بررسی تفاوت قهر کردن مردان و زنان: چطور با یکدیگر قهر نکنیم؟

قهر کردن مردان

قهر کردن هنگام عصبانیت و ناراحتی یکی از ابزارهایی است که زنان و مردان در مقابل هم از آن استفاده می‏کنند. قهر کردن در زندگی مشترک بین زوجین همیشه بوده و مساله‌ای غیرقابل انکار است که در همه خانواده‏ها وجود دارد.

گاهی قهر کردن با یک دلخوری و اعتراض بین زن و مرد شروع می‏شود و شاید فکر کنید که قهر کردن مختص خانم‌ها است و آقایان قهر نمی‏کنند. اما این تفکر اشتباه است.

در این مطلب می‏خواهیم دلایل مختلف قهر کردن مردان و زنان و تفاوت‏های آن را بررسی کنیم و ببینیم که چه شخصیت‏هایی بیشتر قهر می‏کنند؟ پس تا انتها همراه ما بمانید.

تفاوت قهر کردن مردان و زنان

زن و شوهر هنگامی که در زندگی از هم دلخور می‏شوند، فکر می‏کنند با قهر کردن می‏توانند از طرف مقابل خودشان انتقام بگیرند و با هم صحبت نمی‏کنند. اما با این شیوه نه تنها طرف مقابل تنبیه نمی‏شود، بلکه باعث می‏شود همسر او هم به این شیوه عمل کند و تاثیر منفی بر زندگی زناشویی آن‏ها داشته باشد.

علت قهر کردن هر عاملی باشد پیامدهای منفی و نامناسبی برای رابطه افراد دارد. تفاوت‏هایی که در مردان و زنان وجود دارد باعث می‏شود که نوع و مدل قهر کردن آن‏ها با هم فرق داشته باشد.

با آن‌که آمار قهر کردن مردان در مقایسه با زنان کمتر است اما هر دو گاهی دلایل مشابهی برای این تصمیم دارند. از جمله:

  • خودخواهی
  • ترس
  • مسئولیت ناپذیری
  • زودرنج بودن
  • انتقادپذیری پایین
  • ناتوانی در بیان مشکلات

علت قهر کردن مردان

اغلب مردان وقتی با مشکلی روبرو می‏شوند و راه حل مناسبی برای آن پیدا نمی‏کنند، به قهر کردن روی می ‏آورند. در واقع چنین تصمیمی ابزاری برای حل مشکلات آن‏ها است و می‌خواهند با گذشت زمان و با آرامش، مشکل را حل کنند. این نوع قهر کردن چندان مخرب نیست.

 

قهر کردن مردان

آن‌ها برخلاف زنان، نمی‏توانند به‌سرعت دعوا و ناراحتی را فراموش کنند. این مساله تا مدت‏ها در ذهن مردان می‏ماند و به‌سختی از ذهن آن‏ها پاک می‏شود. به‌طور کلی چند مورد از دلایل قهر مردان عبارت هستند از:

ناامن بودن رابطه زناشویی

گاهی مردان آزادی بیان خواسته ‏ها و نیازهایشان را ندارند. بنابراین این مساله باعث می‌شود که قهر کردن را به جای بیان نیاز خود و حل اتفاق رخ داده، انتخاب کنند.

خشم

خشم یک علت دیگر قهر کردن مردان است که آن‌ها هنگام برخورد با مشکلات، عصبانیت خود را نسبت به طرف مقابلشان و نارضایتی از بعضی مشکلات و مسائل ابراز می‏کنند.

عادت به قهر برای رسیدن به خواسته‌ها

برخی از مردان با قهر کردن به خواسته خود می‏رسند. در نتیجه آن‏ها این رفتار خود را ادامه می‏دهند که عادت به قهر کردن را در آن‏ها تقویت می‌کند.

یادگیری

مردانی که زیاد قهر می‏کنند، در کودکی مشکلاتی داشتند. به‌نحوی که بیشتر اوقات والدین آن‌ها هنگام دعوا و قهر از فرزندان خود غافل شدند و مدام در مقابل آن‏ها این کار را انجام دادند. این مساله باعث می‏شود که کودکان چنین عملی را یاد بگیرند و در آینده آن را در زندگی خود تکرار کنند.

حل نشدن مسائل

قهر کردن معمولا جلوی بررسی کردن حل مسائل را می‌گیرد و فردی که قهر می‏کند توانایی حل سازنده مشکلات را ندارد.

انتظار نامعقول مردان، انتظار ذهن‌خوانی

بسیاری از مردان انتظار دارند که همسر یا طرف مقابلشان بتواند ذهن آن‏ها را بخواند و به‌طور خودکار نیازهای آن‏ها را برطرف کند. بنابراین هنگامی که چنین اتفاقی نیافتد، قهر می‏کنند و توقع دارند که بدون صحبت کردن و بیان مشکل، طرف مقابلشان آن را بفهمد و مشکل را حل کند.

پیامدهای قهر کردن مردان

همان‌طور که گفتیم قهر کردن مردان پیامدهای مخربی می‏تواند داشته باشد. تعدادی از آن‌ها را توضیح می‌دهیم.

قهر کردن مردان

احساس ناامنی همسر

با قهر کردن حالتی پیش می‏آید که در آن زن از خواسته ‏های همسر خود آگاه نمی‏شود و ممکن است دچار اضطراب شده و نداند چه کاری را باید انجام دهد. در اصل فرد مقابل احساس ناامنی می‏کند و واکنش‏های مختلفی را نشان می‏دهد.

باقی ماندن مشکلات

با قهر کردن مشکلی حل نمی‏شود. بنابراین افراد با قهر از حل مشکلات فرار می‏کنند و فرد مقابل هم با باج دادن سعی می‌کند مشکل را از بین ببرد. در این صورت مشکلات نه تنها حل نشده‏ اند، بلکه سرکوب می‌شوند و برای کوتاه مدت از بین می‏روند. ولی مدام در دعواها اون مسئله تکرار میشود.

قهر کردن در زنان

قهر کردن در میان زنان معمولا رایج‏تر بوده و برای جلب توجه مردان است. آن‌ها از آن به‌عنوان وسیله ‏ای برای نزدیکی بیشتر و گاهی اعلام مخالفت و ناراحتی استفاده می‏کنند. اما باید به این نکته اشاره کرد که قهر تا زمانی که به ‏صورت یک عادت در نیامده باشد، قابل تحمل است. اما اگر به یک ویژگی شخصیتی تبدیل شود، این عادت را باید ترک کرد.

قهر کردن در میان زنان معمولا حالت برونگراتری نسبت به قهر کردن مردان دارد. زنان هنگام قهر کردن با دوستان خود حتی با یک تماس تلفنی مساله را حل کرده و سریع‏تر از مردان آشتی می‏کنند. آن‏ها با بیان علت ناراحتی و شنیدن دلیل قانع کننده دوست خود، قهر را فراموش می‏کنند و از اشتباه یکدیگر می‏گذرند.

چه شخصیت‏هایی بیشتر قهر می‌‏کنند؟

آیا می‏دانید چه شخصیت‏هایی بیشتر قهر می‏کنند یا علت آن چیست؟ قهر کردن مانند اضطراب و استرس در همه افراد یکسان نیست. همان‌طور که برخی افراد در برخورد با مشکلات دچار اضطراب شدیدی می‏شوند، عده‌ای هم بیشتر قهر می‌کنند.

آن‌ها به‌عنوان مثال زودتر از دیگران خاطرشان آزرده می‏شود و بیشتر قهر می‏کنند. بنابراین این رفتار به یک ویژگی از شخصیتشان تبدیل می‏شود. از طرفی اشخاصی بیشتر قهر می‏کنند که نسبت به دیگران کمتر توانایی صحبت کردن دارند و شاید هم فکر می‏کنند که حرف‌ زدن آن‌ها فایده‏ای ندارد.

البته این مساله به کودکی آن‏ها هم بر می‏گردد. زیرا شخص در کودکی با قهر کردن به خواسته‏ های خود رسیده و این قضیه باعث شده است تا به یک شیوه رفتاری تبدیل شود. این افراد فکر می‏کنند برای تحت کنترل درآوردن دیگران و تسلط روی آن‏ها، بهترین کار قهر کردن است. گرچه چنین رفتاری خودخواهانه تلقی می‏شود و فرصت صحبت کردن را از دیگران می‏گیرد.

ممکن است افراد در زندگی اجتماعی و زناشویی در موقعیت‏های متفاوتی قرار بگیرند و از آن برداشت‏های مختلفی داشته باشند. مثلا گاهی فکر می‏کنند در شرایطی قرار دارند که مورد ظلم واقع شده‏ اند.

در این حالت با توجه به برداشتی که از موضوع داشته باشند به آن واکنش نشان می‏دهند. در این شرایط عده‌ای بلافاصله از خود دفاع می‏کنند، تعدادی دیگر نیز به علت پایین بودن عزت نفس، هنگامی که دچار اختلاف نظر با دیگران می‏شوند، تصمیم به قهر کردن می‌گیرند.

قهر کردن مردان

نحوه پیشگیری از قهر

توجه به نکات زیر می‌تواند جلوی قهر کردن مردان یا زنان را بگیرد.

مانع هیجان‏های منفی شوید

افراد مسلط و قوی هنگام بحث و مشاجره عصبانیت خود را کنترل و  به روشی ابراز می‏کنند که باعث می‏‏شود از احساسات منفی رهایی یابند. اما در مقابل افراد ضعیف سکوت می‏کنند و فریادها و حرف و کنایه‏ ها را تحمل می‌کنند و در نهایت تصمیم به قهر می‌گیرند.

بنابراین در این شرایط باید روی رفتار خود تسلط داشته باشید و هیجانات منفی را وارد روح و قلب طرف مقابل نکنید. در این صورت هر دو طرف می‏توانید حرف بزنید و از خودتان دفاع کنید.

همچنین بخوانید: 14 راهکار طلایی برای پیشگیری از خیانت مردان

به قبل از قهر برگردید

بهترین راه برای پیشگیری از قهر کردن مردان یا زنان این است که به یکدیگر قول دهند که در شرایط و زمان مناسب دلخوری‏های خود را بیان کنند. بهترین زمان هم وقتی است که دو طرف آمادگی شنیدن و صحبت در مورد موضوع مورد نظر را داشته باشند.

البته باید این نکته را نیز در نظر گرفت که موضوع مبهمی را باقی نگذارند و بعضی اختلاف نظرها و مشکلات راه حل مناسبی ندارند. همچنین گاهی نیز ممکن است بعضی مشکلات هیچ وقت حل نشوند. بنابراین لازم است زوجین آن را بپذیرند و دوباره در مورد آن بحث نکنند.

فرزندان را در قهر دخالت ندهید

در پایان زن و شوهر در صورت وجود فرزند نباید آن‏ها را در قهر خودشان دخالت بدهند. گاهی والدین می‏گویند که به علت وجود فرزند خود به زندگی مشترک خود ادامه می‌دهند و آن‏ها را سپر بلا می‏کنند. اما آن‌ها بدون آن‌که بخواهند، با این کار فرزندان خود را درگیر مشکلات می‏کنند و فرزندان نقش یک واسطه را پیدا خواهند کرد.

از طرفی فرزندان با این رفتارها دچار احساس گیجی شده و از بحث و کشمکش پدر و مادر خسته می‏شوند. بنابراین اعتماد به‌نفس آن‌ها کم خواهد شد و با الگو قرار دادن پدر و مادرشان، در آینده رفتاری مانند آن‏ها خواهند داشت و نمی‌توانند در خانواده‌ خود احساس آرامش و امنیت کنند.

سخن نهایی

زنان و مردان باید نکات مهم درباره برقراری ارتباط موثر را یاد بگیرند و حتی خود را در موقعیت‏های سخت کنترل کنند. از طرفی وقتی هم که دچار خشم و عصبانیت و هیجان می‏شوند به هم فرصت دهند، استدلال منطقی داشته باشند و سپس با آرامش صحبت کرده و موضوع را حل و فصل کنند.

با وجود آن‌که روزانه افراد زیادی قهر می‌کنند اما با توجه به تفاوت قهر کردن مردان و زنان و تلاش برای پیشگیری آن، می‌توان زندگی آرام‌تر و سالم‌تری داشت.

شما هم تجربه قهر کردن مردان را دارید؟ با ما به اشتراک بگذارید. ما در گروه مشاوره مریم عبداللهی( نیک همراه) با مشاوره های حضوری، آنلاین و تلفنی به شما کمک می‌کنیم تا یک زندگی آرام و موفق داشته باشید.

021-28424894

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سرپرست نویسندگان
دکتر مریم عبداللهی- مشاوره خانواده و کودک

مریم عبدالهی

ارشد روانشناسی عمومی
مشاوره ازدواج، مشاوره فردی

رزرو یک جلسه مشاوره