تفاهم در زندگی زناشویی چه اهمیتی دارد و چطور می‌توان به آن رسید

تفاهم در زندگی زناشویی

از مهمترین مواردی که برای موفقیت یک ازدواج همیشه لازم بوده، داشتن تفاهم در زندگی زناشویی است. تفاهم به معنای پذیرش تفاوت‌های یکدیگر و درک آن‌ها است. ریشه اصلی‌ترین مشکلات در زندگی زناشویی نبود تفاهم است که زوجین را با چالش‌های زیادی روبرو می‌کند.

اما در بیشتر موارد افراد تفاهم را با توافق اشتباه می‌گیرند. آیا شما نیز دچار چنین اشتباهی می‌شوید؟ پفکر می‌کنید می‌توان تفاهم را آموزش داد؟ یا می‌دانید وجود تفاهم در زندگی زناشویی تا چه اندازه اهمیت دارد؟ برای یافتن پاسخ سوال‌ها تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

تعریف تفاهم در زندگی مشترک

وجود تفاهم در زندگی زناشویی به این معنی نیست که زن و شوهر هیچ مشکلی را با یکدیگر ندارند. برخی افراد بر این باور هستند که اگر از لحاظ فرهنگی، دینی، سیاسی و موارد دیگر با فرد مقابل خود هم نظر باشند، یعنی تفاهم دارند. در صورتی که این‌طور نیست. در واقع تفاهم را می‌توان از دو دیدگاه معنا کرد.

  • تفاهم به معنای توانایی درک و تحمل تفاوت‌ها است. همه افراد مانند یکدیگر فکر نمی‌کنند، پس وجود تفاوت‌ها امری طبیعی است. اگر در زندگی مشترک نظر و عقیده طرف مقابل را بپذیرید و توانایی تحمل تفاوت‌ها را داشته باشید، در زندگی با همسرتان آرامش می‌یابید و می‌توان گفت که ازدواج موفقی دارید.
  • از دیدگاه دیگر تفاهم به معنای فهمیدن و فهماندن بوده و تکمیل کننده‌ مورد اول است. بنابراین می‌توان گفت تفاهم میان زن و شوهر یعنی فهمیدن شخصیت طرف مقابل و همچنین فهماندن شخصیت خود.

تفاهم در زندگی زناشویی

اهمیت تفاهم در ازدواج

بهتر است دختران و پسران قبل از ازدواج و در دوران نامزدی در مورد بعضی از مسائل مانند باورها، عقیده‌های مذهبی و حتی مسائل زناشویی صحبت کنند و در مورد آن‌ها به تفاهم برسند.

افرادی هستند که قبل از ازدواج به وجود تفاهم در زندگی مشترک اهمیت نمی‌دهند. پس بدون شناخت و تفاهم وارد زندگی مشترک می‌شوند و فکر می‌کنند که عشق به‌تنهایی برای ازدواج کافی است و تمام مسائل پس از ازدواج حل خواهند شد.

البته ممکن است در روزهای نخست این تفاوت‌ها به دلیل لذت‌های عاطفی و جنسی نادیده گرفته شوند. اما با گذشت زمان، شروع مشکلات، اختلاف نظرها و تفاوت‌ها آشکار می‌شود و فضای صمیمی و عاطفی را از بین می‌برد. علت این موضوع بدون شک ناشی از نبود شناخت درست زن و شوهر از یکدیگر است.

از فواید وجود شناخت و تفاهم این است که هنگام عصبانیت و مشاجره زن و شوهر می‌توانند بر اساس شناختی که از یکدیگر دارند، در فضایی دوستانه با هم صحبت کنند. در این مواقع اگر مردان مشاهده کنند همسرشان شناخت درستی از آن‌ها دارد، آرامش می‌یابند و با او دوستانه صحبت می‌کنند.

اما اگر احساس کنند که طرف مقابل برداشت و شناخت درستی از آن‌ها ندارد، رفتار نامناسبی را از خود نشان می‌دهند. از طرفی مردان نیز وظیفه دارند که ویژگی‌های همسر خود را به‌خوبی بشناسند. در نتیجه زنان با بروز شخصیت درونی خود و همچنین داشتن صداقت در گفتار و رفتار، سبب شناخت بهتر یکدیگر می‌شوند.

بنابراین لازم است زن و شوهر در مورد مسائل مختلف به تفاهم برسند و سپس زندگی خود را آغاز کنند.

موضوعات مهم برای تفاهم در زندگی زناشویی

از جمله مسائلی که وجود تفاهم در آن‌ها لازم و ضروری است، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

تفاهم در زندگی زناشویی

1- اعتقادهای مذهبی

زن و شوهر بهتر است پیش از ازدواج در مورد اعتقادها و باورهای مذهبی هم نظر باشند. برای مثال در مورد مسائلی مانند نوع پوشش و حجاب طرف مقابل، نماز خواندن و روزه گرفتن اشتراک نظر داشته باشند و در این زمینه‌ها حد و مرزهایی را برای خودشان تعیین کنند.

2- باورهای سیاسی و اخلاقی

هم نظر بودن در زمینه اخلاق و سیاست نیز از جمله موارد مهم برای داشتن تفاهم در زندگی زناشویی است. هر چه‌قدر نظرهای زوجین در مورد مسائل سیاسی به هم نزدیک‌تر باشد، زندگی بهتری را خواهند داشت. چرا که داشتن عقاید متفاوت در مورد آن‌ها می‌تواند اثرات منفی بر روابط زن و شوهر داشته باشد.

3- مسائل مالی

امروزه مدیریت و نحوه خرج پول از اهمیت بالایی برخوردار است. می‌توان گفت اگر زوجین پیش از ازدواج در مورد آن به تفاهم نرسند، ممکن است اثرات بدی به دنبال داشته باشد. زیرا ریشه بسیاری از اختلاف‌ها ناشی از مشکلات مالی است.

4- تربیت فرزندان

تربیت فرزندان نیز از جمله مواردی است که در زندگی مشترک اهمیت دارد و زوجین باید در مورد آن افکار مشترکی را داشته باشند.

5- وظایف زن و شوهر در قبال هم

در صحبت‌های پیش از ازدواج لازم است وظایف زن و شوهر نسبت به یکدیگر در زندگی مشترک تعریف شود. به‌طوری که هر کدام از طرفین بداند چه وظیفه‌ای در مقابل همسر خود دارد و چطور از این نظر می‌توانند به تفاهم در زندگی زناشویی برسند.

 

دلایل عدم تفاهم با همسر

مسائل مختلفی در نبود تفاهم در زندگی مشترک نقش دارند که در زیر تعدادی از آن‌ها را توضیح دادیم:

1- درک نکردن یکدیگر

نفهمیدن نیازها و خواسته‌های یکدیگر از دلایل بروز اختلاف‌ها در زندگی مشترک است. نبود تفاهم موجب می‌شود تا دلیل رفتارهای یکدیگر را متوجه نشوید و نتوانید در مورد آن‌ها صحبت کنید. بنابراین بهتر است در مورد نیازهای همسرتان از او سوال کرده و او را به صحبت کردن تشویق کنید.

2- ناتوانی در بیان احساسات

یکی از دلایلی که موجب نبود تفاهم در زندگی زناشویی می‌شود این است که زوجین قادر به شناخت و بیان احساسات خود نیستند. در نتیجه نمی‌توانند ناراحتی و دغدغه‌های خود را بیان کنند و با مشکل مواجه می‌شوند. اگر شما نیز با چنین مشکلی دست و پنجه نرم می‌کنید و نمی‌توانید احساسات خود را بیان کنید، بهتر است از مشاور خانواده کمک بگیرید.

تفاهم در زندگی زناشویی

3- نداشتن اعتماد به‌نفس

اگر فردی در زندگی مشترک احساس کند که همسرش او را درک نمی‌کند و نمی‌فهمد، خشم، ناراحتی و حسادت در وجود او شکل می‌گیرد. این احساسات اعتماد به‌نفس او را کاهش می‌دهند. بنابراین حرف مشترکی برای صحبت بین آن‌ها وجود نخواهد داشت.

4- نبود علایق مشترک

یکی از دلایل دیگری که باعث نبود تفاهم در زندگی زناشویی می‌شود، این است که زن و شوهر هیچ تفریح و برنامه مشترکی با هم نداشته باشند. در نتیجه صمیمیتی بین آن‌ها شکل نخواهد گرفت و نداشتن توجه به علایق یکدیگر باعث ناسازگاری می‌شود. بنابراین بهتر است زوجین با آشنایی از علایق مشترک یکدیگر، برای رسیدن به زندگی بهتر هم مسیر شده و تلاش متقابل کنند.

راه‌های افزایش تداوم در زندگی

با در نظر گرفتن تفاوت‌هایی که بین افراد یک خانواده وجود دارد، مشخص است که این موضوع در زندگی مشترک بین زوجین نیز وجود خواهد داشت. اما این تفاوت‌ها می‌توانند باعث ایجاد تنش در زندگی مشترک شوند که با رعایت موارد زیر و داشتن رابطه سالم می‌توان آن‌ها را کنترل کرد.

1- رعایت ادب و احترام

جدا از این‌که چه مدت زمانی از ازدواج شما می‌گذرد، رعایت ادب، احترام و ایجاد صمیمیت از موارد مهمی است که در زندگی مشترک باید به آن توجه کرد. اگرچه پیش از ازدواج در مورد تمامی مسائل صحبت‌ می‌شود اما ممکن است زوجین همیشه مانند یکدیگر فکر و عمل نکنند.

بنابراین آن‌ها لازم است در گفتار از کلمات محبت آمیز مانند عزیزم و عبارت‌های احترام‌آمیزی مانند متشکرم و لطفا استفاده کنند تا احترام خود را نسبت به طرف مقابل نشان دهند.

2- گذشت از خطاهای یکدیگر

گاهی ممکن است بر اثر اشتباهی کوچک مانند زمانی که همسرتان وسیله‌ای را که برای شما اهمیت دارد گم می‌کند، عصبانی شوید و با او بحث کنید.

در صورتی که موضوع به قدری اهمیت ندارد که باعث ایجاد دلخوری میان شما و همسرتان شود. بنابراین از اشتباهات کوچک یکدیگر بگذرید و به آن‌ها توجه نکنید تا سطح تفاهم در زندگی زناشویی خود را افزایش دهید.

3- اجتناب از برچسب زدن

برچسب زدن یعنی استفاده از کلماتی مانند تنبل، احمق یا خودبین. با گفتن این کلمات شما شخصیت همسرتان را هدف قرار می‌دهید و به آن حمله می‌کنید. در نتیجه فرد مقابل دچار خود کم‌بینی می‌شود و احساس می‌کند که همیشه مقصر است. از بین رفتن صمیمیت از جمله پیامدهای این رفتار است، بنابراین سعی کنید روی گفتار و کردار خود کنترل داشته باشید.

4- توجه به زبان بدن

هنگامی که دستتان را مشت می‌کنید، به دندان‌ها و فک خود فشار می‌آورید یا اخم می‌کنید و به طرف مقابل نگاه نمی‌کنید، حرکات بدن شما نشان می‌دهد که تمایل به برقراری ارتباط با او ندارید. در واقع با زبان بدنتان ناراحتی خود را ابراز می‌کنید اما بهتر است با همسرتان صحبت کنید و به او علت احساس خود را بگویید.

سخن نهایی

اختلاف نظر و سوتفاهم در زندگی مشترک مساله مهمی است و در زندگی بسیاری از زوج‌ها دیده می‌شود، اما باید برای آن به فکر چاره و راه‌حل بود.

زیرا در نتیجه این اختلاف‌ها افراد دچار بیماری‌های روحی می‌شوند که زندگی سالم را از آن‌ها سلب می‌کند.

بنابراین پیشنهاد می‌کنیم پیش از ازدواج به نکات ذکر شده برای داشتن تفاهم در زندگی زناشویی دقت کنید و پس از ازدواج در صورت لزوم به مشاوران باتجربه خانواده مراجعه کرده و از آن‌ها کمک بخواهید.

شما چه تجربه‌ای درباره تفاهم در زندگی زناشویی دارید؟ با ما به اشتراک بگذارید. ما در گروه مشاوره نیک همراه با مشاوره های حضوری، آنلاین و تلفنی به شما در ازدواج موفق کمک می‌کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سرپرست نویسندگان
دکتر مریم عبداللهی- مشاوره خانواده و کودک

مریم عبدالهی

ارشد روانشناسی عمومی
مشاوره ازدواج، مشاوره فردی

رزرو یک جلسه مشاوره