علت خیانت در زندگی مشترک چیست؟

خیانت یکی از تلخ ترین تجربه های زندگی هر فردی می تواند باشد. خیانت یک موضوع بسیار جدی است؛ زیرا اعتماد را از بین می برد و مسلما بدون اعتماد، هیچ رابطه ای دیگر شکل نخواهد گرفت. بدون اعتماد، جامعه، خانواده، موسسات و قطعا ازدواج از بین خواهند رفت. خیانت همچنین اثرات مخربی بر زندگی افراد می گذارد. اثرات خیانت شامل شوک، از دست دادن روحیه، غم و اندوه، از بین رفتن اعتماد به نفس و خشم می باشد. به غیر از اینها بسیاری از افراد که خیانت دیده اند، به دنبال دلیل آن هستند. آنها می خواهند بدانند که چرا شریک زندگیشان به آنها خیانت کرده است. در این مقاله علت خیانت در زندگی مشترک را مورد بررسی قرار داده ایم.

دلایلی که منجر به خیانت زوجین می شود

احساسات، شهوت، جاه طلبی، حرص و طمع همه می تواند باعث شود شخص به دیگران خیانت کند. البته دلايل زيادی وجود دارد که آنها را به طور خلاصه ذکر می کنم اما نمی توان برای آنها اولويت و مرتبه ای در نظر گرفت.

علت خیانت در زندگی مشترک چیست؟سردی روابط

وقتی بين زوج ها روابط محبت آميز، عاطفی و هيجانی کم می شود و ديگر خبری از احساس شور و عشق اوليه نيست، در اين زمان ممکن است يکی از زوج ها وارد رابطه خيانت آميز شود.

سرد شدن نسبت به ظاهر يکديگر

در زندگی زناشويی افراد به تدريج ممکن است نسبت به ظاهر همسرشان دلسرد شوند يا اينکه جذابيت های فرد مقابل برايشان يکنواخت و تکراری شده باشد.

اعتماد به نفس پايين و خودانگاره منفی نسبت به خود

افراد برای آنکه عزت نفس و خودانگاره شان را حفظ و تقويت کنند، می کوشند از طريق رفتارهايشان نشان دهند عزت نفس شان بالاست و در اين زمينه مشکلی ندارند.

اين دسته از اشخاص به دنبال رابطه هايی خارج از سيستم خانواده می گردند تا خودشان را اثبات کنند. البته گاهی هم فرهنگ ها باعث ايجاد اين تصورات می شوند. مرد می خواهد از طريق مردانگی و زن از طريق جذابيت، خود را نشان دهد.

داشتن اختلالات و مشکلات روانشناختی

افرادی که دچار يکسری از اختلالات بالينی هستند بيشتر در معرض خيانت به همسرانشان قرار می گيرند. مثلا اشخاصی که کنترل های هيجانی ندارند يا اينکه دچار ضعف شخصيت اند.

ازدواج های اجباری

زن يا مردی که برخلاف ميل شان و به دليل اصرار خانواده تن به ازدواج می دهند، احتمال آن که به همسرشان خيانت کنند بيشتر از سايرين است.

انتقام گرفتن

زن و شوهر ممکن است به خاطر رنجشی که از يکديگر دارند دست به انتقام بزنند و راه خيانت را انتخاب مي کنند. مثلا مردی که به همسرش بدبين است و او را تحت فشار قرار می دهد، همسرش براي انتقام گرفتن از او بی وفايی می کند. اين مورد در زنان شايع است چرا که دائما زنان به اين فکرند کارهای بدی را که همسرشان در حق شان کرده تلافی کنند.

برآورده نشدن نيازهای جنسی

از دیگر علل خیانت در زندگی مشترک می توان به روابط جنسی اشاره کرد. افرادی که در روابط جنسی به مشکل برمی خورند به جای آن که از طريق مشاوره و مراجعه به متخصصان مشکلاتشان را حل کنند، سعی مي کنند به همسرشان خيانت کنند. مراجعه به مشاوره می تواند آن ها را در بهبود روابط جنسی زوجین کمک کند.

هيجان خواهی

يکسری از افراد دوست دارند دست به کارهای پنهانی بزنند چرا که برايشان توليد هيجان می کند و اين احساس را به دست می آورند که افرادی زرنگی اند و ديگران نمی توانند اين قضيه را بفهمند اما اين را بايد دانست بالاخره روزی اين روابط آشکار می شود.

علل اقتصادی

وقتی يکی از همسرها در زندگی مشترک، خواسته های مادی اش برطرف نمی شود وارد رابطه ای قرار می گيرد که مرکز توجه اند و نيازهای اقتصادی شان فراهم می شود که بيشتر در مورد زنان مصداق دارد.

کنجکاوی

گاهی افراد به دليل صحبت سايرين درباره روابط خارج از سيستم خانواده، به دنبال بی وفايی مي روند و به اصطلاح می خواهند ببينند چه خبر است.

خیانت از مسائلی است که اعتماد را در یک رابطه از بین می برد. خیانت بسیار آسیب زننده است و اگر درمان آن جدی گرفته نشود، می تواند مشکلات جدی تری به افراد بزند. ما در مرکز مشاوره نیک همراه با مشاوره ازدواج به زوج ها یا افرادی که خیانت دیده اند، کمک می کنیم تا با عواقب روانی که با خیانت همراه است، مقابله کنند. اعتماد دوباره به یک شریک خیانتکار کاری بسیار دشوار است و هر کسی در کسب آن موفق نخواهد بود. اما مشاوره می تواند به بهبود شانس دوباره اعتماد کردن، کمک می کند. مشاوره حضوری و تلفنی از خدمات این مرکز می باشد .

021-28424894

5 پاسخ

  1. خانم بنده در روابطی که من با اشتیاق میگیرم با زور میاد ولی در زبان نمیگه ولی رفتاری میکنه که یا به زوره یا نیاز به درآمدم دارد یا تحمیلی است چه کنم و اینکه خیلی دهن بین هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سرپرست نویسندگان
دکتر مریم عبداللهی- مشاوره خانواده و کودک

مریم عبدالهی

ارشد روانشناسی عمومی
مشاوره ازدواج، مشاوره فردی

رزرو یک جلسه مشاوره