بررسی صنعت پورنوگرافی و تاثیرات مثبت و منفی دارد

بررسی صنعت پورنوگرافی و تاثیرات مثبت و منفی دارد

در حال حاضر با رواج تکنولوژی، وب‌سایت‌ها و پلتفرم‌های اینترنتی، انسان‌ها با چالش‌ها و مشکلات جدیدتری نسبت به نسل‌های گذشته دست و پنجه نرم می‌کنند. پورنوگرافی یکی از صنعت‌های نسبتا نوظهور است که توانسته توجه میلیون‌ها فرد از سرتاسر جهان را به‌خود جلب کند.

امروزه کمتر کسی است که نام این صنعت به گوشش نخورده باشد. از آن‌جایی که با وجود تمام تدابیری که بسیاری از دولت‌ها و قانون گذاران وضع کرده‌اند، گریزی از این صنعت نیست، باید با آن آشنا شویم. این آشنایی می‌تواند کمک کند تا تاثیرات مثبت و منفی آن را بهتر درک کنیم.

ما در این مطلب در ابتدا به توضیح کلی صنعت پورنوگرافی و تاریخچه آن می‌پردازیم. در ادامه با بررسی تاثیرات مثبت و منفی آن برای انسان، بهترین نحوه برخورد با آن را به خودتان واگذار می‌کنیم. پس تا انتها با ما بمانید.

پورنوگرافی چیست؟

برای شروع باید دو دیدگاه با پورنوگرافی آشنایی پیدا کنیم. در ابتدا یک تعریف کلی از آن می‌کنیم و سپس به بررسی یک تاریخچه کلی از صنعت پورنوگرافی و پیشینه آن می‌پردازیم.

تعریف پورنوگرافی

این روزها پورنوگرافی تبدیل به یک واژه رایج شده است، اما این کلمه از کجا می‌آید؟ قدمت این واژه به قرن 19 میلادی بر می‌گردد. این کلمه به نمایش رفتارهای جنسی در کتاب‌ها، تصاویر، فیلم‌ها و دیگر انواع مدیا با هدف برانگیختن امیال جنسی مخاطبان اطلاق می‌گردد.

ریشه کلمه پورنوگرافی از دو واژه یونانی می‌آید. پورنی در زبان یونانی به معنای فاحشه و گرافین به معنای نوشتن است. در ابتدا این واژه را برای کارهای هنری و ادبی در ارتباط با زندگی فاحشه‌ها به‌کار می‌بردند. اما در طی سال‌ها و با گذر زمان، این اصطلاح کاربرد متفاوتی پیدا کرده است.

امروزه این واژه برای تصاویر بصری از اندام‌های جنسی و فعالیت‌های جنسی واقعی یا شبیه سازی شده به‌کار می‌رود که مخاطب را به کمک تکنیک‌های سینمایی بر می‌انگیزد.

تفاوت معنی این کلمه در کاربرد آن در صنعت پورنوگرافی و گذشته، در این است که این صنعت ارتباطی با حس زیباشناختی مخاطبان خود ندارد. در حالی که در گذشته، هدف اصلی به‌کار بردن آن، تحریک این حس در مخاطب بوده است نه حس جنسی او.

بررسی صنعت پورنوگرافی و تاثیرات مثبت و منفی دارد

تاریخچه پورنوگرافی

ما نمی‌توانیم اهمیت تمام چیزهایی را که به برانگیختن حس‌های جنسی در افراد می‌شوند، انکار کنیم. این مساله در تمام طول تاریخ برای بشر مهم بوده است. به این علت که بدن انسان اولین موضوع نقاشان برای ترسیم بوده است.

تصاویر برهنه در ابتدای تاریخ

در گذشته روابط جنسی و برهنگی را به شکلی که امروزه در صنعت پورنوگرافی کاربرد دارد، به‌کار نمی‌بردند. این روابط در تلفیقی با مذهب و تفکرات ماورالطبیعی، منجر به تولید کارهای هنری مختلف مانند قطعات موسیقی، شعر و نقاشی دیواری می‌شدند.

قدمت این نقاشی دیواری‌های جنسی به صدها هزار سال قبل بر می‌گردد. قدیمی‌ترین نقاشی کشف شده روی یک سنگ تراشیده شده است که به ونوس ویلندروف شهرت دارد. این تصویر 25000 سال قدمت دارد و در اتریش یافت شده است.

پورنوگرافی در عصر معاصر

روند تولید نقاشی‌ها و تصاویر جنسی در طول زمان پیشرفت می‌کند تا به زمان حال که اوج رونق این صنعت است، می‌رسیم.

این صنعت فعالیت خود را در سال 1896 با تولید فیلم زنی در حال استحمام شروع کرد. بعد از آن بین سال‌های 1907 تا 1915 پورنوگرافی با نشان دادن اندام‌های جنسی و روابط جنسی، فعالیت خود را در مسیر رسیدن به آن‌چه که امروزه می‌شناسیم، آغاز کرد.

امروزه با رواج اینترنت و شبکه‌های مجازی، صنعت پورنوگرافی وارد فاز جدیدی از گسترش شده است. در حال حاضر افراد برای دسترسی به این نوع از محتوا، نیازی به پرداخت هزینه و تحمل سختی ندارند. افراد می‌توانند تنها با یک کامپیوتر یا تلفن همراه هوشمند، به تماشای طیف گسترده‌ای از فیلم‌ها یا تصاویر پورن بپردازند.

این صنعت هیچ محدودیتی ندارد. به‌همین دلیل افراد در سنین مختلف دسترسی آزاد و گسترده‌ای به انواع محتواهای جنسی دارند که بسیاری از آن‌ها می‌توانند غیراخلاقی و ترویج دهنده خشونت باشند. در ادامه با یکدیگر بررسی می‌کنیم که تماشای این نوع از محتوا، می‌تواند چه پیامدهای مثبت یا منفی داشته باشد.

بررسی صنعت پورنوگرافی و تاثیرات مثبت و منفی دارد

تاثیرات مثبت استفاده از پورنوگرافی

رسانه‌ها و افرادی که در صنعت پورنوگرافی فعال هستند یا در زمره طرفداران آن قرار می‌گیرند، اعتقاد دارند که تماشای محتوای پورن، می‌تواند تاثیرات مثبتی برای افراد داشته باشد. از جمله آن‌ها باید موارد زیر را نام ببریم.

آموختن رابطه جنسی صحیح با تماشای پورنوگرافی

یکی از دلایل اصلی طرفداران این صنعت این است که افراد می‌توانند با تماشای این محتواها به یادگیری رابطه جنسی بپردازند. در حالی که تاثیر منفی این نوع از آموزش، بیشتر از تاثیر مثبت آن است.

  • موقعیت‌ها و پوزیشن‌هایی که در فیلم‌های پورن می‌بینید، در واقعیت لذت زیادی ایجاد نمی‌کنند و سخت هستند.
  • بازیگران این نوع از فیلم‌ها از داروهای مختلف برای به تاخیر انداختن انزال خود استفاده می‌کنند و در ذهن مخاطب ناآگاه، تصویر غلطی را از مدت زمان یک رابطه ایجاد می‌کنند.
  • در این فیلم‌ها برای جذاب‌تر کردن کارشان، تصویر اشتباهی از لذت رابطه را نشان می‌دهند که باعث می‌شود تماشای آن به همراه همسرتان برای تحریک بیشتر، نتیجه معکوسی دهد.

تحریک میل جنسی با تماشای پورنوگرافی

تنها تاثیر مثبت تماشای فیلم‌هایی که در صنعت پورنوگرافی تولید می‌شوند، تحریک میل جنسی افراد است. اما این نوع از تحریک در کنار تاثیر مثبت خود، پیامدهای منفی دارد.

تاثیر منفی آن هم این است که شما پس از مدتی برانگیختگی با این نوع از فیلم‌ها، دیگر به محرکه‌های طبیعی و واقعی پاسخ نخواهید داد. این کار مشکلات جنسی در شما به‌وجود خواهد آورد.

همچنین بخوانید: چطور شعله عشق خود را به همسرتان مجددا روشن کنید: 25 راهکار کاربردی

تاثیرات منفی استفاده از پورنوگرافی

تماشای فیلم‌های پورن، تاثیرات منفی بسیاری روی سلامت روان افراد می‌گذارد. تعدادی از مهم‌ترین پیامدهای منفی آن به شرح زیر هستند.

اعتیاد به پورنوگرافی

یکی از اصلی‌ترین تاثیرات صنعت پورنوگرافی بر روی مغز انسان، اعتیاد به آن است. به این دلیل که برقراری رابطه جنسی و اعتیاد به مواد مخدر، هر دو روی قسمت مشترکی از مغز اثر می‌گذارند.

زمانی که افراد مواد مخدر مصرف می‌کنند، می‌توانند با افزایش دوز، لذت بیشتری را تجربه کنند. در حالی که در رابطه جنسی این ممکن نیست و تنها منجر به تعویض مکرر شریک جنسی خواهد شد. در روانشناسی این تاثیر با عنوان اثر کولیج شهرت دارد.

بررسی صنعت پورنوگرافی و تاثیرات مثبت و منفی دارد

تصویر سازی اشتباه از رابطه حنسی

در فیلم‌های پورن به دلیل ماهیت سینمایی آن‌ها، همه چیز اغراق شده و غیرطبیعی است. به‌همین علت تماشای آن‌ها تصور غلطی از لذت‌های یک رابطه، نوع برقراری آن و اندام شریک جنسی در ذهن افراد می‌سازد.

از آن‌جایی که امکان ایده‌آل بودن تمام شرایط در رابطه جنسی مانند فیلم سازی‌های صنعت پورنوگرافی وجود ندارد، لذت جنسی افراد کاهش یافته و حتی ممکن است آن‌ها را از لحاظ جنسی سرخورده کند.

ایجاد بی‌اعتمادی و بی‌میلی در رابطه

شما نمی‌توانید به تماشای فیلم‌های پورن مشغول باشید و خیال کنید این کار تاثیری بر رابطه شما با شریک زندگی‌تان نخواهد گذاشت. چون این فیلم‌ها برای پیش بردن خط داستانی خود، از زنان و مردان داخل فیلم، شخصیت‌های غیرواقعی می‌سازند.

صنعت پورنوگرافی بیشتر تمرکز خود را برای تولید محتوا برای مردان گذاشته است. بنابراین زنانی را که در این فیلم‌ها ایفای نقش می‌کنند، به‌شکل منفعل، ساده‌لوح و عشوه‌گر نشان می‌دهند. از طرفی شخصیت پردازی مردان طوری است که آن‌ها را مشتاق به برقراری روابط جنسی متعدد به تصویر می‌کشند.

چنین مسائلی با تاثیر روی ناخودآگاه افراد، زنان و مردان را در برقراری روابط واقعی خود، دچار بی‌اعتمادی و بی‌میلی می‌کند.

ارائه الگوهای تحریک جدید و مخرب

یکی از تاثیرات مخرب صنعت پورنوگرافی برای افراد، ارائه ایدآل‌های غیر واقعی و جدید به آنان است. بازیگران این فیلم‌ها زمان دخول بالا، ظاهر بدنی غیرطبیعی و وضعیت بدنی متفاوتی دارند. با توجه به این‌که افراد ممکن است چنین چیزهایی را در شریک جنسی خود پیدا نکنند، به ایجاد رابطه با افراد جدید و به روش‌های متفاوت ترغیب خواهند شد.

شاید بسیاری معتقد باشند دنیای فانتزی و غیر واقعی پورن، تنها برای لذت بردن در حد فیلم است و تاثیری روی دنیای واقعی افراد نمی‌گذارد. در حالی که پورنوگرافی می‌تواند به‌راحتی وارد دنیای حقیقی شود و آن‌ها را برای لذت بردن بیشتر با استفاده از الگوهای القایی، تحریک کند.

در نتیجه آن می‌تواند افراد را دچار بیماری و اختلالات جنسی متعدد کند و روی سلامت ذهنی و بدنی خود او و روابطی که با سایرین دارد، تاثیر بگذارد.

مشکلات روحی و روانی

بیشترین تاثیر تماشای تولیدات صنعت پورنوگرافی، روی مغز انسان است. مطالعات و تحقیقات روی نوجوانانی که به تماشای این نوع از فیلم‌ها اعتیاد دارند، نشان می‌دهد که آنان بیشتر از سایر هم‌نسلان خود در معرض خطر هستند.

این خطر می‌تواند رفتارهای هنجارشکنانه، پرخاشگری و همچنین روی آوردن به مصرف مواد مخدر باشد. از دیگر خطرات آن می‌توان موارد زیر را نام برد:

  • ابتلا به افسردگی
  • احساس تنهایی
  • انزوا طلبی
  • ناتوانی در برقراری روابط اجتماعی
  • پرخاشگری
  • اضطراب
  • استرس

کاهش کیفیت زندگی

در نهایت بزرگترین آسیبی که تماشای فیلم‌های پورن می‌تواند به شما وارد کند، کاهش کیفیت زندگی‌تان است. شما با تماشای این نوع از فیلم‌ها برای خود ایدآل‌هایی می‌سازید که در انسان‌های عادی اطرافتان و روابط‌تان، پیدا نخواهید کرد.

همین موضوع کمک خواهد کرد تا شما به دلیل فرا نگرفتن مهارت‌های زندگی، به‌تدریج از اجتماع فاصله بگیرید و منزوی شوید. مشکلات جنسی و آموزش آن، امری است که با کمک روانشناسان این حیطه عملی خواهد شد و تماشای پورن تاثیر مثبتی نخواهد داشت.

آیا شما هم تجربیاتی در مورد تماشای پورنوگرافی و تاثیرات آن دارید؟با ما به اشتراک بگذارید. گروه مشاوره نیک همراه با مشاوره های حضوری، آنلاین و تلفنی نقش مهمی در بهبود شرایط زوجین و حل اختلافات بر عهده دارد.

021-28424894

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سرپرست نویسندگان
دکتر مریم عبداللهی- مشاوره خانواده و کودک

مریم عبدالهی

ارشد روانشناسی عمومی
مشاوره ازدواج، مشاوره فردی

رزرو یک جلسه مشاوره