علت دور شدن همسر: چطور توجه مرد خود را مجددا جلب کنید

دور شدن همسر

همه انسان‌ها به عشق و دوست داشته شدن نیاز دارند. عشق و مهربانی بین زوجین از اصلی‌ترین دلایل ادامه رابطه آن‌ها است. اما علت دور شدن همسر چیست و چرا گاهی با وجود علاقه، مردان از زنان فاصله می‌گیرند؟

گاهی زن‌ها به‌طور ناخودآگاه جوری رفتار می‌کنند که مرد زندگیشان از او دور می‌شود. مردی که سال‌ها دوستش داشته و زندگی مشترک را با او بنا کرده است. اما به چه دلیل این اتفاق رخ می‌دهد.

تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید تا نشانه‌های دوری مرد و زن و عوامل پدید آوردنده این مشکل را بررسی کنیم.

نشانه‌های دور شدن مرد از زن چیست؟

دور شدن مرد از زن نشانه‌هایی دارد. بهتر است قبل از بیان علت دور شدن از همسر، این نشانه‌ها را بهتر بشناسیم. ممکن است هر ارتباطی چند تا از این نشانه‌ها را داشته باشد. گرچه علائم در هر رابطه‌ای با رابطه دیگر متفاوت است.

  • نبودن ارتباط کلامی
  • دروغگویی و نداشتن صداقت
  • کمتر شدن صمیمیت
  • کم شدن رابطه جنسی و بی‌کیفیت بودن آن

دور شدن همسر

علت دور شدن از همسر چیست؟

بین زن و مرد تفاوت‌هایی وجود دارد که با شناخت آن‌ها بهتر می‌توانید رابطه‌تان را مدیریت کنید. ممکن است روحتان هم خبر نداشته باشد چه رفتاری کرده‌اید که همسرتان به شما کم‌محلی می‌کند.

بی‌توجهی مرد برای زن دردناک است اما اغلب به رفتار خود زنان بر می‌گردد. چنین چیزی حس امنیت زنان را به خطر می‌اندازد. در این مواقع باید دلیل دور شدن همسر خود و بی‌مهری او را بیابید و در صدد رفع آن بر بیایید. موارد زیر می‌توانند از جمله دلایل رفتار او باشند:

بداخلاقی کردن

خانه مامنی برای زن و مرد است که باید در آن صلح و آرامش برقرار باشد. حتی اگر حرفتان منطقی است، بداخلاقی و غرغر کردن کاری از پیش نمی‌برد. نحوه بیان کردن مشکلات و لحن حرف زدن بسیار اهمیت دارد.

بداخلاقی فقط همسرتان را از شما دور می‌کند. مردان زیادی به دلیل بداخلاقی زن زندگی خود از محیط خانه‌شان فراری هستند. از گله، شکایت، زخم زبان و طعنه دست بردارید و روش دیگری را به‌کار بگیرید.

نداشتن اعتماد‌ به‌نفس

شاید فکر کنید نداشتن اعتماد‌ به‌نفس چه ربطی به دور شدن همسر دارد اما داشتن اعتماد‌ به‌نفس بالای زنان به جذب مردان کمک می‌کند. مردان دوست ندارند همسرشان اعتماد‌ به‌نفس پایینی داشته باشد. گریه کردن و ضعیف بودن را کنار بگذارید و به خودتان بیشتر اعتماد داشته باشید.

بازی کردن نقش قربانی

از نقش قربانی بیرون بیایید. اگر همسرتان دوستتان نداشت، چرا باید با شما ازدواج می‌کرد؟ این‌که مرتب از همسرتان تاییدیه بخواهید و بگویید به دوست داشتنتان اقرار کند، برای او خوشایند نیست. زنانی که مدام از همسرانشان در مورد دختران دیگر و همکارانشان سوال می‌پرسند، کار درستی نمی‌کنند. این کار مرد را دلزده و خسته می‌کند.

ابراز محبت نکردن

ابراز محبت کردن باید همیشه در زندگی زن و مرد وجود داشته باشد، چون علت دور شدن همسر ارتباط مستقیمی با این موضوع دارد. برخی زوجین پس از گذشت چند سال و بچه‌دار شدن، ابراز محبت را فراموش می‌کنند.

باید بدانید که نیاز به محبت و دوست داشته شدن از بین نمی‌رود. در تمام عمر و حتی در دوران کهنسالی زن و شوهر باید محبت خود را به‌نوعی ابراز کنند.

داشتن توقع بالا

توقعات بالا و بی‌جا یکی از علل دور شدن مردان از زنان است. بی‌تردید مردان از راهنمایی‌های شما خوششان می‌آید. می‌توانید در قالب راهنمایی خواسته‌های خود را بیان کنید.، اما مدام امر و نهی نکنید. برخی زن‌ها دوست دارند تمام امور زیر نظر خودشان باشد اما چنین چیزی خوشایند مردها نیست. همین موضوع یک علت دور شدن همسر شما می‌تواند باشد.

نداشتن روابط جنسی

نداشتن رابطه جنسی هشداری برای دور شدن زن و مرد از یکدیگر است. اگر به مدت طولانی رابطه جنسی ندارید، جای نگرانی است اما حتی برای تنبیه همسرتان چنین کاری را نکنید. اگر رابطه شما سرد شده است، از یک سکس تراپیست یا مشاور زوجین کمک بخواهید.

از دست دادن علاقه

کم‌توجهی مردان می‌تواند ناشی از بی‌علاقگی باشد. توجه نکردن به همسر، ارتباط جنسی نداشتن، بی‌اهمیتی و ارزش قائل نشدن از نشانه‌های بی‌علاقگی به شریک زندگی‌شان است.

بی‌تفاوتی دیدن

علت دور شدن همسرتان شاید به‌خاطر دیدن بی‌تفاوتی از جانب شما باشد. در نتیجه او هم مقابله به مثل می‌کند. گاهی حرف زدن زیاد زنان مجالی برای صحبت به مرد نمی‌دهد. در چنین مواقعی مرد احساس می‌کند نسبت به او بی‌تفاوت هستید. بهتر است شنونده خوبی باشید و اجازه دهید او نیز حرف بزند. نگذارید احساس کند برای حرف‌هایش ارزشی قائل نیستید.

دور شدن همسر

غرق شدن در امور روزانه

غرق شدن در روزمرگی‌های زندگی نیز می‌تواند علت دور شدن همسرتان باشد. گاهی زن و شوهر به‌قدری غرق در مسائل فرعی می‌شوند که فراموش می‌کنند نیاز عاطفی یکدیگر را برآورده کنند. توجه نکردن به خوردن، پوشیدن، دکوراسیون و مواردی از این قبیل ممکن است به‌طور ناآگاهانه دو طرف را از یکدیگر دور کند.

نبودن در اولویت

در یک رابطه سالم و خوب باید اولویت همسرتان باشد. برای بسیاری از زنان یا مردان، خانواده و دوستان در اولویت قرار می‌گیرند. گذراندن وقت با دوستان باید به اندازه باشد، وگرنه این تصور به وجود می‌آید که به او علاقه ندارید.

علت دور شدن از همسر می‌تواند توجه بیش از حد و سرگرم شدن به گوشی موبایل باشد. اگر دائما سرتان در گوشی‌تان باشد، همسرتان از شما فاصله می‌گیردد. پیوندهای عاطفی نباید تحت تاثیر مسائل کم ‌اهمیت‌تر قرار گیرند.

شروع رابطه جدید و خیانت

علت دور شدن همسرتان می‌تواند خیانت باشد. تغییر رفتار ناگهانی همسرتان هشداری است که به خود بیایید. اگر از شما دور شده شاید سرگرم رابطه‌ای جدید است. البته چنین چیزی قطعی نیست و قبل از اطمینان چیزی را با او در میان نگذارید.

سرزنش کردن بی‌اندازه

در دعواعا و کشمکش‌ها سعی نکنید از راه سرزنش وارد شوید. علت دور شدن همسرتان ممکن است عیب‌جویی بیش از حد شما باشد. سرزنش کردن نه تنها راه حل مشکل نیست، بلکه رابطه را بدتر می‌کند. حتی اگر پشیمان شوید و عذرخواهی کنید، همسرتان آزرده‌خاطر شده است. چنین رفتاری در آینده رابطه‌تان را سست می‌کند.

از بین بردن ارتباط

حرفی نزنید که باعث سردی ارتباطتان شود. مشاجره همیشه بین زن و شوهر پیش می‌آید اما یک سری حرف‌ها هرگز فراموش نمی‌شوند. حرف‌هایی که دلسردی می‌آورند، حتی پس از پایان یافتن مشاجره آسیب خود را باقی می‌گذارند.

چنین کارهایی موجب بی‌مهری زن و شوهر خواهد شد. فاصله و ارتباط برقرار نکردن نتیجه همین رفتارهای ساده است.

دغدغه فکری داشتن

علت دور شدن همسرتان شاید درگیری‌های ذهنی او باشد. ممکن است او مدتی به دلیل دغدغه‌های فکری به شما بی‌توجه شود. مشغله‌های کاری همسرتان را در نظر بگیرید، مسائل مادی ممکن است ذهن مردها را به‌شدت درگیر کند.

در چنین مواقعی درک متقابل به کار می‌آید. شرایط بحرانی برای همه وجود دارد، مهم این است که بتوانید به‌خوبی آن را مدیریت کنید.

همچنین بخوانید: خیانت عاطفی چیست و چطور باید از رابطه خود در برابر آن محافظت کنید؟

وقتی همسرم فاصله می‌گیرد چکار کنم؟

حالا اجازه دهید راهکارهایی را برای مواقعی که همسرتان از شما فاصله می‌گیرد بیان کنیم:

سعی در بهبود رابطه

برای بهبود رابطه‌تان بهتر است انرژی بیشتری به کار ببرید. به او نشان دهید که دوستش دارید اما توقع نداشته باشید خیلی زود جواب بگیرید. کارهای ساده و تاثیرگذاری را انجام دهید، حتما نباید پول زیادی خرج کنید.

صبر و حوصله داشتن

حالا که علت دور شدن همسرتان را ریشه‌یابی کرده‌اید بهتر است کمی حوصله به خرج دهید. به او بگویید که متوجه دوری‌اش شده‌اید اما صبر داشته باشید. اجازه دهید برای بهبود رابطه‌تان کاری انجام دهد. انتظار نداشته باشید یک شبه این فاصله برداشته شود.

قطعا این فاصله به مرور زمان ایجاد شده است و ترمیم آن نیز زمان می‌طلبد. ناامید نشوید و سعی در بهبود روابط داشته باشید. تغییرات کوچک را به فال نیک بگیرید و منتظر باشید.

مثبت فکر کنید

افکار خود را روی نقاط مثبت متمرکز کنید. به همسرتان روزهای خوب را یادآوری کنید و انرژی مثبت خود را به او نیز انتقال دهید. تاثیر مثبت‌اندیشی را نادیده نگیرید و افکار مثبت را با او در میان بگذارید.

مهر ورزیدن

اگر همسرتان به شما کم‌محلی کرد، مقابله به مثل نکنید و با او مهربان باشید. برای مثال غذای مورد علاقه‌اش را بپزید. انتقام گرفتن در این موقعیت بیشتر آسیب‌زا خواهد بود. یادتان باشد هدفتان بهبود رابطه است.

تحلیل دقیق

اگر فرد باهوشی باشید به محض این‌که از همسرتان کم‌توجهی ببینید، تحلیل دقیقی انجام می‌دهید. انجام آن به درک علت دور شدن همسرتان کمک می‌کند. به اتفاق‌های گذشته فکر کنید و ببینید ریشه این مشکل کجا است. سپس بینید چه کاری می‌توانید انجام دهید که شرایط را عوض کنید. قوی باشید و مشکل را حل کنید. مطمئن باشید از پس مشکل بر می‌آیید.

دور شدن همسر

غافلگیر کردن

با گذشتن مدتی از ایجاد رابطه و ازدواج، زوج‌ها ممکن است به مرحله‌ای برسند که جذابیت این رابطه کمتر شود. سعی کنید گاهی او را غافلگیر کنید، همین کارهای ساده می‌تواند شور و شوق اولیه را به رابطه‌تان بازگرداند.

دست برداشتن از انتقاد

انتقاد باید سازنده و در جهت بهبود روابط همسران باشد. اغلب وقتی فاصله بین زوجین به وجود می‌آید، شروع به سرزنش یکدیگر می‌کنند. عیب‌جویی و دنبال مقصر گشتن بدترین عمل ممکن است.

سخن نهایی

ایجاد فاصله بین زوجین بی‌دلیل نیست و خیلی مواقع به دلیل نارضایتی یکی از آن‌ها است. رابطه فرآیند پیچیده‌ای است که به‌تدریج بر رفتارهای همسرتان تاثیر می‌گذارد. اگر اهل بحث و مجادله هستد، او را تحقیر می‌کنید و به او توجهی ندارید، صادقانه بپذیرید که مقصر خودتان بوده‌اید.

پس بهتر است نشانه‌ها و علت دور شدن همسرتان را به‌خوبی بررسی کنید و وقتی دلیل آن را پیدا کردید، برای جبرانش تلاش کنید. از طرفی نقاط قوت خود را تقویت و نقاط ضعفتان را برطرف کنید و به شریکتان فرصت دهید تا او نیز تغییر کند.

آیا شما هم دلایلی برای دور شدن همسر در زندگی سراغ دارید؟ با ما به اشتراک بگذارید. ما در گروه مشاوره نیک همراه با مشاوره های حضوری، آنلاین و تلفنی به شما کمک می‌کنیم تا با ارائه راهکارهایی از زندگی زناشویی خود رضایتمندی بالایی داشته باشید.

021-28424894

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سرپرست نویسندگان
دکتر مریم عبداللهی- مشاوره خانواده و کودک

مریم عبدالهی

ارشد روانشناسی عمومی
مشاوره ازدواج، مشاوره فردی

رزرو یک جلسه مشاوره