تاثیر تلویزیون بر کودکان

تاثیر تلویزیون بر کودکان

فناوری و رسانه باعث شده است که یادگیری برای کودکان و نوجوانان سرگرم کننده باشد، اما در صورت سوء استفاده آنها با معایبی روبرو می شوند. حال سوالاتی پیش می آید، تلویزیون برای بچه ها خوب است یا بد؟ بچه ها روزانه چقدر باید تلویزیون تماشا کنند؟ چه نوع برنامه های تلویزیونی مناسب آنهاست؟ در این پست درباره تاثیر تلویزیون بر کودکان و چگونگی برخورد والدین با شما گفته ایم.

تاثیر تلویزیون بر کودکان

تلویزیون می تواند برای فرزندان شما خوب و بد عمل کند. و این تنها به نوع استفاده از آن بستگی دارد. در ادامه با تاثیرات خوب و بد تلویزیون آشنا خواهید شد.

تاثیرات مثبت تلویزیون بر کودکان

تلویزیون بد نیست. وقتی کودک در معرض نمایش ها یا برنامه های مناسب قرار گیرد، می تواند چیزهای مفیدی را یاد بگیرد. تحقیقات نشان می دهد که تماشای تلویزیون می تواند تأثیر مثبتی بر کودکان داشته باشد. این می تواند به آنها کمک کند تا رفتار و نگرش خود را به خوبی تغییر دهند. در اینجا چند روش دیگر وجود دارد که از طریق آن تلویزیون می تواند تأثیر مثبتی بر بچه ها داشته باشد.

1. محتوای آموزشی

چند کانال تلویزیونی برای ایجاد محتوای آموزشی و آموزنده برای مخاطب، به ویژه کودکان اختصاص داده شده است. چند کانال وجود دارد که فقط محتوای آموزشی را پوشش می دهد که موضوعاتی مانند هنر، تاریخ، جغرافیا و ریاضی را در بر می گیرد. تلویزیون همچنین یک رسانه عالی است که کودکان را در معرض زبان های مختلف در سراسر جهان قرار می دهد.

اجازه دادن به فرزندانتان برای تماشای کانال های خبری، با کمی راهنمایی، به آنها کمک می کند تا با امور جاری و نام افراد قابل توجه جهان آشنا شوند.

2. سرگرمی

صداها و تصاویر رنگارنگ روی صفحه نمایش برای کودکان جذاب است و همچنین توجه آنها را جلب می کند. از فیلم تا نمایش های کارتونی، برنامه های مختلفی برای نگه داشتن کودکان وجود دارد. با این وجود، اطمینان حاصل کنید که این محتوا متناسب با سن و سطح درک آنها برای بچه های شما مناسب است.

3. ورزش

بچه های خود را تشویق کنید با تماشای ورزش با ورزش های مختلف مانند تنیس، فوتبال، بیس بال و بسکتبال تماشا کنند. در مورد قوانین و سایر واقعیت های جالب در مورد ورزش به آنها بگویید. اگر به هر موردی علاقه نشان دادند، آنها را تشویق کنید تا آن بازی یا ورزش را انجام دهند.

4- قرار گرفتن در معرض فرهنگ های مختلف

از دیگر تاثیر تلویزیون بر کودکان آشنایی با فرهنگ های دیگر کشورهاست. تلویزیون می تواند به فرزند شما کمک کند تا در مورد کشورها و فرهنگ های مختلف در جهان به آنها بیاموزد. با انتخاب صحیح برنامه ها، ممکن است کودک شما در مورد افراد مختلف در سراسر جهان، سنت ها، سبک زندگی و فرهنگ های آنها اطلاعات کسب کند.

5- تلویزیون ممکن است الهام بخش باشد

برنامه های تلویزیونی با هدف کودکان و نوجوانان نه تنها آموزشی، بلکه الهام بخش است. برنامه های تلویزیونی آموزشی کودکان را ترغیب می کند تا چیزهای جدید را امتحان کنند. به عنوان مثال، یک نمایش تلویزیونی در مورد سرگرمی خلاق می تواند به کودک القا کند که چیز جدیدی را با خشت، رنگ و کاغذ امتحان کند. به همین ترتیب، مستندی درباره دانشمندان، هنرمندان و دیگر چهره های مشهور مشهور نیز می تواند آنها را به انجام کارهای خوب یا رسیدن به چیز بزرگی در زندگی القا کند.

6. تلویزیون و برنامه های سه بعدی

فناوری سه بعدی نحوه تجربه تلویزیون را تغییر داده است. برنامه ها و فیلم های تلویزیونی سه بعدی تجربه ای پیشرفته برای بچه ها هستند. اگرچه محبوبیت تلویزیون سه بعدی نسبت به گذشته کاهش یافته است، اما هنوز هم شبکه های معدودی هستند که برنامه های آموزشی را به صورت سه بعدی ارائه می دهند.

بچه های شما می توانند تمام این مزایا را از تماشای تلویزیون یا اینترنت به دست آورند فقط وقتی که آنها را راهنمایی می کنید برای مدت زمان محدود نمایش های مناسب را تماشا کنند. آکادمی کودکان اطفال آمریکا توصیه می کند که زمان صفحه نمایش و انواع رسانه ها برای کودکان باید محدود شود. برای کودکان بین دو تا پنج سال، زمان صفحه نمایش باید به یک ساعت در روز محدود شود و فقط شامل برنامه های باکیفیت باشد.

اگر محتاط نباشید، رسانه های دیجیتال می توانند بی سر و صدا زندگی فرزندان شما را به دست بگیرند.

تاثیر تلویزیون بر کودکان
تاثیر تلویزیون بر کودکان

تأثیرات منفی تلویزیون بر کودکان

تاثیر تلویزیون بر کودکان می تواند منفی باشد. متأسفانه، وقتی به آنها توجه نمی کنید ، اثرات منفی از عوارض جانبی بالاتر است. در اینجا چند روش وجود دارد که از طریق آن تلویزیون می تواند تأثیر بدی بر فرزندان شما بگذارد.

7. فعالیت بدنی را محدود می کند

اعتیاد به برنامه های تلویزیونی میزان فعالیت بدنی در کودکان را کاهش می دهد. بعضی اوقات، آنها از انجام کار دیگری امتناع می ورزند، اما تمام روز تلویزیون را تماشا می کنند. فقدان فعالیت بدنی مناسب و دیدن بیش از حد صفحه نمایش می تواند منجر به مشکلات بینایی شود. تحقیقات همچنین نشان می دهد که بین زمان تلویزیون و چاقی در بچه ها ارتباط مستقیمی وجود دارد.

8- بر توسعه اجتماعی تأثیر می گذارد

کودکانی که تلویزیون زیادی تماشا می کنند، وقت بازی و معاشرت ندارند. تعامل کمتر و فقدان ارتباط با همسالان می تواند بر رشد اجتماعی آنها تأثیر بگذارد. تلویزیون زمان تعامل با سایر فرزندان در حلقه اجتماعی خود را از بین می برد، که این ممکن است بر دانش و درک آنها از تعامل و رفتارهای اجتماعی تأثیر بگذارد.

9- بر رشد و رفتار مغز تأثیر می گذارد

بر اساس مطالعات، نمایش های تلویزیونی ممکن است آموزشی باشد، اما تماشای بیش از حد می تواند بر رشد مغزی کودک شما تأثیر بگذارد. دو سال اول زندگی فرزند شما برای رشد مغز بسیار مهم است. محققان دریافتند که مشاهده طولانی مدت در تلویزیون ممکن است توانایی های شناختی مربوط به حافظه کوتاه مدت، خواندن زودهنگام، مهارت های ریاضی و رشد زبان را کاهش دهد.

مطالعه دیگری که توسط دانشگاه جان هاپکینز انجام شده اظهار داشت که کودکان نوپا که روزانه بیش از دو ساعت تلویزیون تماشا می کنند، می توانند دارای مشکلات رفتاری باشند.

10. قرار گرفتن در معرض رذایل اخلاقی

همچنین ممکن است همیشه نتوانید آنچه کودک شما در تلویزیون تماشا می کند را کنترل کنید. قرار گرفتن در معرض زودهنگام محتوای نامناسب جنس، الکل و مواد مخدر، می تواند در کودکان سؤالاتی ایجاد کند، جواب هایی که برای درک آنها بسیار پیچیده است. بدترین قسمت این است که قرار گرفتن در معرض زودرس حتی می تواند یک نمای تحریف شده از این عناصر ایجاد کند.

خشونت هایی که در فیلم های ابرقهرمانی با نور “مثبت” به تصویر کشیده شده است و موارد مشابه این ایده را به آنها می دهد که خشونت “خوب” است. بنابراین، بچه هایی که برنامه های تلویزیونی را بر اساس ابرقهرمانان تماشا می کنند، ممکن است باور کنند که خشونت بد نیست.

حتی ممکن است رفتار خشونت آمیز و پرخاشگری در کودکان را ترغیب کند، که می تواند برای رشد اجتماعی آنها مضر باشد و یکی از عوامل ایجاد کودکان تهاجمی باشد. در بعضی از کودکان ممکن است این رفتار بلافاصله خود را نشان دهد، در حالی که در بعضی از موارد ممکن است در سالهای بعد بروز کند.

11- منظره ای تحریف شده از جهان را ارائه می دهد

تلویزیون ممکن است منجر به “سندرم میانگین جهانی” در کودکان و نوجوانان شود. فیلم ها و سایر برنامه های تلویزیونی ممکن است واقعیت را اغراق کنند و صحنه های بسیار خشن را به صورت آنلاین ایجاد کنند ، که ممکن است برای بچه ها وحشتناک باشد. میزان خشونت و اسلحه های به کار رفته در تلویزیون ممکن است این تصور را به وجود آورد که جهان مکانی ناامن برای آنهاست. در همین زمان، نمایش های انیمیشن و کارتونی، که تأثیرات خشونت را زیربنایش می گذارد، ممکن است کودکان را از وقایع دنیای واقعی حساس کند.

12. مصرف گرایی

یکی دیگر از معایب تلویزیون، مصرف گرایی است. تعداد تبلیغاتی که کودک در تلویزیون می بیند، آنها را در معرض انواع مارک ها و محصولاتی قرار می دهد که ممکن است نیازی به آن نداشته باشند. تجارت بچه ها را به مصرف غذاهای ناسالم و نوشیدنی تشویق می کند. کودکان اعتقا پیدا خواهند کرد که فست فود، بستنی و نوشیدنی های گازدار خوب هستند. والدین قربانی مصرف گرایی می شوند زیرا بچه ها اصرار دارند چیزی را که در تلویزیون دیدند خریداری کنند. آنها مجبور می شوند برای چیزهایی که فرزندانشان می خواهند اما به آنها احتیاج ندارند، پول خرج کنند.

والدین چه کاری می توانند انجام دهند؟

والدین هنگام صحبت از تلویزیون باید موضع گیری کنند. اگر می خواهید فرزندان خود را از اثرات مضر تلویزیون تلویزیون محافظت کنید، چندین کار وجود دارد که می توانید انجام دهید.

1. نمایش های تلویزیونی مناسب را انتخاب کنید

اولین قدم این است که بفهمیم چه نمایش هایی برای کودکان مناسب است. برای درک محتوا و پیامی که این نمایش برای مخاطب ارسال می کند، باید برخی تحقیقات انجام دهید. یک نمایش را فقط به این دلیل که برای کودکان است انتخاب نکنید. قبل از تصمیم گیری در مورد تماشای بچه ها، عوامل زیر را در نظر داشته باشید:

 • محتوای نمایش باید متناسب با سن کودک شما باشد.
 • نمایش ها را با مدت زمان کوتاه تر انتخاب کنید. هرچه تماشای آنها طولانی تر باشد، احتمال معتاد شدن بیشتر می شود.
 • لحن و سرعت این نمایش را بررسی کنید زیرا نمی خواهید بچه های شما قبل از رفتن به رختخواب یک نمایش پرانرژی را تماشا کنند.
 • اجازه ندهید که آنها تبلیغات را تماشا کنند. بچه ها ساده لوح هستند و تبلیغات می توانند روی آنها تاثیر بگذارد زیرا هدف اصلی آنها فروش محصولات با متقاعد کردن مخاطبان چشمگیرشان است.
 • با تماشای خودتان، آنها را به تماشای برنامه های آموزشی تشویق کنید.

2. زمان تلویزیون را برای کودکان محدود کنید

تعداد ساعاتی که کودکان در حال تماشای رسانه های دیجیتال هستند با سرعت نگران کننده ای در حال افزایش است. در حالی که ممکن است شما نتوانید تماشای تلویزیون را کنترل کنید، مطمئنا می توانید آن را محدود کنید.

 • بدون تلویزیون در هنگام صرف غذا: به بچه های خود اجازه ندهید در حالی که غذا می خورند، تلویزیون تماشا کنند.
 • تلویزیون را از اتاق خواب خارج کنید: تلویزیون در اتاق خواب یک ایده بد است، به خصوص برای بچه ها، زیرا قرار گرفتن طولانی مدت در صفحه نمایش می تواند روی عادتهای خواب آنها تأثیر بگذارد.
 • تلویزیون کودک نگهدار نیست: والدین معمولا وقتی بخواهند کاری انجام دهند بدون اینکه از فرزندانشان ناراحت شوند، از تلویزیون به عنوان پرستار کودک استفاده می کنند. وقتی مشغول کار هستید، ممکن است نتوانید آنچه را که بچه ها تماشا می کنند، نظارت کنید و این می تواند آنها را در معرض محتوای نامناسب قرار دهد.
 • تلویزیون در پس زمینه: معمولاً وقتی در آشپزخانه مشغول کار هستید، لباس های شسته شده یا کار از خانه را انجام می دهید، تلویزیون را روشن می کنید. این فقط توجه کودک را به آن جلب می کند. تلویزیون را روشن نکنید مگر اینکه بخواهید چیزی تماشا کنید.
 • قوانین زمان تلویزیون را برای روزهای مدرسه تنظیم کنید: زمان ویژه تلویزیون را برای بچه ها برای روزهای آخر هفته و قرار دهید. این امر مانع از تماشای بیش از حد تلویزیون در هر روز معین می شود.

3. آن را به یک فعالیت خانوادگی تبدیل کنید

به جای وسیله ای برای گذر زمان، سعی کنید تماشای تلویزیون یک فعالیت خانوادگی سرگرم کننده باشد. این باعث می شود فرزندان شما از تماشای آن در هنگام بی حوصلگی یا تنهایی در خانه دلسرد شوند.

4- فعالیت بدنی را تشویق کنید

یک کار دیگر که شما می توانید انجام دهید این است که فرزندانتان را تشویق کنید، بازی کنند. این ممکن است در کاهش توجه آنها از رسانه های دیجیتال کمک کند. اگر بچه های شما مقاومت می کنند ، این موارد را امتحان کنید:

 • با کودکان همسایه خود بازی ترتیب دهید.
 • در برخی از بازی های خارج از منزل با آنها شرکت کنید.
 • آنها را تشویق کنید تا در مدرسه در بازی ها و ورزش ها شرکت کنند.

نقش تلویزیون در زندگی کودکان

بیایید با این واقعیت روبرو شویم که تلویزیون در هر جایی وجود دارد. بنابراین، نخریدن تلویزیون برای ایمن نگه داشتن فرزندتان، تضمین کننده عدم قرار گرفتن در معرض آن نیست. آنها می توانند در مدرسه، در خانه یک دوست یا هر مکان دیگری تلویزیون تماشا کنند.

اما این بدان معنی نیست که شما نمی توانید تأثیر تلویزیون بر فرزندان خود کنترل کنید. به عنوان والدین، ​​می توانید تصمیم بگیرید که کودک شما چقدر تلویزیون ببیند. اگر بچه های شما به اندازه کافی بزرگ هستند که درک کنند، پس برای آنها توضیح دهید که چرا زمان تماشای تلویزیون را محدود می کنید و چگونه می تواند روی آنها تأثیر بگذارد. این ممکن است مقاومت را کاهش دهد.

سوالات متداول

1. چگونه تلویزیون می تواند بر رشد کودک تأثیر بگذارد؟

همانطور که قبلاً ذکر شد، تلویزیون می تواند بر رشد مغزی کودک تأثیر بگذارد و بر رفتار آنها تأثیر بگذارد. این می تواند در برخی موارد فعالیت بدنی، تعامل اجتماعی و رشد شناختی آنها را مهار کند.

2. آیا نوزادان و کودکان نوپا می توانند تلویزیون تماشا کنند؟

کارشناسان توصیه می کنند که کودکان زیر دو سال نباید در معرض تلویزیون قرار گیرند، زیرا این می تواند برای رشد شناختی، اجتماعی و جسمی آنها مضر باشد. طبق آکادمی اطفال آمریکا، والدین بیش از 40٪ نوزادان و نوزادان اجازه تماشای تلویزیون را می دهند. فقط به این دلیل که نمایش برای نوزادان و کودکان نوپا طراحی شده است، به این معنی نیست که مناسب آنها باشد.

3. خشونت رسانه ای چیست؟

خشونت رسانه ای به تصویر کشیدن رفتار خشونت آمیز و پرخاشگرانه روی صفحه برای سرگرمی است. پرخاشگری معمولاً توسط شخصیت یا شخصیتی شبیه به انسان روی صفحه نمایش هدایت می شود.

به یاد داشته باشید که تلویزیون شرور نیست. اما اگر هنگام احتیاط فرزندان خود را نسبت به آن احتیاط نکنید، می تواند شرور شود.

نظرات خود را درباره تاثیر تلویزیون بر کودکان با ما به اشتراک بگذارید. گروه مشاوره کودک نیک همراه با مشاوره های آنلاین، حضوری و تلفنی نقشی مهم در تربیت و سلامت روح کودکان بر عهده دارد.

021-28424894

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سرپرست نویسندگان
دکتر مریم عبداللهی- مشاوره خانواده و کودک

مریم عبدالهی

ارشد روانشناسی عمومی
مشاوره ازدواج، مشاوره فردی

رزرو یک جلسه مشاوره