چطور با کودکانی که از همسالانش کتک می خورند برخورد کنیم؟

کتک خوردن کودکان و برخورد با آن

تصور کنید که شما در پارک هستید، در حالی که کودک شما با وسایل سرگرمی بازی می کند. او در حال تاب خوردن است، هیک کودک که نمی دانید کیست، به شما نزدیک شده و با صدای بلند می گوید: “این تاب من است!” و شروع می کند به هل دادن کودکتان، کودک شما فقط به نظر می رسد، منجمد شده است. فرزند اشک می ریزد و شما وحشت زده می شوید! در این مقاله درباره کتک خوردن کودک از همسالان خود بیشتر توضیح داده ایم.

کتک خوردن کودک از همسالان

هنگامی که کودک شما می افتد و پوست زانویش خراشیده می شود، ما می دانیم که به زودی او بهبود می یابد. اما هنگامی که یک کودک دیگر به او آسیب می رساند، فشارهایی که احساس می کنیم عمیق است. در این مواقع ما از نوعی آسیب دائمی به اعتماد به نفس فرزندمان می ترسیم. اما در واقع، فرزند شما می داند که چگونه از هر گونه اقدام تهاجمی بهبود می یابد. فرآیند بهبودی که به نفع بدن و اعتماد به نفس اوست، درست است. او شروع به گریه می کند. ممکن است بلرزید و حتی ممکن است زمزمه و اعتراض کند. اگر از او حمایت کنید، احساسات او احتمالا تشدید می شود. او احتمالا به مدت طولانی تری گریه خواهد کرد.

کودکان در تنظیم روابطشان با هم سن وسالان خود دو دسته اند:

کسانی که از دوستان خود کتک می خورند

این نوع کودکان هر از چند گاهی برای والدین خود احساس نگرانی بوجود می آورند زیرا والدین دوست دارند علاوه بر داشتن فرزند مودب، بتواند از حق خودش دفاع کنند. و دسته دوم

کودکانی که حالت تهاجمی دارند و کتک می زنند

صرف نظر از اینکه کودکی مهاجم باشد یا تسلیم، والدین او سعی می کنند رفتارش را اصلاح کنند زیرا نگران هستند که اگر رفتار ناشایست یک پسر بچه دو ساله اصلاح نشود، در سن سی سالگی نیز به همان گونه، رفتار کند.

برخی از ویژگی های تهاجمی یا انفعالی، همراه با رشد اجتماعی کودکان تغییر می کند، والدین می توانند با راهنمایی های توام با ملایمت، به کودکان بیاموزند که از خود دفاع کنند یا خشم خود را کنترل نمایند.

اگر دعوایی بین فرزند شما و دوستانش روی داد، بجای اینکه از دوستان او خشمگین شوید، سعی کنید به فرزند خود کمک کنید تا راه حل هایی مسالمت آمیز برای حل مشکل خود بیابد.

وقتی کودک بفهمد که به جای فرار کردن از دست دوستش که قصد کتک زدن او را داشته، می تواند با وی قطع رابطه کند، این معنی برای اون تداعی می شود که با حفظ استقلال خود، عدم وابستگی خود را به دوستش نشان دهد. در طول زمان رفتار خشنونت آمیز طرف مقابل به دلیل از دست دادن همبازیش از بین خواهد رفت.

نکات کلیدی در مواجهه با کودک کتک خور

روانشناسان معتقدند که ارتباطی مستقیم میان کتک زدن و تنبیه بدنی کودکان و مهاجم شدن آنها وجود دارد. برخورد منطقی و حرف زدن با کودک و استفاده نکردن از تنبیه بدنی و به جای آن استفاده از تکنیک محروم کردن از یک مسئله خوشایند رفتار تهاجمی آنها را آرام خواهد کرد.

کودکانی که والدین آنها برخوردی استدلالی و توضیحی با آنها دارند و با آنها صحبت میکنند، معمولا در برقراری ارتباط با دوستان خود موفق ترند، زیرا می دانند که چگونه مذاکره کنند و مذاکره کنند و مشاجرات را به شیوه ای مسالمت آمیز برطرف سازند.

کتک خوردن کودک از همسالان
کتک خوردن کودک از همسالان

تمامی کودکان، صرف نظر از اینکه مهاجم باشند یا تسلیم، به تشویق نیاز دارند تا بتوانند رفتار خود را اصلاح کنند. به همه افراد خانواده تذکر دهید تا این نکته را در برخورد با فرزندتان رعایت کنند و رفتارهای درست کوک را تشوبق نمایند و به کودک در زمانهایی که بدون خشونت مسئله خود را حل میکند توجه نشان دهند .

کودک کتک زننده را نادیده بگیرید و بیشتر توجه خود را به کودک کتک خورده معطوف کنید. در این صورت کودک مهاجم برای رفتارش پاداشی نخواهد گرفت.

محروم کردن کودک مهاجم از فعالیت مورد علاقه اش، می تواند یک تنبیه موثر باشد. به شرط آنکه علت محروم شدن را برای او توضیح دهید.

به کودک نباید کتک زدن و دعوا را یاد داد و باید به او توضیح داد که خشونت روش مناسبی برای حل مشکلات او نیست و خشونت و کتک زدن دوستش نه تنها کار درستی نیست که میتواند خطرناک باشد و به دوستش آسیب جدی وارد کند.

و اما برای اینکه دفاع کردن را به فرزندتان آموزش دهید باید به او بگویید که وقتی کسی به او حمله کرد فورا فرد بزرگتری را در جریان قرار دهد و محکم به فرد مهاجم بگوید:

تو دیگر دوست من نیستی و من با تو بازی نخواهم کرد.

اگر کودک به تنهایی موفق به اتمام دعوا نشد، شما می توانید با کودکی که او را کتک زده مستقیم صحبت کنید. بهترین روش، بیان این جمله است: «اگر دست از کار زشتت برنداری، با من طرف خواهی بود» کودک تا 8 ،7 سالگی معمولا به حمایت والدین نیاز دارد و باید بفهمد که می تواند روی کمک آنها حساب کند. به این ترتیب اعتماد به نفس او بالاتر می رود و در دعواهای بعدی مقاوم تر خواهد بود.

کودک عزیز است و تربیت کودک عزیز تر.

گروه مشاوره مریم عبداللهی با مشاوره خانواده بصورت حضوری، تلفنی و آنلاین، والدین را در تربیت هر چه بهتر فرزندان یاری می کند. اگر در زمینه تربیت کودکان و رفتارهای فرزندتان دچار مشکل و یا سردرگمی هستید، با ما تماس بگیرید.

021-28424894

34 پاسخ

 1. با فرزندی که اون رو تنبیه بدنی کردیم چطور رفتار کنیم که تاثیرات منفی کمتری براش داشته باشه

  1. اگر کودکتون رو تنبیه کردین با توجه به سنی که دارند باید ازش عذر خواهی بشه و بعد قانونهای تربیتی مشخص بشه و سرپیچی از اون قانون ها تنبیهش مشخص بشه تنبیه فقط محرومیته . مثلا نمیتونی تلویزیون نگاه کنی و بعد فقط محبت و توجه به رفتارهای مثبت کنید.

 2. سلام دختر 6 ساله دارم که دخترعموی 2 ساله اش به شدت موهایش را میکشد و دخترم در آن لحظه هیچ عکس العملی نشان نمیدهد نه گریه نه جیغ نه قهر نه ناراحتی.من چکار کنم چون صد برابر او اذیت میشوم.ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. سلام مادر گرامی
   ابتدا باید دید چرا کودک هیچ عکس العملی نشان نمیدهد آیا اصلا دردی حس میکن؟ پیشنهاد میشه حتما به مشاور کودک مراجعه کنید

 3. سلام من یه خواهر زاده دارم یه سال از پسرم بزرگتره و همیشه پسرمو میزنه و محکم هم میزنه‌.اوایل پسرن از خودش دفاع میکرد ولی بعد چند باری که بد کتک خورد الان دیگه میترسه ازش و حتی نمیتونه اسباب بازیاشوو از دستش بگیره.نمیدونم چکار کنم و چطوری خواهر زادمو بترسونمش ک دیگه نزنه پسرمو.یا چگونه با پسرم رفتار کنم ک از کسی نترسه و مثل اون حالت تهاجمی داشته باشه
  ممتون میشم اگه کمکم کنید

  1. سلام و وقت به خیر
   اینکه بخواهید پسر شما مثل خواهرزادتون تهاجمی رفتار بکنه اصلا انتظار درستی نیست
   برای فرزند خودتون نمایش اجرا کنید و در اون نمایش یاد بدین که از حقوق خودش دفاع کنه ولی
   نه با زدن بلکه با رفتارهایی مثل قاطع برخورد کردن . محکم حرف زدم بلند گفتن نکن و کمک خواستن
   از مریی و بزرگتر. قبل از بازی برای بچه ها شرایط بازی رو توضیح بدین و قوانین برای بچه ها مشخص کنید و
   شما وارد دعوای بچه ها نشوید

 4. با سلام …دختر عموی پسرم دختری بی ادب و پرخاشگره و مدام پسرم رو کتک میزنه یا با صحبتهایش آزار میده با توجه به اینکه ما در یک ساختمان زندگی میکنیم و بچه ها هر روز در یک حیاط بازی میکنند …ادامه این ماجرا برای من خیلی سخت شده .. و حتی با جاریم بحثم شده ولی باز هم قبول نمیکنند که بچشون مشکل داره …و جلو بچه ازش حمایت میکنند … دیگه نمیدونم چطور باید برخورد کنم لطفا راهنمایی کنید با تشکر

  1. سلام و وقت به خیر
   شما نباید وارد روابط دو کودک شوید باید به فرزندتون دفاع کردن از خودش رو بهش باد بدین . و اصلا نباید با جاریتون وارو بحث بشید چون فقط روابط رودو اوضاع رو بدتر میکنه
   به فرزندتون برای بازی با اون فرد کمتر اجازه بدین.
   و به اون کودک عنوان کنید اگر رفتار ناشایستی داشته باشه اجازه بازی با کودک شما رو نداره و به سرعت بعد از دعوا دو کودک فرزند خودتون رو پیش خودتون نگه دارید و اجازه ادامه بازی رو ندهید

 5. سلام دختری ۳سال و نیمه دارم که یه بار دختر عموی خودش و که ۸ ماه ازش کوچیک تره رو بد کتک زد و من که دوست نداشتم دخترم به لجبازی و بد اخلاقی بشناسن بهش گفتم که این کار بد بوده و اون از تو کوچیک تره . الان دخترم خیلی ضعیف شده مدام از دختر عموی خودش کتک میخوره و فقط گریه میکنه هر چقدر هم باهاش صحبت میکنم فایده نداره میگه باشه اما دوباره که توی اون موقعیت قرار میگیره یا فقط حرفای منو نقل قول میکنه یا گریه میکنه لطفا راهنمایی کنید چه کار کنم که بیخودی دعوا نکنه ولی کسی دعواش کرد بتونه دفاع کنه یا مشکل و حل کنه

  1. سلام مادر گرامی
   کاش اونجا که کودک شما با همسال کوچکتر از خودش دعوا و کتک کاری کرد قبل از هر چیزی علت را از خود فرزندتون جویا میشدید و وقتی که بدون علت به او گفتید این کار را نباید میکرده به نوعی حس ناکامی به او داده شدهزمانی که رفتار پرخاشگرانه انجام داد باید رفتار درست و جرات مندانه را به او یاد میدادید

   1. سلام،دخترم ۶ سال داره کاملا اجتماعی وپر حرف وبا اعتماد بنفس ومهربونه در منزل از خودش دفاع میکنه ولی بیرون از بچه های حتی کوچکتر کتک میخوره.وبه شدت مهر طلب وزود قهرو گریه میکنه وباصطلاح آویزونه بچه های دیگه س ومیخاد همه مراقبش باشن تو موضع ضعفه.معمولا تو دعواها با بچه ها دخالت نمیکنم تا بتونه از خودش دفاع کنه ولی کسی که در آخر کتک میخوره دخترمه.یکبار همسرم دید که از بچه خیلی ضعیفتر در گوشی خورد و همسرم بهش گفت تو هم بزنش ولی دخترم حتی در حضور همسرم هم نتونست و گریه کرد.باهاش صحبت میکنم هر بارگریه میکنه و قول میده ولی بازم تو موقعیت نمیتونه.حس میکنم خیلی ضعیفه وقرار بره مدرسه واقعا آزارم میده

    1. سلام و وقت به خیر
     اینکه فرزند شما در خونه پر حرفه و مهربونه یعنی به شدت نیاز به توجه و محبت و دیده شدن داره
     حتما وقت و تایم مفید بیشتری برای فرزندتون بزاریت
     وبا اون بازی زیاد بکنید در قالب بازی و نمایش به فرزندتون یاد بدین در مواجه با همچیتن شرایطی چه رفتاری داشته باشه
     مستقیم حرف زدن و نصیحت کردن و سرزنش کردن بچه ها جز اینکه به اونها آسیب میزنه کاری نمیکنه
     یادتون باشه اون نیاز به توجه بیشتر از سمت شما و پدرش داره

 6. با سلام من یه پسر سه و نیم ساله دارم که از ۱۰ ماهگی محبور شدم بزارمش مهد وقتی مهد میرفت کلا با گریه میرفت تا ۲ سال و ۸ ماهگی رفت .بعد باردار شدم و نرفت هر از گاهی به مهد سر میزدم و فیلم فعالیتاشو میدیدم و گاهی سر زده میرفتم و از دوربین فعالیت هاشو میدیدم چیز خاصی دستگیرم نشد. کلا هم تو مهداولش تا حدود یک ساعت میخابید ولی مشخص بود الکی میخابه چون زیر پتو هی تکون میخورد تو خونه هم الان اگه از چیزی ناراحت شه میگه میخام بخابم این خیلی منو ادیت نیکنه مخصوصا اگه تنبه بدنی شه. و اینکه اصلا اجتماعی نیس و با هم سناش بازی نمیکنه و به شدت از خشونت دوری میکنه و اصلا نمیتونه از خودش دفاع کنه اگه یه بچه پیشش بیاد اسباب بازی که دستشه میده حتی اگه اون نخاد و بعدش گریه میکنه یا تو پارک سراغ وسیله ای میره که کسی نباشه اگه بچه ای بیاد سریع ترک میکنه. چیکار کنم .لازم به ذکره که ما تو شهری زندگی میکنیم که غریبیم و هیچ همبازی نداره

  1. سلام و وقت به خیر
   خیلی مهمه که اصلا اصلا فرزندتون رو تنبیه مخصوصا تنبیه بدنی نکنید
   اصرار به اجتماعی بودن بهش نکنید مثلا اینکه بیا سلام کن چرا سلام نکردی
   شعر بخون و … با کتاب خواندن و اجرای نمایش عروسکی این موقعیت رو براش تعریف
   کنید البته انتظار نداشته باشید با یک بار داستان خواندن و یا یک بار نمایش اجرا کردن به
   نتیجه دلخواه برسید .
   در نمایش بعد از مدتی از خودش به عنوان نقشی که باید از خودش دفاع کنه استفاده کنید و این در غالب بازی باید باشه..
   در زمانهایی که رفتارش عادی مدام تشویق و همراهیش کنید .

 7. سلام . پسر من ۱۰ سالش داره تموم میشه اصلا دوست یابی بلد نیست غالبا با بچه های کوچکتر ار خودش دوست میشه و بیشتر بچه ها تو بازی اذیتش می کنند و گاهی میزننش از خودش دفاع نمی کنه. میگه نمیخوام دوستامو از دست بدم با میگه ازشون میترسم آخه چرا منو میزنند .

  1. سلام مادر گرامی
   احساس میشه کودک شما ارتباط موثر رو نیاموخته هنوز و عزت نفس پایینی داره از طرفی نیاز داریم فرزندپروری خانواده بررسی بشه و اینکه چرا کودک نمیتونه رفتار جرات مندانه ای از خودش نشون بدهحتی ما طرحواره رها شدگی را میبینیم و نیاز به آموزش مهارتهایی برای کودک دیده میشه

  2. امشب پسر من(،۲۱ ماهه) با دختر داییش(۳ سال و۱ ماهه) در اتاق بازی میکردن که باصدای گریه پسرم و مامان گفتن به اتاق رفتم،
   پسرم درحین گریه گفت که دختردایی گازم گرفت، او کمر پسرم گاز گرفته بود در حدی که جای دندون ها کاملا مشخص وحالت کبودی داشت،
   از او پرسیدم چرا اینکار کردی؟پسرم اذیتت کرد؟دعواتون شد؟و…
   گفت نه

   من نگرانم که چرا پس م نتونسته نذاره دخترداییش گاز بگیره و یا چرا زودتر داد نزده که کمکش کنم که دراین حد گاز نگیره؟یعنی برام سواله که چرا زودتر واکنش نشون نداده؟

   نگرانی من بجا هست ونیاز به پیگیری داره یا نه؟

   1. سلام و وقت به خیر
    برای بچه ها باززی ها گاها با دعوا و کتک کاری مواجه میشه
    اگر این رفتار بار اول بوده نگران نباشید فقط با بازی که با فرزندتون انجام میدیدن در نقش های
    بازی با فرزندتون تمرین کنید که در چنین مواقعی باید چه رفتاری انجام بده
    با حرف زدن و نصیحت کردن و سرزنش کردن فرزندتون آسیب میبینه

 8. سلام وقتتون بخیر
  من یه خواهر چهار ساله دارم که بدن ظریف و کوچکی داره و خیلی وقت ها از پسر عموم کتک میخوره که یه سال از خواهرم کوچک تره
  مادرم نه دفاع می‌کنه از خواهرم و نه به اون یاد میده چطور برخورد کنه و هر وقت هم که من این کار رو میکنم به من میگه تو دخالت نکن و انگار پسر اونها و روابط خانوادگی رو ارجعیت میده….ولی پدر مادر اون بچه نه تنها دعواش نمیکنن بلکه هیچی نمیگن وانگار از این کار پسرشون راضی هستند، ولی من واقعا دارم اذیت میشم و تحت فشارم در این مورد و نمیتونم کتک خوردن خواهرم رو تماشا کنم و چیزی نگم من در این مورد چطور باید برخورد کنم؟با تشکر

  1. سلام و وقت به خیر
   حتما با بازی های مثل نمایش عروسکی و قصه و داستان به خواهرتون آموزش
   بدین که به چه روشهایی میتونه از خودش دفاع بکنه به طور مستقیم و با صحبت و توضیح اینها رو نگید
   چون بچه ها در این سنین با بازی و قصه تاثیر میگیرند

 9. سلام پسرم یک سالو ۹ ماهه هست تو خونه یا جمع دختر خاله پسر خاله هاش به خوبی از خودش دفاع میکنه اسباب بازی شو بگیرن نه میگه داد میزنه هل میده ولی بیرون از خونه یا جمع غریبه از بچه ها میترسه کتک میخوره و فقط وایمیسته گریه میکنه حتی اندازه ی خودش باشن باید چه برخوردی کنم میگم نه زدن بده دوست باشید یا بغلش میکنم میبرم ولی نمیدونم درسته یا نه

  1. سلام و وقت به خیر
   فرزند شما در محیط خانه احساس امنیت روانی داره و این مسئله له اون اعتماد به نفس و جرات میده
   نشان بدین که در محیط های دیگه هم این امنیت وجود داره و میتونه روی شما حساب بکنه و شما همیشه
   به اون کمک میکند . اگر کسی اون رو میزنه شما نگید که زدن بده و دوست باشید شما اینجوری اون رو دچار
   تله ایثار و بازداری هیجانی میکنید .

 10. سلام خسته نباشید دخترم ۲/۵سالسه و دختر عموش ۵ ساله دخترعموش یه دختر مستقل و مغرور دختر من وقتی ازش کتک میخوره میره بغلش میکنه من حرص میخورم ولی اون دختر عموش باز میزنتش تا وقتی دخترم گریه کنه چیکا کنم من دخترم عاشق زن عموشه میره سمت اونا ما تو یه ساختمون زندگی میکنیم من اینقد وابسته دخترمم که وقتی پیشم نیس گریه میکنم

 11. سلام
  پسرم توی مدرسه بیشتر کتک میخوره و نمیتونه از خودش دفاع کنه
  چیکار کنم ؟

  1. سلام و وقت به خیر
   اینکه فرزندتون چه سنی هستش مهمه
   اگر در سنین دبستان هستند باید با بازی و نمایش پسرتون رو در نقشهایی بگذارید که بتونه
   از خودش دفاع بکنه و در بازیها رفتارهای کار آمد و درست رو به فرزندتون اموزش بدهید
   اگر در سنین نوجوانی و جوانی هستند حتما باید از مشاور نوجوان کمک بگیرید

 12. سلام من ی دختر ۱سالو ۴ماه دارم و پسر عمویش یک سال و ۸ماهه و این که بچه من ریزه هست و پسر عموش درشته و از این پسر بچه دست بزن داره دختر منم می ترسه حتی نمی تونه اسباب بازی دستش بگیره یا راه بره و بازی کنه و خانوادشم هم ب این حرکات بچشون می خندن و بچه من اعتماد بنفس شو از دست داده خواهشاً راهنمایی بفرمایید ممنون

  1. سلام و وقت به خیر
   رفتار کودک پسر با کودک دختر متفاوته بچه های درک درستی از رفتار بزرگتر ها ندارن
   بهتره با خانواده همسرتون حرف بزنید که اگررفتار اشتباهی اتفاق میفته با توجه نکردن و تایید نکردن
   و نخندیدن باعث تشویق اون رفتار اشتباه نشن
   با دختر خودتون به صورت بازی و نمایش بازی یاد بدین در همچین شاریطی چه کار کنه
   بچه های با قصه و نمایش عروسکی ارتباط میگیرن و یاد میگیرن البتهاین
   موضوع باید تکرار بشه

 13. سلام
  پسری یازده ساله دارم و در ترکیه زندگی میکنم. پسرم در مدرسه دولتی دو سال درس خوند. امسال مدرسه خصوصی میره و متاسفانه ار ابتدای سال همکلاسیهاش بهش توهین میکنن و همش اونو میزنن. اوایل اونم میزد ولی اینقدر مقصر شناختنش کل بچه ها دیگه نمیزنه. حتی بچه های کلاس بالاتر اونو همش میزنن. توی توپ بازی تو زنگ تفریح راهش نمیدن. من فقط براش توضیح میدم از بچه های بی ادب دوری کنه و بی محلی. اما فایده نداره بی دلیل میان میزننش.

  1. سلام و وقت بهخیر
   از اینکه دیر پاسخ دادیم پوزش ما رو بپذیرید
   گفتگو با معلمان و مدیریت مدرسه: اولین گام این است که با معلمان و مدیریت مدرسه صحبت کنید و آنها را از وضعیت آگاه سازید. مدارس معمولاً خط مشی‌هایی برای مقابله با چنین مواردی دارند و ممکن است راهکارهایی برای مدیریت این مسئله پیشنهاد کنند.

   تقویت اعتماد به نفس پسرتان: این موقعیت‌ها می‌تواند تأثیر منفی بر اعتماد به نفس کودکان داشته باشد. تشویق پسرتان به فعالیت‌هایی که در آنها خوب عمل می‌کند و او را خوشحال می‌کند، می‌تواند کمک کننده باشد.

   آموزش مهارت‌های مقابله‌ای: آموزش روش‌های مقابله با تنش و فشار روانی می‌تواند به پسرتان کمک کند تا احساسات خود را بهتر کنترل کند و در مواجهه با چالش‌ها قوی‌تر باشد.

   جستجو برای حمایت‌های خارجی: در صورت لزوم، جستجو برای مشاوران یا گروه‌های حمایتی می‌تواند به پسرتان کمک کند تا احساسات خود را بیان کند و از حمایت عاطفی برخوردار شود.

   آموزش مهارت‌های اجتماعی: گاهی اوقات، کودکان به آموزش بیشتر در زمینه مهارت‌های اجتماعی نیاز دارند تا بتوانند بهتر با دیگران ارتباط برقرار کنند و خود را در گروه‌های اجتماعی جای دهند.

   در نظر گرفتن تغییر مدرسه: اگر هیچ یک از روش‌های فوق مؤثر نبوده و پسرتان همچنان در معرض آزار و اذیت قرار دارد، ممکن است لازم باشد در مورد جابجایی او به مدرسه‌ای دیگر فکر کنید

 14. سلام خانوم دکتر داداش من تو مدرسه از همکلاسی هاش کتک میخوره و دستش میندازن
  خودشم نمیاد به ما بگه هیچی نمیگه
  ما همیشه یا از معلم میشنویم یا از همکلاسی هایش
  خلاصه اصلا از خودش دفاع نمیکنه
  نمیدونم چی بگم دردی شده تو سینه
  نظر شما چیه پیش مشاور ببریم خوب میشه
  یا ببریم باشگاه رزمی

  1. سلام و وقت به خیر این نشانه اعتماد به نفس و عزت نفس پایینه که باید حتما ریشه اش پیدا بشه
   اینکه نمی یاد به شما هم بگه یعنی اون احساس امنیته در منزل برای اون وجود نداره حتما با یک مشاور
   در ارتباط باشید اگر این موضوع الان حل نشود در ابنده این فرد در روابط دچار مشکلات زیادی میشود

 15. سلام
  دخترم ۸ سالشه و همیشه تو بازی با دوستاش ازشون یا کتک میخوره یا دعواش میکنن و با گریه میاد خونه از من توقع داره ک برم و با مادر اون بچه ها دعوا کنم ولی من اصلا این کارو نمیکنم از این رو ب منم اعتماد نداره من میگم خودت باید مشکلتو حل کنی منکه همیشه نمیتونم ازت دفاع کنم خودت باید یاد بگیری ی مدت با دوستاش قهر میکنه بعدش اونا خوب میشنو میان سراغش ولی بعد چند روز بازم همون آش و کاسس…چه کنم؟

  1. سلام و وقت به خیر
   درسته که دخترتون باید خودش یاد بگیره ولی الان نیاز به توجه و حمایت شما داره باید دنیا رو از نگاه اون ببینید و با اون همدلی کنید
   بپذیرید اون احساس بدی رو در این موضوع داره چند بار از اون دفاع کنید و بهش حق بدین و بعد بهش یاد بدین که در همچین شرایطی چه کاری انجام بده
   و چه طور از خودش دفاع بکنه در قالب بازی و نمایش باهم نقش بازی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سرپرست نویسندگان
دکتر مریم عبداللهی- مشاوره خانواده و کودک

مریم عبدالهی

ارشد روانشناسی عمومی
مشاوره ازدواج، مشاوره فردی

رزرو یک جلسه مشاوره