زمانی که دچار ناراحتی بدون دلیل هستید، چکار کنید؟

ناراحتی بدون دلیل

ناراحتی بدون دلیل یکی از تازه‌ترین مشکلاتی است که نسل امروز با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. اغلب غم و اندوه یک حالت موقتی است که دلیل واضحی دارد مانند یک ناامیدی بزرگ، از دست دادن یکی از نزدیکانتان یا خبر بد از کسی که دوستش دارید.

این نوع غم می‌تواند در طول روز در نوسان باشد. ممکن است اغلب گریه کنید، احساس بی‌حسی یا بی‌ارزشی داشته باشید و برای تمرکز تلاش کنید.

غم و اندوه مداوم چیز دیگری است. ناراحتی بدون دلیل می‌تواند مانند یک پتوی سنگین دور شما بپیچد و احساسات و لذت زندگی روزمره‌تان را خفه کند.

این غم و اندوه می‌تواند به شما احساس پستی، پوچی و شکست دهد. شما نمی‌دانید چه چیزی باعث ناراحتی شما شده است و بنابراین چطور احساس بهتری داشته باشید.

احساس غم و اندوه اصلا غیرعادی نبوده و به‌هرحال یک واکنش عادی انسان به ناامیدی و از دست دادن است. اما اندوهی که دلیل روشنی در پشت خود ندارد و به‌نظر نمی‌رسد بهبود یابد، می‌تواند نشان دهد که اتفاق دیگری مانند افسردگی یا سایر مشکلات روانی در حال وقوع است.

پس در ادامه با ما همراه باشید تا توضیح بیشتری در مورد ناراحتی بدون دلیل دهیم و با ارائه چند راهکار به رفع این مشکل کمک کنیم.

ناراحتی بدون دلیل

ناراحتی بدون دلیل مرتبط با افسردگی

در حالی که همه افراد مبتلا به افسردگی، احساس غمگینی نمی‌کنند اما باید بدانید که غم و اندوه غیرقابل توضیح یکی از علائم اولیه افسردگی است.

اگر این احساسات به افسردگی مربوط شوند، احتمالا تقریبا همیشه و اکثر اوقات هر روز برای یک دوره 2 هفته‌ای یا بیشتر غمگین خواهید بود. به عبارت دیگر به‌نظر می‌رسد که غم مانند یک همراه همیشگی کنارتان خواهد بود.

با افسردگی علائم دیگری را نیز تجربه خواهید کرد. اگر چندین مورد از علائم زیر با خلق و خوی غمگین یا گریه شما همراه باشد، به احتمال زیاد افسرده هستید:

 • احساس اضطراب یا پوچی
 • احساس بدبینی و ناامیدی نسبت به آینده
 • افزایش تحریک‌پذیری
 • احساس گناه، بی ارزشی یا درماندگی
 • کم شدن علاقه به چیزهایی که معمولا از آن‌ها لذت می‌برید.
 • خستگی، کمبود انرژی
 • تنش فیزیکی غیر قابل توضیح، درد یا مشکلات گوارشی
 • تغییرات در الگوهای خواب
 • کند شدن حرکات یا گفتار
 • بی قراری یا آشفتگی
 • مشکل در تمرکز، حافظه و تصمیم‌گیری
 • تغییرات اشتها

ناراحتی بدون دلیل به‌ویژه زمانی که با افسردگی رابطه دارد، می‌تواند به ذهن فرد دائما افکاری مانند مرگ یا خودکشی را تزریق کند. حتی اگر برنامه‌ای برای عمل به این افکار ندارید، بهتر است با یک فرد قابل اعتماد یا روانشناس افسردگی صحبت کنید.

خواندن این مطلب را نیز از دست ندهید: مشاور چطور می‌تواند به درمان افسردگی شما کمک کند؟

سایر علل ناراحتی بدون دلیل

افسردگی و غم بدون علت می‌تواند اشکال مختلفی داشته باشد و عوامل زمینه‌ای مختلفی می‌توانند بر نحوه بروز علائم شما تاثیر بگذارند. از جمله این عوامل می‌توانیم موارد زیر را نام ببریم.

تغییرات سریع در خلق و خو ناشی از اختلال دوقطبی

افرادی که با اختلال دوقطبی زندگی می‌کنند اغلب دوره‌های افسردگی را به‌عنوان بخشی از یک چرخه تجربه می‌کنند که شامل دوره‌های شیدایی یا هیپومانیا می‌شود.

ممکن است متوجه شوید که به‌طور ناگهانی احساس خوشحالی شدید و حتی سرخوشی می‌کنید. این تغییر ناگهانی در خلق و خوی ممکن است شامل موارد زیر نیز باشد:

 • رفتار تکانشی
 • بی قراری و تحریک‌پذیری
 • احساس تجدید انرژی که باعث می‌شود روی پروژه‌ها یا فعالیت‌های خاصی تمرکز کنید.
 • افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس
 • نیاز کمتر به خواب

این دوره ممکن است یک هفته یا بیشتر طول بکشد.

حدود 40 درصد از افراد مبتلا به اختلال دوقطبی دارای ویژگی‌های مختلط هستند. شما می‌توانید غمگینی و سایر علائم افسردگی را همزمان با شیدایی تجربه کنید.

این علائم ترکیبی می‌توانند درک آن‌چه را که تجربه می‌کنید دشوارتر کند و بر ناراحتی شما بیفزاید.

ناراحتی بدون دلیل

تغییر خلق و خوی فصلی

شاید به‌نظر برسد غم و اندوه شما در همان زمان از سال که روزها شروع به کوتاه شدن می‌کنند، فرا می‌رسد یا شدت پیدا می‌کند. زمانی که روزهای طولانی‌تر و آفتابی‌تر بهار و تابستان فرا می‌رسند، سال به سال احساس بهتری خواهید داشت.

بسیار معمول و طبیعی است که در پاییز و زمستان کمی احساس ضعف کنید. شب‌ها طولانی و سرد می‌شوند و روزهای زیادی وجود دارد که حتی ممکن است خورشید را نبینید.

اگر این غم و اندوه فصلی ادامه یابد و به ‌اندازه‌ای جدی شود که زندگی روزمره را تحت تاثیر قرار دهد، ممکن است به اختلال عاطفی فصلی (SAD) مبتلا شوید. نوعی افسردگی که همراه با تغییرات فصلی رخ می‌دهد.

در کنار سایر علائم رایج افسردگی، ممکن است مواد زیر را تجربه کنید:

 • افکار خشمگین، بدبینانه یا ناامید در مورد مسائل روزمره
 • کناره گیری یا افزایش اجتناب از محیط‌های اجتماعی
 • افزایش میل به خوردن و خوابیدن

غم و اندوه قبل از چرخه قاعدگی، در دوران بارداری یا بعد از زایمان

هورمون‌های تناسلی نیز می‌توانند در علائم افسردگی و ناراحتی بدون دلیل نقش داشته باشند. بنابراین توجه به این موضوع که این مشکل را چه زمانی از ماه حس می‌کنید، می‌تواند سرنخ‌های مهمی را به شما بدهد.

علائم اختلال پیش از قاعدگی معمولا یک هفته یا ده روز قبل از شروع دوره پریود ظاهر می‌شوند. همراه با علائم افسردگی، ممکن است اضطراب یا عصبی بودن، پارانویا یا هراس را تجربه کنید. برخی افراد همچنین احساس غلبه عمومی دارند یا احساس می‌کنند که کنترل خود را از دست می‌دهند.

افسردگی پری ناتال شامل دوره‌هایی از افسردگی است که می‌تواند در دوران بارداری یا هر زمانی در سال اول پس از زایمان شروع شود.

این ناراحتی بدون دلیل می‌تواند شامل نگرانی در مورد توانایی شما در مراقبت از فرزندتان و افکار مزاحم در مورد آسیب رساندن به خود یا او باشد. همچنین ممکن است برای برقراری ارتباط با فرزندتان دچار مشکل شوید.

از طرفی افسردگی و ناراحتی بدون دلیل می‌توانند همراه با یائسگی یا دوره انتقالی قبل از یائسگی شکل گیرند. در این دوران ممکن است گریه کنید، علاقه خود را به فعالیت‌های معمولی خود از دست بدهید و برایتان مدیریت استرس‌های معمولی دشوار باشد.

ناراحتی بدون دلیل

راه حل رفع ناراحتی بدون دلیل

وقتی غم و اندوه تمام جنبه‌های روزمره شما را به رنگ خاکستری فراگیر در می‌آورد، ممکن است به‌سختی بتوانید آرامش را پیدا کنید.

احساس ناراحتی می‌تواند مسیر فکری برای تغییرات مفید را دشوارتر کند و به‌‌همین دلیل است که حمایت حرفه‌ای یک مشاور افسردگی کمک خواهد کرد تغییرات مهمی شکل گیرند. گرچه به کمک استراتژی‌های زیر می‌توانید نتایج مثبتی بگیرید.

با عزیزان خود صحبت کنید

بسیاری از علائم مرتبط با غم و اندوه یا افسردگی می‌تواند شما را وادار کند که به‌جای جستجوی حمایت عاطفی دوستان و خانواده، از دیگران دوری کنید.

وقتی احساس تحریک پذیری عاطفی می‌کنید، ممکن است به‌راحتی از نزدیکانتان ناامید شوید. حتی شاید به‌خاطر احساسات منفی نسبت به دیگران، نیاز به لغو برنامه‌ها یا بی علاقگی به فعالیت‌های معمول خود احساس گناه کنید.

همچنین نسبتا طبیعی است که متوجه شوید نسبت به این‌که آیا عزیزانتان واقعا به شما اهمیت می‌دهند و می‌خواهند با شما وقت بگذرانند، شک دارید.

منزوی کردن خود به‌طور کلی فقط غم و اندوه را تشدید می‌کند، بنابراین به اشتراک گذاشتن احساسات خود با فردی که به او اعتماد دارید می‌تواند کمک زیادی کند. حتی درد و دل کردن با یک دوست صمیمی یا یکی از اعضای خانواده می‌تواند کمک کند کمتر احساس تنهایی کنید.

صحبت کردن لزوما علائم شما را از بین نمی‌برد، اما می‌تواند کمک کند که بار ناراحتی بدون دلیل‌تان سبک‌تر به‌نظر برسد. همچنین فردی را خواهید داشت که در صورت نیاز به حمایت بیشتر می‌توانید به او مراجعه کنید.

کمی طنز را به زندگی خود اضافه کنید

مردم معمولا از شوخ طبعی به‌عنوان روشی برای مقابله با ناراحتی بدون دلیل و سایر شرایط سلامت روان استفاده می‌کنند.

حتی زمانی که تمایل چندانی به خندیدن یا شوخی ندارید، کتاب‌های خنده‌دار، ویدیوهای یوتیوب یا برنامه کمدی مورد علاقه‌تان می‌توانند غم و اندوه شما را از بین ببرند و به افزایش روحیه شما کمک کنند.

طرفدار کمدی نیستید؟ برداشتن یک کتاب محبوب از قفسه یا تماشای یک فیلم نوستالژیک گاهی مزایای مشابهی به همراه دارد.

ناراحتی بدون دلیل

موسیقی گوش کردن

فواید موسیقی برای سلامت روان بسیار است، از جمله تسکین موقت غم و اندوه و سایر علائم افسردگی. موسیقی می‌تواند به شما انرژی ببخشد، ‌بنابراین می‌توانید بعضی با استفاده از موسیقی ناراحتی بدون دلیل خود را کاهش دهید.

گوش دادن به موسیقی می‌تواند مغز شما را به تولید هورمون‌هایی مانند دوپامین و سروتونین تشویق کند. این هورمون‌های شادی با بهبود خلق و خو، کاهش اضطراب و استرس مرتبط هستند. فقط سعی کنید از موسیقی که با خلق و خوی شما مطابقت دارد (موسیقی غمناک) اجتناب کنید.

رقصیدن با آهنگ نیز می‌تواند راهی خوب برای از بین بردن این احساسات غمگین به‌نظر برسد. اما آهنگ‌های غم انگیز می‌توانند شدت غم، اندوه و افسردگی را افزایش دهند. . به موزیک‌های شاد با ریتمی سریع‌تر گوش دهید

کاری را انجام دهید که از آن لذت می‌برید

سرگرمی‌های مورد علاقه‌تان ممکن است زمانی که احساس ناراحتی بدون دلیل می‌کنید کمتر لذت‌بخش به‌نظر می‌رسند. اما به‌هرحال امتحان کردن آن‌ها گاهی می‌تواند مزایایی برای تقویت خلق و خویتان داشته باشد. مثل:

 • کتاب خواندن
 • کار بر روی یک پروژه صنایع دستی
 • حمام آب گرم با موسیقی آرامش بخش و شمع یا اسانس
 • تماس گرفتن با یک دوست
 • در آغوش گرفتن حیوان خانگی خود

کمک گرفتن از روانشناس افسردگی

استراتژی‌های مقابله همیشه به تسکین غم و اندوه کمک نمی‌کند. اگر به‌نظر می‌رسد هیچ راهی به شما کمک نمی‌کند تا تسکین پیدا کنید، ممکن است وقت آن رسیده باشد که با یک درمانگر یا سایر متخصصان روان صحبت کنید.

در شرایط زیر همیشه کمک گرفتن از یک پشتیبانی حرفه‌ای نتیجه‌بخش است:

 • ناراحتی بدون دلیل شما مرتبا بدتر و شدیدتر می‌شود.
 • شروع به تاثیر بر زندگی روزمره و روابط شما با افراد نزدیک زندگی‌تان می‌کند.
 • شما را از رسیدگی به مسئولیت‌هایتان باز می‌دارد.
 • به‌صورت مشکلات فیزیکی مثل تغییرات اشتها یا خواب، دردها و دردهای غیرقابل توضیح خود را نشان می‌دهد.

سخن نهایی

همیشه احساس ناراحتی بدون دلیل خاصی به این معنی نیست که شما افسردگی دارید اما نشان می‌دهد که ممکن است چیزی پیچیده‌تر از غم و اندوه را تجربه کنید.

وقتی غم و اندوه باقی می‌ماند و به حالت ثابتی تبدیل می‌شود، صحبت با یک مشاور افسردگی می‌تواند مزایای زیادی داشته باشد. همچنین می‌توانید با تست افسردگی به تشخیص دقیق‌تر مشکل خود کمک کنید.

در این میان سعی کنید با خودتان مهربان‌تر باشید و سعی کنید به‌یاد داشته باشید که این احساس برای همیشه ادامه نخواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سرپرست نویسندگان
دکتر مریم عبداللهی- مشاوره خانواده و کودک

مریم عبدالهی

ارشد روانشناسی عمومی
مشاوره ازدواج، مشاوره فردی

رزرو یک جلسه مشاوره