چرا حفظ رابطه زناشویی برای یک ازدواج شاد مهم است؟

رابطه زناشویی

در طول ازدواج، داشتن رابطه زناشویی فواید زیادی به‌همراه دارد. حفظ آن با تغییرات مثبتی مانند کاهش فشار خون، استرس، حتی نرخ طلاق و کمک به برقراری ارتباط بهتر مرتبط است.

در این مقاله قصد داریم به این موضوع بپردازیم که دلیل اهمیت حفظ رابطه جنسی در طول ازدواج چیست و چه مزایایی برای دو طرف دارد. پس برای پاسخ به این سوال‌ها تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

دلیل اهمیت رابطه جنسی در ازدواج

چرا رابطه زناشویی مهم است؟ بهتر است این‌طور بگوییم که رابطه جنسی و ازدواج مکمل یکدیگر هستند. با وجود حفظ این رابطه، صمیمت برای طولانی مدت برقرار می‌شود.

معیار خاصی برای تعداد رابطه در طول ازدواج وجود ندارد اما هر چه بیشتر باشد، بدون شک دو طرف احساس بهتری خواهند داشت. با این‌حال کاملا منطقی به‌نظر می‌رسد که در صورت نبود صمیمیت در ازدواج، رابطه جنسی نیز شکل نمی‌گیرد.

برخورداری از رابطه جنسی سالم یکی از متداول‌ترین ویژگی‌های زوج‌های خوشحال است. زوج‌هایی که بتوانند بعد از گذشت چند سال، رابطه عالی با یکدیگر داشته باشند، علاوه ‌بر احساس رضایتمندی از ازدواج، علاقه‌ بیشتری به همدیگر پیدا می‌کنند.

اهمیت حفظ رابطه زناشویی به این دلیل علمی بر می‌گردد که زمان ارتباط جنسی، هورمون اندورفین ترشح می‌شود و از اثرات آزادسازی آن احساسات سرخوشی، شادی و علاقه است.

با حفظ این رابطه، ذهن و بدن از مزایای زیادی بهره می‌برند. افراد زیادی وجود دارند که در برقراری ارتباط با همسر خود مشکل دارند اما اصلا نیازی به نگرانی نیست. چراکه با وجود مشاوره زوجین می‌توانید مشکلات خود را با یک مشاور مطرح کنید و از راهنمایی‌های او کمک بگیرید.

مزایای حفظ رابطه زناشویی در طول ازدواج

همان‌طور که گفتیم، با وجود حفظ رابطه جنسی یک ازدواج شاد و سرشار از عشق و علاقه خواهید داشت. حتی برخورداری از یک ارتباط صحیح می‌تواند از بروز مشکلات زیادی در زندگی شما جلوگیری کند. در زیر به مزایای حفظ این رابطه در طول ازدواج می‌پردازیم.

رابطه زناشویی

ضد پیری

حفظ رابطه در طول ازدواج با مزیت‌های ضد پیری در ارتباط است. چون بدن در طول رابطه مولکول‌های ضد التهابی آزاد می‌کند که در ترمیم و بازسازی سلول‌های بدن تاثیرگذار هستند.

از طرفی به‌طور طبیعی سلول‌های بدن روند آسیب و بازسازی را طی می‌کنند. بنابراین با تقویت روند بازسازی بدن، پروسه پیری کاهش پیدا می‌کند و برای مدت طولانی‌تری جوان‌تر به‌نظر می‌رسید.

بهبود عزت‌نفس با حفظ رابطه زناشویی

علاوه‌بر بهبود خلق‌وخو و افزایش شادی و نشاط، این رابطه به‌عنوان یک تسکین‌دهنده استرس نیز شناخته می‌شود و فرد در طولانی مدت احساس ارزشمندی بیشتری پیدا می‌کند.

افزایش حس تعهد و صمیمیت

به‌طور کلی رابطه جنسی با افزایش صمیمیت و احساس رضایتمندی از ازدواج همراه است. این رابطه به ایجاد پیوند قوی‌تر بین زوج‌ها کمک می‌کند و با حس صمیمیت عمیق‌تری برای یک ازدواج عاشقانه همراه است.

تماس فیزیکی محبت‌آمیز با ترشح اندورفین در بدن، به القای حس خوب و علاقه بین دو طرف کمک می‌کند. از همین رو، میل به صمیمیت را بین زن و شوهر افزایش می‌دهد.

همچنین احساسی در دو طرف شکل می‌گیرد که آن‌ها را به‌یکدیگر جذب می‌کند و آگاهی از این واقعیت که شریک زندگی‌تان جذب شما شده، در افزایش حس عزت‌نفس تاثیرگذار است. از طرفی این رابطه کمک می‌کند تا دو طرف در زندگی عادی‌شان احساس بهتری نسبت به ‌خود داشته باشند.

علاوه ‌بر این، زوج‌هایی که می‌توانند از نظر برقراری رابطه جنسی یکدیگر را راضی کنند، ارتباط عاطفی بهتری نیز با یکدیگر دارند. به‌طور کلی، رضایتمندی از رابطه زناشویی، ارتباط نزدیکی با کیفیت کلی زندگی دو طرف دارد.

اخلاق بهتر

رابطه جنسی نگرش مثبت را در افراد شکل می‌دهد. زیرا دو طرف احساس خوبی نسبت به خود و یکدیگر دارند و همچنین به این موضوع پی می‌برند که شریک زندگی به آن‌ها علاقه زیادی دارد.

چنین موضوعی به افزایش حس امنیت در زنان کمک می‌کند و در بالا بردن سطح عشق و علاقه به شریک زندگی‌شان نیز تاثیرگذار است.

وقتی دو طرف برای یکدیگر جذابیت سابق را داشته باشند، دیگر تنش خاصی بین آن‌ها شکل نمی‌گیرد. با برقراری یک رابطه عالی افسردگی تسکین پیدا کرده و به کاهش سطح استرس نیز کمک می‌کند.

فراموش نکنید که هرگز رابطه جنسی را به‌عنوان یک مسئولیت تلقی نکنید، بلکه یک عمل خوشایند و کسب لذت برای دو طرف به‌حساب می‌آید.

رابطه زناشویی

بهبود سبک زندگی

رابطه زناشویی فواید زیادی برای سلامتی دارد. طبق تحقیقات، زوج‌هایی که به‌طور مرتب رابطه با یکدیگر برقرار می‌کنند، از سبک زندگی سالم‌تری در مقایسه با دیگران برخوردار هستند. زیرا این رابطه در بهبود کلی تناسب اندام تاثیر مثبت می‌گذارد.

پوست بهتر

طبق مطالعات زیادی که انجام گرفته است، رابطه جنسی می‌تواند شما را جوان‌تر نشان دهد. چراکه در طول رابطه زیاد عرق می‌کنید که در دفع سموم از پوست تاثیرگذار است و شادابی و درخشانی زیادی به پوست می‌دهد. از طرفی ضربان قلب نیز در طول رابطه افزایش پیدا می‌کند که در بهبود گردش خون تاثیرگذار است.

رابطه زناشویی

 بهبود ایمنی بدن

رابطه جنسی پادتن ایمونوگلوبولین A را در بدن آزاد کرده که این پادتن در برابر انواع بیماری از بدن محافظت می‌کند. همچنین به ترشح دیگر مواد شیمیایی ضدالتهابی در بدن کمک کرده که در کنار تقویت ایمنی بدن، بافت‌های فرسوده و آسیب‌دیده بدن را بازسازی می‌کند.

قاعدگی سبک‌تر در خانم‌ها

بیشتر خانم‌ها در طول دوران پریودی، درد زیادی دارند. با رابطه زناشویی منظم می‌توانید گرفتگی‌های بدن در طول پریودی را که به‌دلیل انقباض مکرر رحم اتفاق می‌افتد، کاهش دهید.

از طرفی این رابطه به دفع سموم و بافت‌های آسیب‌دیده نیز کمک می‌کند تا خانم‌ها دوره پریودی را آسان‌تر و با سرعت بیشتری طی کنند.

خواب بهتر

بعد از ارگاسم، اکسی‌توسین از بدن آزاد می‌شود که این هورمون اثر آرام‌بخشی برای بدن دارد. در نتیجه با آزادسازی آن، دو طرف خواب آرام‌تری خواهند داشت.

تسکین دردهای بدن

از طرفی اکسی‌توسین به تسکین دردهای بدن مانند سردرد و مشکلات مشابه کمک می‌کند و تاثیرگذاری آن در کاهش مشکلات قلبی به ‌اثبات رسیده است.

گسترش خانواده

معمولا بسیاری از زوج‌ها بعد از گذشت چند سال از زندگی مشترک، بچه‌دار می‌شوند. با وجود بچه، دو طرف تمایل دارند با یکدیگر ارتباط بهتری برقرار کنند و عشق آن‌ها به یکدیگر افزایش پیدا می‌کند.

در حقیقت حس پدر و مادر شدن موجب می‌شود که با یکدیگر پیوند بهتری برقرار کنند، از طرفی شوهران در دوران بارداری بیشتر مراقب همسر خود هستند.

رابطه زناشویی

کاهش استرس با رابطه جنسی

استرس مزمن را می‌توانید با رابطه جنسی کنترل کنید. در واقع این رابطه می‌تواند یک تکنیک عالی در مدیریت استرس باشد. چون در طول رابطه هورمون‌های پاسخ‌دهنده به استرس مانند کورتیزول و آدرنالین (اپی نفرین) کاهش پیدا می‌کنند و اثرات این کاهش تا روز بعد باقی می‌ماند.

رابطه زناشویی یک تمرین عالی است

رابطه جنسی در حقیقت یک نوع ورزش است. به‌طوری که انجمن قلب آمریکا، فعالیت‌های جنسی را مشابه با فعالیت‌های بدنی با فشار متوسط مانند راه رفتن سریع یا بالا رفتن از پله‌ها می‌داند.

از مزیت‌های رابطه می‌توان به تقویت و سفت شدن عضلات شکم و لگن اشاره کرد. برای خانم‌ها بهبود توان عضلانی در کنترل مثانه تاثیرگذار است.

همچنین یک مطالعه نشان داده است که در طول 30 دقیقه رابطه، بدن به‌طور متوسط 200 کالری می‌سوزاند که این مقدار با یک پیاده‌روی سریع برابر است.

 

بهبود سلامت قلب

رابطه جنسی با کاهش فشار خون سیستولیک (بیشترین فشاری که خون به دیواره سرخرگ‌ها هنگام ضربان قلب وارد می‌کند) ارتباط دارد.

همان‌طور که می‌دانید با فشار خون بالا، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و سکته در افراد افزایش پیدا می‌کند. فعالیت جنسی در گشاد شدن رگ‌های خونی تاثیرگذار است و در کنار کاهش فشار خون، اکسیژن و مواد مغذی را در اختیار سلول‌های بدن قرار می‌دهد.

بهبود عملکرد مغز

در تحقیقات این موضوع به اثبات رسیده که رابطه زناشویی بیشتر با بهبود عملکرد شناختی و رشد سلول‌های جدید در مغز مرتبط است.

به‌طوری که یک مطالعه در سال 2018 روی بیش از 6000 بزرگسال نشان داد، رابطه جنسی مکرر در عملکرد بهتر حافظه در بزرگسالان 50 سال و بالاتر مرتبط است.

رابطه زناشویی

سخن نهایی

در آخر فراموش نکنید که رابطه جنسی یک بخش اصلی از رابطه سالم را تشکیل می‌دهد. البته تعداد انجام آن با بالا رفتن سن کاهش پیدا می‌کند و عوامل دیگری مانند استرس، کودکان و سلامت کلی بدن نیز بر تمایل فرد به برقراری رابطه تاثیرگذار است.

همان‌طور که دیدید داشتن رابطه زناشویی بیشتر (حداقل یک بار در هفته) در کنار مزیت‌های فیزیکی برای اما بدن، روی برقراری یک ارتباط محبت‌آمیز نیز تاثیر دارد.

اگر در برقراری رابطه با همسر خود مشکلی دارید یا فکر می‌کنید که نمی‌توانید به‌طور منظم با یکدیگر ارتباط برقرار کنید، حتما به‌دنبال حل این مشکل باشید. در این شرایط مشاوره زوجین می‌تواند بهترین راه برای حل مشکلات شخصی شما در برقراری رابطه باشد.

در حقیقت برای جلوگیری از مشکلات بیشتر و ارتباط بهتر با همسر خود، حتما به فکر صحبت با یک مشاور باشید تا بتوانید از مشورت‌های او برای ارتباط بهتر با همسر خود کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سرپرست نویسندگان
دکتر مریم عبداللهی- مشاوره خانواده و کودک

مریم عبدالهی

ارشد روانشناسی عمومی
مشاوره ازدواج، مشاوره فردی

رزرو یک جلسه مشاوره