نکاتی در تربیت کودکان

واکنش مناسب در برابر زمین خوردن کودک

كودك وقتی زمین میخورد، دردش میگیرد، او به خودی خود فكر میكند كار بدی كردهکه زمین خورده است. اگر پدر و مادر در صورتی که كودك به كمك نیازی ندارد به روی خودشان نیاورند، تنها درد را میکشد و وحشت و خجالت را نمیکشد.

حالا اگر ما سراغ بچه برویم، هراسان یا نگران بدنشو چك كنیم كه:
دستتو ببینم، پاتو ببینم، چرا بدنت خون میاد و …
بچه علاوه بر درد، وحشت هم میكند و این درد و وحشت به هم گره می خورد.

این كودكان در بزرگسالی درد بیشتری نسبت به بقیه افراد حس میكنند و با درد به وحشت می افتند. پس اگر كودك نیاز به كمك ندارد كاملا نشان دهید متوجه افتادنش نشدید و اگر نیاز به كمك داشت با رفتارتان او را نترسانید. حتی اگر خون ریزی داشت به خود مسلط باشید تا وحشت با این نوع اتفاقات در مغز كودك گره نخورد!

توضیح در خصوص قسمت خصوصی بدن

از ٤ سالگی به بعد به بچه ها راجع به قسمتهای خصوصی بدنشان توضیح میدهیم كه این قسمتها خصوصی هستند، قرار نیست هیچ کس راجع به این قسمتها حرفی بزند یا آن را لمس كند و فقط” یک بار “توضیح می دهیم و به عنوان هشدار عنوان می كنیم ولی وارد جزئیات نمیشویم. كودك را نباید حساس كرد یا ترساند. تربیت کودک در این مرحله بسیار حساس است.

پرهیز از آموزش جدی زیر 6 سال

٣ تا ٦ سالگی زندگی كودك باید سه چیز باشد:

  1. بازی
  2. اسباب بازی
  3. همبازی

در این سن كودك را نباید با علم به معنای واقعی آن اشنا كرد. مغز كودك به رشد كافی نرسیده و باعث اضطراب در كودك خواهد شد.

ویژگی مدرسه خوب
بچه باید در مدرسه بشكفد نه آن كه بشكند، كودك نباید به بهترین مدرسه برود كه در آن جزو برترینها نیست، بهتر است به مدرسه معمولی برود كه جزو ده درصد بالای دانش آموزان است.

تنظیم خواب كودكانی كه دیر میخوابند

برای تنظیم خواب كودكانی كه دیر میخوابند، بهترین روش این است حداقل سه روز كودك را صبح زود بیدار كنید و اجازه ندهید تا شب زودتر بخوابد.

بازی با موبایل و آیپد

آیا کودک شما كار با آیپد و موبایل را می داند و شما به آن افتخار می كنید و در جمع به بقیه نشان میدهید؟
توانایی كودك زیر سه سال در بازی با موبایل و آیپد هیچ افتخاری ندارد چون جدای آسیب مغزی در كمتر از دو سالگی، شرایط اعتیاد به اینترنت و بازیهای كامپیوتری در هفت سالگی به بعد را به وجود میاورد. این اعتیاد مدرن در آینده به اندازه به اعتیاد به مواد مخدر ویرانگر است. كودك با تحرك و ارتباط مناسب، رشد سالم خواهد كرد.
بعد از دو سالگی تا هفت سالگی كودك نیم ساعت یا دو تا نیم ساعت میتواند تلویزیون تماشا كند.

تصحیح كردن اشتباه كودك در جمع

تصحیح كردن اشتباه كودك باعث خاموش شدن كودك میشود. گاهی كودك نه در جمع كه در مغز خود ساكت خواهد شد چون به این نتیجه میرسد كه یك بچه بدی است. تصحیح كردن مستقیم كودك باعث حرمت نفس پایین، خجالتی شدن، احساس بد به خود و دیگران و لکنت زبان میشود.
اگر كلمه یی را اشتباه گفت كلمه درست را در جمله های خود استفاده كنید و او به راحتی خواهد آموخت. گفتن خطا به خصوص در جمع جایز نیست.

آموزش عشق ورزی و عشق پذیری در کودکان

اولین پایه اساسی عشق ورزی و عشق پذیری آن است که تا هشت سالگی، پدر و مادر این عشق را در وجود ما بکارند و این خود چهار شرط اصلی دارد:

  1. پدر و مادر عاشق یکدیگر باشند.
  2.  پدر و مادر به عشق بدون قید و شرط که تنها نوع عشق میان فرزند و والدین میتواند باشد، باور داشته باشند، یعنی او را فقط به خاطر اینکه هست بخواهند، نه به خاطر اینکه خوب است یا درس میخواند.
  3. کودک مهم باشد، به این معنی که عقیده، نظر و خواسته او به همان اندازه مهم باشد که خواسته و نظر دیگر افراد مهم است.

اینها نباید در خانه باشند :

• دشمنی با هیچکس نباشد نه با عمه و خاله، نه با همسایه!!!
• قدرت و فرمان و دستور نباید باشد و آنچه که هست برای مدیریت است، قانون برای مدیریت خانه و خانواده، نه برای دستور دادن یا فرمانروایی!!!
در این حالت، انسان در بزرگسالی، به عشق واقعی میرسد و آن را در خود پرورش میدهد.
راه دوم این است که اگر در هشت سال اول این بذر توانایی عشق ورزی و عشق پذیری در فرد کاشته نشود، میتوان پس از هجده سالگی، با ویژگیهای خاصی، این توانایی را آموخت و ظرفیت عشق ورزی را در خود به وجود آورد.
در واقع عشق نوعی موهبت و والاترین احساس انسان است که به جهان رنگ و چهره خاصی میدهد که حتما آن را باید آموخت
زندگی‌تان لبریز از فهم و شعور و خرد انسانی باد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سرپرست نویسندگان
دکتر مریم عبداللهی- مشاوره خانواده و کودک

مریم عبدالهی

ارشد روانشناسی عمومی
مشاوره ازدواج، مشاوره فردی

رزرو یک جلسه مشاوره