چطور مشاوره زوجین می‌تواند به درمان اعتیاد شما کمک کند؟

درمان اعتیاد

اعتیاد یکی از مشکلات جدی جامعه است که امروزه افراد زیادی را درگیر خود می‌کند. بیشتر این افراد بارها برنامه‌های کمپ ترک اعتیاد را می‌گذرانند اما دوباره به این عادت مخرب روی می‌آورند. پس این سوال در ذهن شکل می‌گیرد که درمان اعتیاد چیست؟

وقتی از این بلای خانمان‌سوز حرف می‌زنیم تنها منظورمان مواد مخدر نیست. بلکه تمام عادت‌های تکرار شونده‌ای را شامل می‌شود که می‌توانند زندگی شما را مختل کنند.

بهتر است بدانیم برنامه‌های کمپ تنها از نظر فیزیکی شما را پاک می‌کنند و شما نیاز دارید تا از نظر روانی نیز بندهای وابستگی خود را از میان ببرید. یکی از روش‌هایی که برای درمان اعتیاد روانی به تریاک، گل یا هر ماده دیگری به افراد متاهل پیشنهاد می‌کنیم، مشاوره زوجین است.

در این روش شما با همسر خود و یک فرد متخصص در مورد مشکلات رابطه و اعتیادتان صحبت می‌کنید. این راهکار را یک یا هردوی زوجین می‌توانند انتخاب کنند.

پس تا انتهای این مطلب همراه ما باشید تا بگوییم یک مشاوره زوجین در این زمینه چه کمکی می‌تواند به شما و همسرتان کند.

درمان اعتیاد

مشاوره زوجین شامل چه مواردی می‌شود؟

این نوع درمان شامل جلساتی در حدود هفته‌ای یک مرتبه و به مدت یک ساعت است که زوجین در آن شرکت می‌کنند. آن‌ها طی این جلسات یک رابطه درمانی با یک مشاور آموزش دیده برقرار می‌کنند.

در ابتدا، شما قرار ملاقاتی را برای آشنایی با مشاور می‌گذارید تا در مورد آن‌چه شما را به درمان کشانده است، امیدها و اهداف‌تان برای درمان صحبت کنید.

همچنین بتوانید تصمیم بگیرید که آیا هر دوی شما و همین‌طور مشاور می‌خواهید به همکاری با یکدیگر در روند درمان ادامه دهید یا خیر. انجام این کار کمک می‌کند تا شما و همچنین درمانگر چشم‌اندازی شفاف از روند درمان اعتیاد به گل و سایر عادات مخرب داشته باشید.

در جلسات بعدی شما مشکلات خود را بیان می‌کنید و مشاور فرصتی پیدا می‌کند تا با افکارتان از نزدیک آشنا شود.

در ادامه روند درمان، مشاور تکالیفی را به شما ارائه می‌دهد تا بین جلسات انجام دهید. این تکالیف بیشتر به‌صورت اقداماتی برای آگاه شدن به احساسات و افکار شما است.

همچنین این تمرین‌ها ممکن است نوع خاصی از ارتباط بین زوجین یا انجام کارها یا مقاومت در برابر اقدامات خاصی باشد که منشا مشکلات بوده‌اند.

به‌طور مثال اگر مشکل شما لجبازی شریکتان بوده ‌است، تمرین می‌کنید که چه واکنشی به او نشان دهید. او هم از طرفی باید سعی کند که از لجبازی‌های خود کم کند. البته همه این‌ها تمرین‌ها از نوع روانشناسی هستند.

درمان اعتیاد

اگر از مشاور راضی نبودیم چه کار کنیم؟

ممکن است شما و شریکتان تصمیم بگیرید که مشاوره زوجین را برای درمان اعتیاد ادامه ندهید. این انتخاب می‌تواند چندین دلیل مختلف داشته باشد. گاهی تفاوت در جهان‌بینی بین مشاور و شما ممکن است آن‌قدر بزرگ باشد که احساس کنید واقعا توسط مشاور درک نمی‌شوید.

در مواقع دیگر، یکی از طرفین ممکن است مشاور را دوست داشته باشد، در حالی که دیگری ممکن است کمتر احساس اشتیاق کند. با این‌حال، مشاوره زوجین حتی در صورتی که فقط یکی از طرفین با مشاوره موفق باشد، اثرگذار است.

اگر یکی از شما احساس کند که در طول مشاوره سرزنش شده است و دائما در نقش «شریک بد» قرار می‌گیرد، این روند ممکن است برای او بیشتر شبیه یک تنبیه باشد تا درمان. این موضوع نتیجه‌گیری از مشاوره را سخت می‌کند.

گاهی یک مشاور ممکن است تصمیم بگیرد که به ارائه مشاوره به یک زوج خاص ادامه ندهد. به‌عنوان مثال اگر یکی از طرفین یا هر دو شریک زندگی آزارگر باشند؛ یعنی دست به خشونت علیه همسر خود بزنند و طرف مقابل این موضوع را مشکلی نداند. مشاور در چنین شرایطی ممکن است احساس کند که در درمان اعتیاد این زوج پیشرفت کمی خواهند داشت.

همچنین اگر یکی از طرفین یا هر دو شدیدا معتاد باشند و بخواهند آن را انکار کنند یا کوچک نشان دهند، مشاور شاید احساس کند در یک نبرد از پیش باخته قرار دارد.

چون بسیار اهمیت دارد که زوج و درمانگر برای رفع مشکلات رابطه همکاری متقابل کنند، اگر شما و شریکتان نتوانستید با او به توافق برسید، بهتر است مشاور را تغییر دهید.

همچنین بخوانید: مشاوره ازدواج چیست و مشاور چه کاری انجام می‌دهد؟

مشاوره چگونه به درمان اعتیاد کمک می‌کند؟

مشکلات بین زوجین زمینه‌ساز بسیاری از مشکلات اعتیاد است. با این‌که برخی می‌گویند که تنها مشکلات کودکی باعث گرایش افراد به این مشکل می‌شود. اما باید به این نکته توجه کرد که همین مشکلات کودکی باعث می‌شود شما با افرادی ازدواج کنید که در آینده به سمت اعتیاد می‌روند.

اگر شما والد یا والدینی وابسته به مواد مخدر داشته‌اید احتمال ازدواجتان با یک فرد معتاد یا اعتیاد خود شما چند برابر می‌شود. زیرا انسان از نظر روانی تمایل دارد تا موقعیت‌های آشنا را تکرار کند.

مشاوره می‌تواند به هر دو طرف شما کمک کند تا از این الگوهای رابطه آگاه شوید و راه‌های جدیدی برای برقراری ارتباط و رفتار با یکدیگر بیاموزید. بنابراین به کمک حمایت یکدیگر بتوانند بدون این مشکل زندگی کنند.

مشاوره زوجین اغلب بخش مهمی از درمان اعتیاد به تریاک و… است، اگرچه همه برنامه‌های درمانی مشاوره زوجین را ارائه نمی‌دهند. به‌طور معمول، شما می‌توانید خارج از برنامه درمانی خود از مشاوره زوجین بهره‌مند شوید. اگرچه بهتر است به مشاور خود اطلاع دهید تا این دو درمانگر بتوانند برای اهداف مکمل با یکدیگر همکاری کنند.

درمان اعتیاد

تمرکز مشاوره زوجین بر بهبود کیفیت رابطه برای هر دو طرف است. مشاوره زوجین به موضوعاتی مانند ارتباط، صداقت، مسئولیت های مشترک، تعهد و حمایت متقابل توجه می‌کند. از سویی مشاوره زوجین می‌تواند به بهبود مشکلات خشونت خانگی بین زن و مرد کمک کند.

افرد در بسیاری از انواع روابط می‌توانند از مشاوره زوجین بهره‌مند شوند. از جمله زوج‌های متاهل، زوج‌هایی که در معرض ازدواج قرار دارند، زوج‌های جدا شده و زوج‌هایی که قصد طلاق دارند.

سخن نهایی

اگر شما از مشکلات اعتیاد رنج می‌برید و همزمان با همسر خود به مشکل برخوردید، برای درمان اعتیاد خود می‌توانید به مشاوره ازدواج مراجعه کنید.

به‌طور کلی این نوع از خدمات روانشناسی باید همراه با سایر انواع آن در کمپ‌های مخصوص ارائه شود. زیرا متخصصان معتقدند که کانون گرم خانواده می‌تواند به فرد در حال ترک اعتیاد دلگرمی دهد.

با توجه به این دلایل، مشاوره ازدواج یا به بیان دیگر مشاوره زوجین، می‌تواند در درمان این مشکل بسیار موثر باشد. پس چنان‌چه فکر می‌کنید نیاز به کمک بیشتری برای ترک عادات مخرب خود دارید می‌توانید به یک روانشناس مراجعه کنید یا از مشاورتان برای جلسه مشاوره فردی وقت بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سرپرست نویسندگان
دکتر مریم عبداللهی- مشاوره خانواده و کودک

مریم عبدالهی

ارشد روانشناسی عمومی
مشاوره ازدواج، مشاوره فردی

رزرو یک جلسه مشاوره