فرزندانتان امری طبیعی است. اما از نظر برخی تأثیر زیادی دارد. در اینجا عواملی وجود دارد که شانس ابتلا به والدین را به این سندرم افزایش می دهد:

سن والدین:

والدین سالخورده، که از نظر جسمی و مالی به حمایت فرزندانشان احتیاج دارند، مستعد ابتلا به این سندرم هستند زیرا احساس می کنند، حمایتگر خود را از دست داده اند.

یک ازدواج ناپایدار:

یک ازدواج ناپایدار باعث می شود زندگی والدین فقط در اطراف فرزندانشان بچرخد. عدم حمایت از شریک زندگی آنها باعث می شود فرد بسیار تنها شود. این والدین، بیش از حد به فرزندان خود وابسته هستند، زیرا تنها حضور فرزندان در زندگیشان ثابت بوده است.

حس هویت:

بعضی از والدینی که خود را سرپرست فرزندان می دانند، احساس خود را از دست می دهند. والدینی که فقط توسط فرزندان خود احساس تأیید می کنن ، وقتی بچه ها ناگهان در اطراف نباشند، احساس افسردگی می کنند.

مشکل در پذیرش تغییر:

بعضی از افراد در برخورد با تغییر دشوار عمل می کنند. اگرچه والدین می دانند که روزی فرزندان بزرگ می شوند و زندگی مستقلی را پشت سر می گذارند، اما وقتی زمان آن فرا می رسد، از پذیرش واقعیت خودداری می کنند. و اگر کودک زودتر از حد انتظار مستقل شود، ممکن است احساساتشان بدتر شود.

والدین مجرد:

یک مادر یا پدر مجرد از زن و شوهر مستعدتر به سندروم آشیانه خالی هستند زیرا آنها کسی را ندارند که وقت خود را با او گذرانده یا تجربیات خود را با او به اشتراک بگذارند.

سایر وقایع استرس زا:

اگر والدین با برخی از مسائل استرس زا مانند از دست دادن همسر یا تغییرات بیولوژیکی قابل توجهی مانند یائسگی دست و پنجه نرم کنند، به احتمال زیاد احساس ناراحتی و تنهایی بیشتری خواهند کرد. اگرچه اعتقاد عمومی بر این است که زنان بیشتر از مردان رنج می برند، اما مطالعات نشان می دهد که شدت احساس در هر دو می تواند یکسان باشد.

کیفیت روابط والدین و فرزند:

معمولاً والدین با داشتن رابطه خوب با فرزندانشان، به راحتی به سندورم آشیانه خالی را دچار می شوند، زیرا سالها وظیفه بزرگ کردن فرزندان خود را انجام داده اند.

واقعیت این است که کودکان ممکن است برای همیشه در کنار والدین خود نباشند. هرچه والدین زودتر این حقیقت را بپذیرند، برای آنها آسان تر می شود.

آیا درمان سندروم آشیانه خالی امکان پذیر است؟

بله، تو میتوانی. هنگامی که فرزندان تان آماده مستقل شدن هستند، ممکن است می توانید از سندرم آشیانه خالی جلوگیری کنید. از این رو، برنامه ریزی کنید. با پیدا کردن فرصتهای جدید برای زندگی حرفه ای و شخصی، خود را دوباره پیدا کنید. خود را درگیر کار و چالش های جدید کنید تا وقتی پرندگان بالغ از لانه شما دور می شوند، بی هدف نباشید.

راه های مقابله با سندرم آشیانه خالی

بعضی از زوجین وقتی هر دو شریک مبتلا به سندرم آشیانه  خالی هستند، درگیری بیشتری را تجربه می کنند. این می تواند احساس تنهایی و پریشانی را به وجود آورد. در ادامه راه های مقابله با این سندرووم ذکر شده است.

1- نقش های خود را مشخص کنید

شما در طول زندگی خود نقش های زیادی داشته اید. دختر یا پسر، دوست، کارمند، شاید عمه یا دایی، پسر عمو، اما برای بسیاری، هیچکدام به اندازه نقش مادر یا پدر مهم نیست. مطمئن باشید، هنوز می توانید آن نقش ها را با افتخار داشته باشید. فقط ممکن است دیگر در خط مقدم نباشید.

در ضمن، نقش های جدیدی را که می خواهید در طول این مرحله از زندگی خود پر کنید، را شناسایی کنید. آیا می خواهید داوطلب شوید؟ یک همسایه سخاوتمند؟ عضو درگیر جامعه؟

اکنون که وقت بیشتری دارید، فرصت دارید که فعالیت های دیگری را کشف کنید که می تواند به زندگی شما معنا و هدف دهد. با روشن کردن نقش هایی که می خواهید داشته باشید، می توانید احساس ارزشمند بودن را تجربه کنید.

2- دوباره با شریک زندگی خود ارتباط برقرار کنید

ممکن است زندگی تان پس از ترک فرزندتان تغییر کند، و در ذهن تان این امر بهتر نباشد. به یاد داشته باشید آن سالهای قبل از بچه دار شدن، نگامی که فقط آن دو نفر بودید. وقت آن است که خاطرات بیشتری را به عنوان یک زوج ایجاد کنیم.

وقت خود را برای سفر بگذارید بدون هیچ گونه نگرانی درباره اینکه چه کسی می تواند در کنار بچه ها بماند. هر نوع وعده غذایی را که می خواهید، بدون توجه به اینکه کسی از آن شکایت کند، طبخ کنید. برای پیدا کردن فعالیتهایی که می توانید در کنار هم از آنها لذت ببرید، برنامه ریزی بیشتری انجام دهید.

3- دوباره با خودتان ارتباط برقرار کنید.

یک لانه خالی به معنای این است که شما فرصت و زمان را برای برقراری ارتباط با خودتان دارید، خواه نقاشی، موسیقی یا آشپزی. با تمام شدن کارهای بچه هایتان، اکنون فضای کافی برای غوطه ور شدن در فعالیت های دوست داشتنی تان وجود دارد. به این فکر کنید که چگونه می خواهید وقت خود را بگذرانید.

شاید دوست دارید سرگرمی را انتخاب کنید که همیشه می خواستید آن را امتحان کنید اما هرگز وقت نداشته اید. اگر مطمئن نیستید که دوست دارید چه کاری انجام دهید، یک سرگرمی را انتخاب کنید و آن را امتحان کنید. اگر به آن علاقه نداشتید، چیز دیگری را امتحان کنید. زمان بسیار خوبی برای کشف علایق شماست.

4- چالش های جدید را پیدا کنید

با پیدا کردن یک چالش شخصی یا حرفه ای جدید برای مقابله، احساس گم شدن را آسان کنید. این که همیشه می خواستید یک اتاق را در خانه خود طراحی کنید، اکنون ممکن است بهترین زمان برای اینکار باشد. حتی ممکن است کارهای بزرگتری را انجام دهید، مانند داوطلب شدن در امور خیریه کودکان.

بعد از رفتن فرزندتان تصمیماتی در مورد تغییر زندگی ندهید. خانه خود را به فروش نرسانید و یا شغل خود را ترک نکنید مگر اینکه قبلاً آنرا برنامه ریزی کرده باشید. ایجاد یک تغییر بزرگ در حالی که احساس دیگری دارید ممکن است مانع از تصمیم گیری بهتر شما شود.

5- در برابر اصرار به check-in مقاومت کنید

شاید وسواس دارید که در شبکه های اجتماعی فرزند خود را رصد می کنید، هر روز صبح تماس بگیرید و وقت خود را صرف نگرانی در مورد اینکه فرزندتان در کالج یا در محل جدیدش چه می کند.

مقابله با سندرم آشیانه خالی به معنای شروع روند ترك و رها كردن فرزندتان در بزرگسالی مستقل است. البته، مطمئناً باید گاهی اوقات حال آنها را جویا شوید. اما، به فرزندتان حریم خصوصی بدهید.

حرف آخر

مطمئنا باید برای آنچه که از دست داده اید غمگین باشید. یک مرحله از زندگی شما به پایان رسیده است. فرزندان شما دیگر در خانه زندگی نمی کنند و احتمالاً زمان سریعتر از آنچه تصور می کردید می گذرد.

با این حال، شما نمی خواهید که در غم و اندوه گرفتار شوید. کنار آمدن با این مرحله جدید در زندگی می تواند دشوار باشد. اما بیشتر والدین می توانند با نقش های جدید خود سازگار شوند و احساس جدیدی را ایجاد کنند. شما باید واقعیت را بپذیرید و یاد بگیرید که بدون آنها زندگی کنید. پس چرا آشیانه ی خالی خود را مجدداً تغییر نمی دهید تا آن را به مکانی زیبا برای زندگی تبدیل کنید؟

اگر متوجه شدید که به جای بهتر شدن، سندرم آشیانه خالی بدتر می شود، یا ظرف دو ماه برطرف نشد، با یک مشاوره سلامت روان صحبت کنید. علائم شما ممکن است وخیم تر شود و احساس تنهایی یا پوچی شما ممکن است نیاز به درمان داشته باشد.

نظر شما در مورد سندرم آشیانه خالی چیست؟ نظرات و یا تجربه خود را در بخش نظرات به ما اطلاع دهید. گروه مشاوره نیک همراه با مشاوره های حضوری، آنلاین و تلفنی نقش موثری در سلامت روان افراد بر عهده دارد.

021-28424894

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سرپرست نویسندگان
دکتر مریم عبداللهی- مشاوره خانواده و کودک

مریم عبدالهی

ارشد روانشناسی عمومی
مشاوره ازدواج، مشاوره فردی

رزرو یک جلسه مشاوره