اولویت ‏های زندگی را چطور تشخیص دهیم و برای آن‌ها تلاش کنیم

اولویت ‏های زندگی

اولویت ‏های زندگی هر فرد را چیزهایی تشکیل می‌دهند که برای او مهم هستند و باید بر سایر مواردی که اهمیت کمتری دارند، ارجحیت داشته باشند. برخی افراد آن‌قدر با این اولویت‌ها آشنا هستند که آن‏ها را به‌خوبی از سایرین جدا می‌کنند.

اما شاید شما این‌طور نباشید و هنوز در حال کشف آن‌چه برای شما اهمیت دارد، باشید. داشتن فهرستی از اولویت‏ها سبب می‏شود که زمان خود را مدیریت کنید و در مسیر رسیدن به اهدافتان حرکت کنید.

ما در این مقاله به این سوال که مهم‌ترین اولویت ‏های زندگی چه چیزهایی هستند و چطور آن‏ها را بشناسیم، پاسخ می‏دهیم. پس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

درک معنای زندگی

برای چه چیزهایی تلاش می‏کنید؟ وقت و انرژی خود را صرف چه مواردی می‏کنید؟ هدف شما در زندگی چیست؟ پاسخ به این سوالات شما را در رسیدن به اهدافتان یاری می‏کند.

زمانی که هدف‏های خود را مشخص کردید، اولویت ‏های زندگی را بر اساس آن‌ها تعیین کنید. در این صورت زندگی خود را با اهداف خودتان هم جهت کرده‏اید و با صرف انرژی و تلاش، در راه رسیدن به زندگی بهتر گام بر می‌دارید. اگر هدف شما رسیدن به شغلی مناسب است، با بالا بردن مهارت‏های خود برای رسیدن به آن تلاش کنید. اگر می‌خواهید به وزنی ایده آل برسید، دست به‌کار شوید.

اولویت ‏های زندگی

اولویت ‏های زندگی افراد باید چه چیزهایی باشند؟

برای بسیاری از افراد موارد زیر در اولویت قرار می‌گیرند:

خانواده

آیا تاکنون به این موضوع فکر کرده‏اید که چرا خانواده اهمیت دارد؟ اگر نباشد چه اتفاقی می‏افتد؟ یکی از بهترین و بزرگترین نعمت‏هایی که خداوند در اختیار انسان قرار می‏دهد، خانواده است. نوزادی که متولد می‏شود، برای رفع نیازهای خود به خانواده نیاز دارد. رشد شخصیت در ارتباط با اطرافیان و محیط خانواده شکل می‏گیرد.

بنابراین گذراندن وقت با خانواده را در میان اولویت ‏های زندگی خود جا دهید، زیرا تاثیرات مفیدی روی سلامت روان شما دارد. همچنین اگر تاکنون به خانواده خود بیان نکرده‏اید که چقدر برای شما اهمیت دارند، این کار را انجام دهید.

سلامتی

یکی دیگر از نعمت‏هایی که خداوند در اختیار انسان قرار داده است و بدون وجود آن امکان لذت بردن از سایر نعمت‏ها سلب می‏شود، سلامتی است. بنابراین به‎عنوان یکی از اولویت ‏های زندگی خود به آن توجه کرده و از سلامت جسم و روح خود محافظت کنید.

برای داشتن جسم و روانی سالم تحرک را جدی بگیرید. زندگی امروزه و پیشرفت‏های تکنولوژی، تحرک طبیعی را از انسان دور کرده است و توجه به آن روزبه‌روز کمرنگ‏تر می‏شود. با داشتن تحرک و انجام پیاده‏روی و ورزش منظم در جهت داشتن زندگی سالم تلاش کنید.

برای بالا بردن سلامت جسمی و ذهنی خود می‏توانید از راهکارهای زیادی بهره ببرید و فعالیت‏هایی را انجام دهید که به شما کمک می‏کنند تا به آرامش برسید. این فعالیت‌ها می‏توانتد گوش دادن به یک پادکست آموزشی و یا افکار خاص باشتد.

آیا تنها با ورزش و داشتن تحرک می‏توان سلامت خود را تضمین کرد؟ در پاسخ به این سوال می‏توان گفت در کنار آن باید یک الگوی تغذیه مناسب داشته باشید و آن را رعایت کنید.

مصرف غذاهای چرب و پرکالری، مصرف الکل و دخانیات، کم‏خوابی و خوردن و آشامیدن بیش از حد از جمله عادت‏های نادرستی هستند که در کاهش سلامت نقش دارند. با توجه و دوری از آن‏ها به سلامت جسم و روان و افزایش طول عمرتان کمک کنید و مراقب خود باشید.

اولویت ‏های زندگی

شغل یا حرفه

از قدیم می‏گویند کار جوهر مرد است اما امروزه اکثر افراد بدون توجه به جنسیت خود شاغل هستند. شغل لازمه رسیدن به درآمد و رفاه در زندگی است، بنابراین از جمله اولویت ‏های زندگی انسان که بیشترین اهمیت را دارد به‌شمار می‏آید.

آیا شغل مناسب تنها نیازهای مادی انسان را رفع می‏کند؟ آیا داشتن شغل روی ذهن و روابط افراد تاثیری دارد؟ پاسخ به این سوال بدیهی است و می‏توان ادعا کرد که شغل روی نوع روابط، شخصیت و موارد بسیار دیگری تاثیرگذار است. داشتن شغل تنها برای درآمدزایی نیست و می‏تواند مزایای زیر را داشته باشد:

  • به شخص کمک کند تا زندگی منظم‏تری داشته باشد.
  • احساس مفید بودن در انسان ایجاد کند.
  • موجب استقلال شده و از بروز بیماری‏هایی مانند افسرگی جلوگیری می‏کند.

در نتیجه هر فردی می‏تواند برای پیدا کردن شغلی مناسب در هر زمانی اقدام کند و تاثیرات آن را در زندگی خود را ببیند.

مدیریت مالی

مدیریت درآمدها و هزینه‏های روزمره نیز باید از اولویت ‏های زندگی شما باشد. برخی افراد روی دخل و خرج خود مدیریتی ندارند و به آخر ماه نرسیده حسابشان خالی می‏شود. گرچه می‏گویند پول سبب خوشبختی نمی‏شود اما برای داشتن زندگی ایده‏آل و شاد لازم است درآمد بیشتری داشته باشید و هزینه‏ها و خرج‏هایتان را مدیریت کنید.

چون مشکلات مالی ممکن است شما را دچار استرس و اضطراب کرده و روانتان را آزرده کند. برای جلوگیری از بروز هزینه‏های غیر ضروری و چنین مشکلاتی می‏توانید با عمل به نکات زیر مدیریت بهتری داشته باشید و دچار مشکلات مالی نشوید.

  • از تفریحات پرهزینه مانند صرف غذا در رستوران خودداری کرده و با هزینه کمتری با اعضای خانواده یا دوستان خود در منزل دور هم باشید و به تفریح بپردازید.
  • برای خرید کالا از کدهای تخفیف اینترنتی استفاده کنید.
  • قسط‏های خود را در موعد و سر وقت بپردازید تا جریمه نشوید.

اولویت ‏های زندگی

روابط اجتماعی

بعد از خانواده، همکاران، دوستان نقش مهمی در زندگی دارند. زندگی افراد تحت تاثیر روابط و ارتباطاتشان قرار دارد. انسان‏ها به محیط اطراف خود تاثیر می‏گذراند و از آن تاثیر می‏پذیرند. انسان‏ها برای انجام ساده‏ترین و پیچیده‏ترین فعالیت‏ها و کارها به ارتباط با دیگران نیاز دارند.

با داشتن روابط اجتماعی قوی و سالم می‏توانید با افراد جدید آشنا شوید و روحیه بهتر و شاداب‏تری داشته باشید. بنابراین با افرادی ارتباط داشته باشید که به شما انگیزه و الهام می‏بخشند و تا حد ممکن از رابطه با افراد سمی دوری کنید.

دوستان

حضور دوست یکی دیگر از اولویت ‏های زندگی و مانند موهبتی است که باید قدر آن را دانست. انسان‏ها در همه سنین و مراحل زندگی به دوستانی نیاز دارند که در مواقع مهم زندگی حضور داشته باشند. نداشتن دوست خوب احساس تنهایی را به‌وجود می‌آورد، بنابراین باید دوستان خوب را حفظ کنید و زمان کافی را برای گذراندن وقت با آن‏ها در نظر بگیرید.

رشد فردی

زندگی با تجربه‏های تازه همراه است. برای یادگیری مهارت‏های جدید تلاش کنید و دانش خود را در زمینه‏های مختلف افزایش دهید. بدانید که کار زیاد نباید مانع رشد شخصی شما شود. یاد گرفتن موضوعات جدید افق نگاه‏تان را افزایش می‏دهد و با به‌کارگیری در موقعیتی خاص، به خصوص در محل کار، مفید جلوه می‏کند.

مدیریت زمان

برای داشتن سبک زندگی متعادل، مهارت مدیریت زمان اهمیت ویژه‏ای دارد. بنابراین باید آن را جزو اولویت ‏های زندگی خود قرار دهید و برنامه‏هایتان را طوری تنظیم کنید که چیزی را از یاد نبرید. اغلب مردم این مهارت را نادیده می‏گیرند و نمی‏توانند تعادل درستی در زندگی‏شان برقرار کنند. برای رسیدن به تفریح و سرگرمی‏هایی که موجب شادی شما می‏شود، داشتن برنامه‏ای مشخص و مدیریت زمان کافی است.

زمانی می‏توانید عادت‏هایی را در وجود خودتان تقویت کنید و فعالیت‏های روزانه تعیین شده‌ای داشته باشید که درک و فهم بهتری از زمان را پیدا کنید.

خواب

خواب ارتباط مستقیمی با سلامت ذهنی و جسمی انسان دارد. طبق گزارش‌های مربوط به سلامتی، خواب کمتر از هفت الی هشت ساعت در شب، خطر ابتلا به بیماری قلبی و سکته را افزایش می‏دهد.

کمبود خواب علاوه بر اثرات منفی که روی روحیه دارد، سلامت جسم را نیز به خطر می‏اندازد. کیفیت پایین خواب به‌طور مستقیم در ایجاد اختلات ذهنی مانند اضطراب و افسردگی نقش دارد. بنابراین توجه به میزان خواب، باید در اولویت ‏های زندگی هر فرد قرار گیرد.

انسان دوستی

آیا تاکنون از خود پرسیده‏اید که چرا باید به دیگران کمک کنید؟ در پاسخ به این سوال می‏توان به مساله اقتصاد اشاره کرد. اقتصاد یکی از ابعاد مهم در زندگی است و همیشه آن‏طور که باید باشد نیست و تغییر می‏کند.

بنابراین انسان‏ها باید در برخورد با کسانی که زندگی سخت‏تری نسبت به خودشان دارند، احساس مسئولیت داشته باشند. کمک به دیگران نه تنها حس آرامش و احساس خوبی را در انسان ایجاد می‌کند، بلکه روی بهبود شرایط زندگی آن‏ها تاثیر دارد. پس باید مراقب باشید که هرگز کار و دغدغه‏های دیگر شما را از این موضوع غافل نکند.

همچنین بخوانید: چطور نه گفتن را یاد بگیریم و مطابق میل دیگران رفتار نکنیم

شریک زندگی

انسان‏ها همواره در طول زندگی نیازمند همراه یک همدل هستند تا به کمک او مسیر پر پیج و خم زندگی را طی کنند. در نتیجه باید انتخاب آگاهانه‏ای داشته باشید تا دچار مشکل و شکست نشوید و بتوانید اهداف خود را در کنار فرد مورد نظر محقق سازید و از زندگی لذت بیشتری ببرید.

علاقه و اشتیاق

رویاها و آرزوهایی که دارید در کنار اهدافتان می‏توانند اولویت ‏های زندگی شما و دلیلی برای امید به ادامه باشند. اشتیاق و علاقه زیاد نسبت به چیزی باعث می‏شود به‌طور سرسختانه، برای رسیدن به آن تلاش کنید تا نتیجه دلخواه را بدست بیاورید. اما میزان شور و اشتیاق در افراد متفاوت است.

برخی افراد با حضور در جامعه دچار شور و علاقه می‏شوند، در حالی که تعدادی دیگر این شور را در حوزه خصوصی و شخصی خود دارند. اشتیاق زیاد نه تنها شما را به لذت وا می‏دارد، بلکه دیگران هم از آن بهره می‏برند.

سخن نهایی

با توجه به آنچه در مطالب بالا مطرح شد برای رسیدن به یک زندگی ایده آل باید اولویت ‏های زندگی خود را مشخص کنید و مطابق با آن‏ها در مسیر رسیدن به اهدافتان گام بردارید. البته باید این نکته را در نظر بگیرید که در این راه پر فراز دچار ناامیدی نشوید و می‌توانید از یک مشاور فردی کمک بگیرید.

آیا شما هم اولویت های زندگی خود را مشخص کرده‌اید؟، با ما به اشتراک بگذارید. ما در گروه مشاوره نیک همراه با مشاوره های حضوری، آنلاین و تلفنی به شما کمک میکنیم تا با ارائه راهکارهایی به اولویت‌های زندگی‌تان بیشتر بپردازید و از زندگی خود رضایتمندی بالایی داشته باشید.

021-28424894

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سرپرست نویسندگان
دکتر مریم عبداللهی- مشاوره خانواده و کودک

مریم عبدالهی

ارشد روانشناسی عمومی
مشاوره ازدواج، مشاوره فردی

رزرو یک جلسه مشاوره