12 راهکار عملی برای افزایش اعتماد به نفس در زنان

افزایش اعتماد به نفس در زنان

ویژگی‌های اخلاقی متعددی وجود دارد که کسب آن‌ها کمک می‌کند تا افراد با احساس بهتری در جامعه حضور پیدا کنند. اعتماد به نفس یکی از مهم‌ترین آن‌ها است که بهره‌مندی به ‌اندازه از آن، تاثیرات مثبتی بر زندگی انسان‌ها می‌گذارد.

زنان افرادی هستند که به‌ دلیل پیش فرض‌های فرهنگی غلط و دلایل متعدد دیگر، از اعتماد به نفس کمتری دارند. به‌همین دلیل اهمیت دارد تا با کمک راهکارهایی بتوانند این ویژگی را در خود تقویت کنند. ما در این مطلب به شما نکات مربوط به نحوه افزایش اعتماد به نفس در زنان را می‌گوییم

12 راهکار برای افزایش اعتماد به نفس زنان

شما باید 12 قدم را برای افزایش اعتماد به نفس خود، تمرین کنید. تداوم آن‌ها کمک می‌کند تا این احساس را در هر جنبه از زندگی خود تقویت کنید.

1. آرامش خود را حفظ کنید

آرامش اولین چیزی است که باید آن را تحت هر شرایطی حفظ کنید. یک راه ساده برای این کار وجود دارد: زمانی که فکرتان درگیر مسائلی است که شما را مشوش می‌کنند،واقعیت سنجی کنید آیا اون مسائل رو خیلی بزرگ و فاجعه کردین یا خیر؟و سعی کنید از قاب دیگه ای به مسئله نگاه کنید.

افزایش اعتماد به نفس در زنان بدون باور داشتن به موفقیت ممکن نیست. آرام باشید و اجازه دهید تا مغزتان اوضاع را در آرامش کنترل کند. به ‌این ترتیب امکان موفقیت خود را افزایش می‌دهید.

افزایش اعتماد به نفس در زنان

2. زیاد درگیر مسائل نشوید

بسیاری از اوقات تمام فکر خود را درگیر اتفاقاتی می‌کنید که گذشته‌اند و دیگر با فکر به آن و درگیری ذهنی درباره آن‌ها، تغییری نمیکنند یادتان  باشد یک اتفاق بد به معنای بد بودن تمام اتفاقاتی که در روز می‌افتند، نیست.

3. خوشبین بودن را فراموش نکنید

اصولا زنان به حس ششم خود زیاد اتکا می‌کنند که در بعضی مواقع درست است و گاهی نه. اگر احساس بدی درباره کسی یا اتفاقی داشتید، به حس خوشبینی خود تکیه کنید. گاهی فکر کردن درباره اتفاقات بد، به رخ دادن آن‌ها می‌انجامد. یک راه برای افزایش اعتماد به نفس در زنان خوشبین بودن است. اجازه دهید با کمک به این حس اتفاقات خوب برایتان بیافتد.

4. شما و زندگیتان قابل مقایسه با هیچ فرد دیگری نیست

شما نمی‌توانید به اعتماد به نفس دست پیدا کنید اگر دست از مقایسه کردن خودتان با دیگران برندارید، شما باید برای زندگی ایده‌آل خودتان تلاش کنید اما به این معنا نیست که باید خودتان را شبیه افرادی کنید که می‌بینید.

همیشه آدم‌های زیباتر، باهوش‌تر و ثروتمندتر از شما وجود دارند همان‌طور که برعکس این درباره شما و افراد دیگری صادق است. پس این حقیقت را بپذیرید ولی به آن اهمیت ندهید تنها چیز مهم، دنبال کردن رویاهایتان است.

افزایش اعتماد به نفس در شما  زمانی اتفاق می‌افتد که از خودتان و رسیدن به استاندارهایتان احساس رضایت کنید. فراموش نکنید زندگی افراد و چالش‌هایشان چیزی نیست که در شبکه‌های اجتماعی می‌بینید.

5. عملگرا باشید

احساسات منفی همیشه و در هر شرایطی وجود دارند. هنر شما در این است که هنگام مواجهه با آن‌ها، به دنیای حقیقی بیرون توجه کنید. خودخوری و میدان دادن به احساسات و افکار منفی، تنها شما را از لذت بردن از زندگیتان دور می‌کند.

بیش از اندازه به تجزیه و تحلیل افکار خود نپردازید. درسته که این کار می‌تواند به بروز خلاقیت و فعالیت در شما منجر شود اما اگر کنترلی روی آن نداشته باشید، و زیاد باشد تمرکز و فعالیت خود را از دست می‌دهید و دچار اضطراب خواهید شد.

افزایش اعتماد به نفس در زنان

6. لبخند زدن را فراموش نکنید

خودتان را دوست داشته باشید، هر روز مقابل آینه بایستید و این احساس را به خودتان نشان دهید.

به خودتان لبخند بزنید و فراموش نکنید که امروز باید شادتر از دیروز باشید. این کار کمک می‌کند تا اعتماد به نفستان افزایش پیدا کند و احساستان نسبت به خودتان بهتر می‌شود. همچنین خواهید توانست چیزی را که هستید، بپذیرید.

زمانی که به مردم لبخند بزنید، بازخورد آن را نیز از آن‌ها دریافت خواهید کرد. این خودش کمک می‌کند تا شادتر شوید و اعتماد به نفستان افزایش پیدا کند.

7. به خودتان اهمیت دهید

اهمیت دادن به خود، یکی از اصلی‌ترین کارهایی است که اعتماد به نفس در زنان را افزایش می‌دهد. باید بپذیرید هیچکسی از خودتان مهم‌تر نیست. بنابراین از کارهای کوچکی که به آراستگی و رسیدگی به خودتان منجر می‌شود، غافل نشوید.

به بهداشت شخصی خود بپردازید، مسواک بزنید، نخ دندان بکشید، غذاهای سالم و خوشمزه بخورید. اختصاص دادن زمان‌های مشخصی به خودتان و امورات شخصی‌تان، به شما این حس را می‌دهد که با وجود مشغله‌ها، بازهم نسبت به دیگران ارجحیت دارید.

شاید فکر کنید این کار اهمیت چندانی برای افزایش اعتماد به نفس ندارد. اما همین قدم‌های کوچک شما را در راه باور کردن خودتان هدایت می‌کنند و در نهایت، احساس خیلی بهتری خواهید داشت.

قرار نیست شبیه افراد مشهور باشید اما به ظاهرتان، در حد خودتان اهمیت دهید. این کار اعتماد به نفس شما را افزایش نمی‌دهد، بلکه این را به ذهنتان القا می‌کند که ارزش مراقبت و زمان گذاشتن دارید.

همچنین بخوانید: تعریف خودآگاهی و چطور می‌توانیم از خودمان شناخت بیشتری داشته باشیم

8. ورزش را در برنامه روتین خود قرار دهید

ورزش کردن رو از کارهای روتین ومهم روزانه خود قرار بدهید، برای پیدا کردن احساسات مثبت، لازم نیست ورزش را به‌طور حرفه‌ای دنبال کنید. بسته به توانایی‌هایتان می‌توانید پیاده‌روی، دوچرخه سواری یا بدنسازی را در برنامه خود قرار دهید.

مطالعات بسیاری در رابطه با تاثیر ورزش بر روحیه افراد انجام شده است. تمام آن‌ها بیان می‌کنند که ورزش یک چشم انداز مثبت در زندگی افراد ایجاد کرده و در نتیجه اعتماد به نفس آن‌ها افزایش پیدا می‌کند.

افزایش اعتماد به نفس در زنان

9. به کمک کردن به دیگران اهمیت دهید

گاهی فراموش می‌کنیم که شرایط زندگی خوبی داریم که باید بابت آن شکرگزار باشیم. برای جلوگیری از این اتفاق، کمک به دیگران راهکار خوبی است. علاوه بر این اصولا ما به افرادی کمک می‌کنیم که برای ما عزیز هستند. گره گشایی از کار آن‌ها کمک می‌کند تا حس خوبی پیدا کنید و اعتماد به نفستان افزایش پیدا کند.

10. به کسب تجربه در زندگی بپردازید

زندگی فرصت محدودی را در اختیار هریک از ما قرار می‌دهد. پس از آن استفاده کنید یکی از گام‌های افزایش اعتماد به نفس در زنان، تجربه چیزهای جدید است. یاد گرفتن کارهای جدید کمک می‌کند تا حس مفید بودن پیدا کنید و احساساتتان نسبت به خودتان بهبود پیدا کند.

11. با ترس های خود مواجه شوید

اعتقاد داشته باشید که در بهترین نسخه خودتان هستید. این تفکر باطنی کمک می‌کند تا خودتان را دست کم نگیرید و نیازی به فرار کردن از چیزهایی که می‌ترسید، نداشته باشید. با انجام دادن کارهایی که در گذشته از آن‌ها اجتناب می‌کردید، باورمندی‌تان به خودتان و به‌دنبال آن اعتماد به نفستان افزایش پیدا می‌کند.

12. با منتقد درونی خود گفتگو کنید

برای افزایش اعتماد به نفس در زنان، آن‌ها باید دست از نقد مداوم خودشان بردارند. بزرگترین عامل سرکوب کننده شما، منتقد درونیتان است که خشن‌ترین دیدگاه‌ها را نسبت به شما دارد. با خودتان به صلح برسید و سعی کنید به‌جای نقد و سرزنش، با خودتان آرام حرف بزنید.

احساس شکست می‌کنید؟ از خودتان بپرسید چه چیزی باعث شده است تا چنین احساسی را داشته باشید؟ تا زمانی که با خودتان به صلح نرسید و خودتان را نپذیرید، نخواهید توانست اعتماد به نفستان را افزایش دهید.

افزایش اعتماد به نفس در زنان

چه چیزهایی اعتماد به نفس شما را نابود می کند؟

علاوه بر این‌که دانستن راهکارهای افزایش اعتماد به نفس در زنان مفید است، شناخت راه‌های تخریب آن نیز اهمیت دارد. در ادامه به عوامل نابود کننده اعتماد به نفس می‌پردازیم.

خودتخریبی

مقایسه خودتان با دیگران کمک می‌کند تا با دست‌های خودتان، به تخریب شخصیتتان بپردازید. به ‌این ترتیب از مسیر موفقیت دور خواهید شد و احساسات بد و مخرب برای نداشتن اعتماد به نفس، در شما ریشه خواهند کرد.

پیوستن به کمپین های برابری جنسیتی

زنان و مردان با یکدیگر برابر هستند اما نباید این حقیقت را فراموش کنید که هر دو جنس، به یکدیگر نیازهای اساسی دارند. بسیاری از کمپین‌های برابری زنان و مردان به ‌دلیل اصولی نبودن و انتقال مفاهیم نادرست، به افزایش اعتماد به نفس کاذب در زنان منجر می‌شوند که مخرب است. بنابراین سعی کنید تا اعتماد به نفس خود را خارج از این کمپین‌ها تقویت کنید.

سخن نهایی

زنان یکی از اصلی‌ترین هسته‌های تشکیل دهنده جوامع را به خود اختصاص می‌دهند. بسیاری از این افراد به‌ دلایل فرهنگی، اجتماعی یا روانشناختی از اعتماد به نفس پایین‌ترین نسبت به مردان برخوردار هستند. بنابراین برای داشتن جوامع پویا و شاد، زنان ما باید به صلح با خودشان برسند.

اهمیت افزایش اعتماد به نفس در زنان، برای تاثیر گسترده‌ای است که آنان برای خود و دیگران دارند. بنابراین اگر اجازه دهید که اعتماد به نفستان پایین بماند، هم به خودتان آسیب خواهید زد و هم به افرادی که با شما در ارتباط هستند. زیرا ندیدن شما در بهترین حالت روحیتان، خودتان و به همراه آن عزیزانتان را ناراحت خواهد کرد.

خودتان را همان‌طور که هستید بپذیرید و دست از مقایسه شرایطتان با دیگران بردارید. باطن زندگی شما متفاوت از ظاهر زندگی دیگران است. آن‌ها نیز مشکلات خاص خودشان را دارند اما آن‌ را در شبکه‌های اجتماعی به شما نشان نمی‌دهند.

کارهایی را انجام دهید که به شما احساس خوب منتقل کنند. تجربه کارهای جدید از مواردی است که با افزایش احساس توانمندی، اعتماد به نفستان را بهبود می‌بخشد.

اگر شما اعتماد به نفس پایینی دارید  با ما به اشتراک بگذارید. ما در گروه مشاوره نیک همراه با مشاوره های حضوری، آنلاین و تلفنی به شما کمک میکنیم تا اعتماد به نفس بالایی رو پیدا کنید و نسبت به خودتان احساس رضایتمندی بالایی داشته باشید.

021-28424894

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سرپرست نویسندگان
دکتر مریم عبداللهی- مشاوره خانواده و کودک

مریم عبدالهی

ارشد روانشناسی عمومی
مشاوره ازدواج، مشاوره فردی

رزرو یک جلسه مشاوره