مهارتهای زندگی چیست؟

مهارتهای زندگی چیست؟

در زندگی برای بهتر شدن کیفیت زندگی زناشویی و داشتن آرامش بیشتر در کنار خانواده در روزگاری که زندگی پر از استرس میباشد بهتر است هر فردی برای بهتر زندگی کردن مهارتهای زندگی را بیاموزد. یاد گرفتن این مهارتها قبل از ازدواج در حال حاضر یکی از ارکان زندگی موفق و سالم می باشد و ایکاش برای آموختن این مهارتها همانند مقدمات ازدواج و عروسی زمان و هزینه پرداخت شود تا هر روزه شاهد آمار بالای طلاق نباشیم در زیر به اختصار این مهارتها را نام برده و تعریف میکنیم تا شما عزیزان آشنایی نسبی با مهارت های زندگی داشته باشید.

مهارتهای زندگی

اصطلاح “مهارتهای زندگی” به مهارتهایی گفته می شود که برای بهره‌برداری بیشتر از زندگی نیاز دارید، اشاره دارد. هر مهارتی که در زندگی شما مفید باشد می تواند یک مهارت زندگی تلقی شود. شنا، رانندگی با ماشین و توانایی استفاده از رایانه برای اکثر افراد مهارت های زندگی مفیدی است. به طور گسترده  اصطلاح “مهارت های زندگی” معمولاً برای هر یک از مهارت های مورد نیاز برای مقابله درست و مؤثر با چالش های زندگی به کار می رود. مهارت هایی که به شما امکان تعامل با دیگران و شناسایی و پردازش احساسات خود را می دهد.

مهارت های زندگی بر حسب فرهنگ و سن افراد متفاوت است. توانایی ها و رفتارهایی است که به شما کمک می کند تا به طور مؤثر با وقایع و چالش های زندگی روزمره مقابله کنید. در ادامه مهمترین مهارت های زندگی که باید کسب کنید را آورده ایم.

خودآگاهی

خودآگاهی، توانایی شناخت و آگاهی از خصوصیات، نقاط ضعف و قدرت، خواسته ها، ترسها و انزجارهای شما است. رشد خودآگاهی به فرد کمک می کند تا دریابد تحت استرس قرار دارد یا نه و این معمولا پیش شرط ضروری روابط اجتماعی و روابط بین فردی مؤثر و همدلانه است.

همدلی

همدلی یعنی اینکه فرد بتواند زندگی دیگران را حتی زمانی که در آن شرایط قرار ندارد، درک کند. همدلی به فرد کمک می کند تا بتوانند انسانهای دیگر را حتی وقتی با آنها متفاوت است بپذیرد و به آنها احترام گذارد. همدلی روابط اجتماعی را بهبود می بخشد و به ایجار رفتارهای حمایت کننده و پذیرنده، نسبت به انسان های دیگر منجر می شود.

ارتباط مؤثر

این توانایی به فرد کمک می کند تا بتواند کلامی و غیر کلامی و مناسب با فرهنگ، جامعه و موقعیت، خود را بیان کند بدین معنی که فرد بتواندنظرها، عقاید، خواسته ها، نیازها و هیجان های خود را ابراز و به هنگام نیاز بتواند از دیگران درخواست کمک و راهنمایی نماید. مهارت تقاضای کمک و راهنمایی از دیگران، در مواقع ضروری، از عوامل مهم یک رابطه سالم است.

روابط بین فردی

این توانایی به ایجاد روابط بین فردی مثبت و مؤثر فرد با انسانهای دیگر کمک می کند. یکی از این موارد، توانایی ایجاد روابط دوستانه است. که در سلامت روانی و اجتماعی، روابط گرم خانوادگی، به عنوان یک منبع مهم روابط اجتماعی ناسالم نقش بسیار مهمی دارد.

تصمیم گیری

این توانایی به فرد کمک می کند تا به نحو مؤثرتری در مورد مسائل تصمیم گیری نماید. اگر کودکان و نوجوانان بتوانند فعالانه در مورد اعمالشان تصمیم گیری کنند ، جوانب مختلف انتخاب را بررسی و پیامد هر انتخاب را ارزیابی کنند، مسلما در سطوح بالاتر بهداشت روانی قرار خواهند گرفت.

حل مسأله

این توانایی فرد را قادر می سازد تا به طور مؤثرتری مسائل زندگی را حل نماید. مسائل مهم زندگی چنانچه حل نشده باقی بمانند، استرس روانی ایجاد می کنند که به فشار جسمی منجر می شود.

تفکر خلاق

این نوع تفکر هم به مسأله و هم به تصمیم گیری های مناسب کمک می کند. با استفاده از این نوع تفکر، راه حلهای مختلف مسأله و پیامدهای هر یک از آنها بررسی می شوند. این مهارت، فرد را قادر می سازد تا مسائل را از ورای تجارب مستقیم خود را دریابد و حتی زمانی که مشکلی وجود ندارد و تصمیم گیری خاصی مطرح نیست، با سازگاری و انعطاف بیشتر به زندگی روزمره بپردازد.

تفکر انتقادی

تفکر انتقادی، توانایی تحلیل اطلاعات و تجارب است. آموزش این مهارت ها، نوجوانان را قادر می سازد تا در برخورد با ارزش ها، فشار گروه و رسانه های گروهی مقاومت کنند و از آسیب های ناشی از آن در امان بمانند.

توانایی حل مسأله

این توانایی فرد را قادر می سازد تا هیجان ها را در خود و دیگران تشخیص دهد، نحوه تأثیر هیجان ها بر رفتار را بداند و بتواند واکنش مناسبی به هیجان های مختلف نشان دهد. اگر با حالات هیجانی، مثل غم و خشم یا اضطراب درست برخورد نشود این هیجان تأثیر منفی بر سلامت جسمی و روانی خواهد گذاشت و برای سلامت پیامدهای منفی به دنبال خواهند داشت.

توانایی مقابله با استرس

این توانایی شامل شناخت استرس های مختلف زندگی و تأثیر آنها بر فرد است. شناسایی منابع استرس و نحوه تأثیر آن بر انسان، فرد را قادر می سازد تا با اعمال و موضع گیری های خود فشار و استرس را کاهش دهد.

مهارتهای زندگی یک مقوله گسترده است، زیرا هر چیزی که در زندگی شما مفید باشد می تواند یک مهارت زندگی تلقی شود. برای رشد مهارت های زندگی میتوانید از یک مشاوره کمک بگیرید. گروه مشاوره نیک همراه با مشاوره های حضوری، آنلاین و تلفنی شما را در این زمینه همراهی خواهند کرد.

021-28424894

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سرپرست نویسندگان
دکتر مریم عبداللهی- مشاوره خانواده و کودک

مریم عبدالهی

ارشد روانشناسی عمومی
مشاوره ازدواج، مشاوره فردی

رزرو یک جلسه مشاوره