10 راهکار برای بهبود روابط زناشویی و وضعیت ازدواجتان

بهبود روابط زناشویی

رشد، پرورش و محافظت از ازدواج نیازمند تلاش و توجه زیادی است. به‌خصوص میان مشغله کاری، رسیدگی به فرزندان و روزمرگی‌های دست و پاگیر، ممکن است رابطه عاطفی شما با همسرتان فضای کمی برای نفس کشیدن داشته باشد. گاهی زوجین آن‌قدر دیر به حل مشکلات بین یکدیگر می‌پردازند که ازدواج آن‌ها دیگر جانی برای ادامه دادن ندارد و متاسفانه کارشان به طلاق می‌کشد. اما همان‌طور که در کتاب‌‌های بهبود روابط زناشویی گفته شده است ازدواج به معنی پایان تلاش برای یکدیگر نیست.

اگر می‌خواهید با شریک زندگی خود بمانید و زندگی زناشویی خود را بهبود بخشید، اقدامات پیشگیرانه‌ای وجود دارد که می‌توانید انجام دهید. از قوی کردن ارتباطات گرفته تا ایجاد روابط عاشقانه بیشتر در زندگی روزمره، همه جنبه‌های زندگی مشترکتان را شامل می‌شود. در مطلب 10 توصیه مفید را برای بهبود زندگی مشترک شما آماده کرده‌ایم. پس تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

بهبود روابط زناشویی

1. روی رابطه خود تمرکز کنید

اگر دائما فکر کنید که زندگی شما بعد از طلاق بهتر خواهد بود و خودتان را بعد از جدایی تصور کنید، حتی در صورت نگفتن آن افکار نمی‌توانید با تمرکز کامل برای نجات زندگی مشترکتان تلاش کنید.

در واقع، این فکر به‌تنهایی ممکن است انگیزه شما برای تلاش بهبود روابط زناشویی‌تان را سست کند. برای مبارزه با این افکار از قبل تصمیم بگیرید که طلاق یک گزینه نیست. این موضوع باعث می‌شود به جای تصور کردن زندگی بعد از جدایی، به محکم کردن ارتباطتان بپردازید.

2. به شریک زندگی خود احترام بگذارید

آدم‌ها به‌طور ناگزیر تغییر می‌کنند. قطعا شما و همسرتان همان‌هایی نیستید که چند سال پیش با هم ازدواج کردید.

همان‌طور که یک مشاور ازدواج با تجربه خواهد گفت «مهم این است که با درک، قدردانی و سازگاری به استقبال این تغییرات بروید.»

با تهیه فهرستی از بهترین ویژگی‌های شریک زندگی خود شروع کنید تا به خودتان یادآوری کنید با چه فرد فوق‌العاده‌ای ازدواج کرده‌اید. این تمرین به شما کمک می‌کند تا به خاطر بیاورید که چرا از ابتدا عاشق آن‌ها شده‌اید.

هر روز از طریق تعریف و تمجید یا تشکر به شریک زندگی خود بفهمانید که از همه کارهای او قدردانی می‌کنید. این عبارات کوچک مانند سپرده در بانک هستند. شما نمی‌توانید از ازدواج خود بدون واریز، وجه برداشت کنید. بنابراین، مطمئن شوید که کارهایی را انجام می‌دهید که نشان می‌دهد به شریک زندگی خود در همان شکلی که است احترام می‌گذارید.

بهبود روابط زناشویی

3. به طور دائم با یکدیگر در تماس باشید

در عصر سرگرمی زندگی می‌کنیم. اطرافمان پر از شبکه‌های اجتماعی مختلف، نتفلیکس و… است و اگر بخواهید در همه آن‌ها به‌روز باشید ممکن است برای حرف زدن با شریکتان وقت پیدا نکنید.

برای بهبود روابط زناشویی باید توجه داشته باشید که در روز چندین بار با همسر خود حرف بزنید و با او ارتباط کلامی برقرار کنید.

سعی کنید تفکرتان در مورد زندگی، علایق، رویاها، ناامیدی‌ها و احساسات خود را با همسرتان به اشتراک بگذارید.

همچنین بسیار مهم است که به شریک زندگی خود نیز گوش دهید تا افکار خود را بیان کند. توصیه می‌کنیم هر روز 30 دقیقه بدون مزاحمت یا حواس پرتی را برای صحبت با همسرتان اختصاص دهید.

4. انتظارهای مالی را به اشتراک بگذارید

بسیاری از اختلافات بین زوجین در ازدواج‌ها حول محور مسائل مالی است به‌خصوص وقتی هر یک از افراد انتظارهای متفاوتی از شرایط مالی داشته باشند و برای هر یک از شریک‌ها دیدن وضعیت مالی از دیدگاه طرف مقابل دشوار باشد.

یکی از مهم‌ترین رفتار‌های بین زوج‌های موفق، توافق در مورد نحوه مدیریت مالی است. ممکن است شما درک نکنید ولی فعالیت خاصی برای همسرتان خیلی مهم باشد. پس سعی کنید با مهربانی از روی بعضی از خرج‌هایی که برای همسرتان اهمیت دارند، عبور کنید.

البته مهم است که بین نیازها و خواسته‌ها تفاوت قائل شوید و ولخرجی نکنید. زوج‌ها در صورت تلاش برای برآورده کردن تمام خواسته‌های خود بدون در نظر گرفتن بودجه، ممکن است با مشکلاتی مواجه شوند. پس باید تعادل را بین ولخرجی و صرفه‌جویی رعایت کنید.

همچنین بخوانید: هوش عاطفی در عشق و روابط

5. برای بهبود روابط زناشویی به یکدیگر فضا بدهید

یکی از مسائلی که به‌سختی بین زوج‎‌ها به تعادل می‌رسد، زمانی است که با هم می‌گذرانند. این زمان اگر طولانی باشد می‌تواند احساس خفگی به شما بدهد و وقت گذراندن کم، زوجین را از یکدیگر دور می‌کند.

وقتی شریک زندگی شما به فضا یا یک شب بیرون رفتن با دوستان نیاز دارد، به او پیشنهاد دهید که از بچه‌ها مراقبت کنید یا کارهای خانه را انجام دهید. او با این گفته شما از وضعیت خانه خیالش راحت خواهد بود و می‌تواند حسابی خوش بگذراند.

از طرف دیگر، برای گذراندن زمان با همسرتان برنامه‌ریزی کنید. اما اگر مسائل مربوط به نگهداری از فرزندان یا محدودیت‌های مالی این کار را دشوار می‌کند، یک شب قرار ملاقات سرگرم‌کننده و مقرون به‌صرفه را در خانه بگذرانید.

نکته کلیدی این است که هر دوی شما به کمک همدیگر تلاش کنید زمان باکیفیت مشترکی را سپری کنید. از طرفی در همین حین به یکدیگر اجازه دهید تا برای یک جامعه بیرونی فضای لازم را داشته باشید.

بهبود روابط زناشویی

6. رابطه خود را زنده نگه دارید

زندگی کردن در یک خانه باعث می‌شود خیلی با هم راحت باشید. اما این راحتی زیاد متاسفانه می‌تواند شما را برای همدیگر عادی کند. برای این‌که هیجان رابطه شما کم نشود، به روزهای اول رابطه، اولین قرارها و پروانه‌هایی که در شکمتان احساس می‌کردید فکر کنید.

سعی کنید به خودتان برسید، ورزش ‌را فراموش نکنید تا همیشه تناسب اندام خود را حفظ کنید، لباس‌هایی به سبک جدید بپوشید و عطر جدید بزنید. همچنین می‌توانید با همسرتان فعالیت‌های جدید انجام دهید مثلا با هم به کلاس رقص، کمپ زدن در جنگل و جاهای دیگر بروید.

7. شب های قرار داشته باشید

یکی دیگر از راه‌های بهبود روابط زناشویی این است که به قرار گذاشتن با هم ادامه دهید. هر هفته یک شب را برای قرار معین کنید. حتی اگر فقط بستنی بخورید یا با هم غذای جدید بپزید، این کار را انجام دهید.

برای مشکل نگه‌ داشتن فرزندانتان هم می‌توانید با یک زوج دیگر هماهنگ کنید تا هفته‌ای یک بار بچه‌های یکدیگر را نگه دارید.

به انجام کارهایی که در دوران قرار گذاشتن می‌کردید ادامه دهید. بسیاری از زوجین گزارش کرده‌اند که مهربانی‌های کوچک در رابطه چقدر به آن‌ها احساس خوبی داده ‌است.

8. همدیگر را سریع ببخشید

از هم پاشیدن ازدواج زمانی شروع خواهد شد که یک نفر کینه‌توزی می‌کند. وقتی شما همسرتان را نبخشید، روزبه‌روز نسبت به او احساس انزجار می‌کنید در دهنتان مدام از او بدگویی می‌کنید.

سعی کنید هر چه سریع‌تر شریک زندگی خود را ببخشید. به یاد داشته باشید که بخشش در اصل هدیه‌ای است که به خود می‌دهید. نگه داشتن کینه، فضای ذهنی و عاطفی شما را اشغال می‌کند و بر سلامت و سطح استرس‌تان تأثیر می‌گذارد.

همین‌طور اگر با همسرتان بدرفتاری کرده‌اید، سریع از او عذر بخو‌اهید. با هم حرف بزنید و حرف‌های او را هم بشنوید. سعی کنید با همدلی و محبت با او برخورد کنید.

9. سعی نکنید همسرتان را کنترل کنید

به یاد داشته باشید که همسرتان یک فرد جدا از شما است و قرار نیست طبق خواسته شما رفتار کند. او افکار، احساسات و انتخاب‌های خودش را دارد. پس به نکات زیر دقت کنید:

  • سعی نکنید یکدیگر را زیر نظر داشته باشید یا کنترل کنید.
  • به شریک زندگی خود فضایی بدهید تا همان کسی باشد که است.
  • یاد بگیرید که در تصمیم‌گیری‌های بزرگ (مانند خرج کردن پول و تربیت فرزندان) همکاری کنید.

به همسرتان اجازه دهید این آزادی را داشته باشد که بدون اجازه گرفتن از شما بیرون برود. کنترل کردن همسر منجر به سوء استفاده عاطفی و مالی می‌شود.

بهبود روابط زناشویی

10. راهنمایی بگیرید

اگر در زندگی زناشویی خود همچنان با چالش‌هایی روبرو هستید و از طلاق می‌ترسید به مشاوره و زوج‌درمانی فکر کنید. استفاده از چنین خدماتی یکی از موثرترین روش‌ها برای نجات ازدواج شما است. در این روش مشکلات شما با حضور یک متخصص زیر تیغ جراحی مشاور قرار می‌گیرد و با حرف زدن از بین می‌رود.

سخن نهایی

وجود این مسائل در ازدواج چالش‌برانگیز است. برای بهبود روابط زناشویی و جلوگیری از طلاق، هر دو طرف باید متعهد به انجام کار و صرف زمان و تلاش باشند.

در حالی که هدف حفظ رابطه است، شما در نهایت باید تصمیم بگیرید که آیا با هم ماندن انتخاب مناسبی برای هر دو طرف است یا خیر.

از سویی، مشاوره زوج انتخاب بهتری به نظر می‌رسد. چون چنین فردی با توجه به تخصص و تجربه خود می‌تواند هر دو نفر را به‌خوبی راهنمایی کند و زندگی آن‌ها را مجددا در مسیر سالم قرار دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سرپرست نویسندگان
دکتر مریم عبداللهی- مشاوره خانواده و کودک

مریم عبدالهی

ارشد روانشناسی عمومی
مشاوره ازدواج، مشاوره فردی

رزرو یک جلسه مشاوره