هوش عاطفی در عشق و روابط

هوش عاطفی در عشق و روابط

هوش هیجانی یا EQ

توانایی درک، استفاده و مدیریت احساسات خود به روش های مثبت برای کاهش استرس، برقراری ارتباط موثر، همدلی با دیگران، غلبه بر چالش ها و خنثی کردن تعارض است. هوش عاطفی به شما کمک می کند تا روابط قوی تری ایجاد کنید، در مدرسه و کار موفق شوید و به اهداف شغلی و شخصی خود برسید. همچنین می تواند به شما کمک کند تا با احساسات خود ارتباط برقرار کنید. تصمیمات آگاهانه تری نسبت به آنچه برای شما مهم است بگیرید.

چهار ویژگی هوش هیجانی

 • خود مدیریتی

شما می توانید احساسات و رفتارهای تکانشی را کنترل کنید. احساسات خود را به روش های سالم مدیریت کنید. ابتکار عمل داشته باشید، به تعهدات خود عمل کنید و با شرایط در حال تغییر سازگار شوید.

 • خودآگاهی

شما احساسات خود و نحوه تأثیرشان را بر افکار و رفتارتان، نقاط قوت و ضعف خود را می شناسید و اعتماد به نفس دارید.

 • آگاهی اجتماعی

شما همدلی دارید. شما می توانید احساسات، نیازها و نگرانی های افراد دیگر را درک کنید، نشانه های عاطفی را دریافت کنید، از نظر اجتماعی احساس راحتی کنید و پویایی قدرت را در یک گروه یا سازمان تشخیص دهید.

 • مدیریت روابط

شما می دانید که چگونه روابط خوب ایجاد کرده و حفظ کنید، به وضوح ارتباط برقرار کنید. دیگران را الهام ببخشید و تحت تاثیر قرار دهید، به خوبی در یک تیم کار کنید و تعارض را مدیریت کنید.

 

چهار مهارت کلیدی برای افزایش EQ

مهارت هایی که هوش هیجانی را تشکیل می دهند را می توان در هر زمانی آموخت. با این حال، مهم است که به یاد داشته باشید که بین یادگیری ساده در مورد EQ و استفاده از آن دانش در زندگی تفاوت وجود دارد. فقط به این دلیل که می دانید باید کاری را انجام دهید به این معنی نیست که آن را انجام خواهید داد – به خصوص وقتی تحت فشار استرس قرار می گیرید، باید یاد بگیرید که چگونه در لحظه و در روابط خود بر استرس غلبه کنید تا از نظر احساسی آگاه باشید.

 خود مدیریتی

برای اینکه بتوانید EQ خود را درگیر کنید، باید بتوانید از احساسات خود برای تصمیم گیری سازنده در مورد رفتار خود استفاده کنید.

وقتی بیش از حد تحت استرس قرار می گیرید، می توانید کنترل احساسات و توانایی عمل متفکرانه و مناسب را از دست بدهید.

به زمانی فکر کنید که استرس بر شما غلبه کرده است. آیا فکر کردن یا تصمیم گیری منطقی آسان بود؟ احتمالا نه. وقتی بیش از حد تحت استرس قرار می‌گیرید، توانایی شما برای تفکر واضح و ارزیابی دقیق احساسات – خودتان و دیگران – به خطر می‌افتد.

احساسات اطلاعات مهمی هستند که در مورد خود و دیگران به شما می گویند، اما در مواجهه با استرسی که ما را از منطقه آسایش خود خارج می کند، ممکن است غرق شویم و کنترل خود را از دست بدهیم.

با توانایی مدیریت استرس و حضور عاطفی، می‌توانید یاد بگیرید که اطلاعات ناراحت‌کننده را دریافت کنید بدون اینکه اجازه دهید بر افکار و خودکنترلی شما غلبه کند. می‌توانید انتخاب‌هایی داشته باشید که به شما امکان می‌دهد احساسات و رفتارهای تکانشی را کنترل کنید، احساسات خود را به روش‌های سالم مدیریت کنید، ابتکار عمل کنید، تعهدات را دنبال کنید و با شرایط در حال تغییر سازگار شوید.

 خودآگاهی

مدیریت استرس تنها اولین قدم برای ایجاد هوش هیجانی است. علم دلبستگی نشان می دهد که تجربه عاطفی فعلی شما احتمالاً بازتابی از تجربه اولیه زندگی شما است.

توانایی شما برای مدیریت احساسات اصلی مانند خشم، غم، ترس و شادی اغلب به کیفیت و ثبات تجربیات عاطفی اولیه زندگی شما بستگی دارد. اگر مراقب اصلی شما به عنوان یک نوزاد، احساسات شما را درک کرده و برای آنها ارزش قائل است، احتمالاً احساسات شما به دارایی های ارزشمندی در زندگی بزرگسالی تبدیل شده است. اما، اگر تجربیات عاطفی شما به عنوان یک نوزاد گیج کننده، تهدید کننده یا دردناک بود، احتمالا سعی کرده اید از احساسات خود فاصله بگیرید.

مراقبه یا مدیتیشن

تمرکز حواس، تمرین تمرکز عمدی توجه خود بر لحظه حال و بدون قضاوت است.

پرورش ذهن آگاهی ریشه در بودیسم دارد، اما بیشتر ادیان شامل نوعی دعا یا تکنیک مدیتیشن مشابه دارند. ذهن آگاهی به شما کمک می کند تا مشغله فکری تان را به سمت درک لحظه، احساسات فیزیکی و عاطفی سوق دهید و چشم اندازی بزرگتر از زندگی به ارمغان می آورد. ذهن آگاهی شما را آرام و متمرکز می کند و در این فرآیند شما را به خودآگاهی بیشتری می رساند.

هوش عاطفی در عشق و روابط

آموختن هوش هیجانی (EQ) در روابط عاشقانه اهمیت دارد و می توانید از آن برای تقویت رابطه، افزایش صمیمیت، حفظ ارتباط و ایجاد عشقی پایدار استفاده کنید.

 

هوش هیجانی (EQ) و تاثیر آن بر روابط

هوش عاطفی (EQ) راز روابط صمیمانه پایدار است، عمدتاً به این دلیل که ما را نسبت به تغییرات کوچک و بزرگی که دائماً در خودمان و دیگران رخ می‌دهد آگاه می‌کند.

با ساختن EQ خود، حساسیتی را خواهید داشت که هر یک از ما همیشه در جستجوی آن هستیم. شما به طور خودکار، از طریق آگاهی فعال و همدلی، تغییرات کوچکی را در پویایی روان خود حس خواهید کرد.

هه ما این پتانسیل را داریم که به عشقی که آرزویش را داریم دست یابیم. صمیمیت عمیق، مهربانی متقابل، تعهد واقعی، مراقبت روحی. اما برای رسیدن به اوج عشق، به تمام مهارت‌های یک EQ بالا نیاز داریم:

 • آگاهی عاطفی دقیق برای جلوگیری از اشتباه گرفتن شیفتگی شهوت به جای عشق پایدار.
 • پذیرش تجربه احساساتی که اگر به حال خود رها شود می تواند به یک رابطه آسیب برساند.
 • و یک آگاهی فعال هوشیار برای ارزیابی از اینکه چه چیزی به نفع ما یا به ضرر ما است.

ایجاد روابط عاشقانه با هوش هیجانی

 • فعالانه به دنبال تغییر در رابطه خود باشید

وقتی ترس خود را از تغییر کنار می گذارید، متوجه می شوید که متفاوت بودن لزوماً به معنای بدی نیست. . روابط پویا هستند و طبیعتاً باید تغییر کنند. اگر شما رابطه تان را به سمتی که می خواهید سوق ندهید، این امکان وجود دارد به سمتی برود که شما تمایلی به آن ندارید.

شجاعت و خوش بینی به شما این امکان را می دهد که به دوراهی ها نه به عنوان مشکلات، بلکه به عنوان فرصت های چالش برانگیز نگاه کنید.

شما دو نفر چقدر می توانید خلاق باشید؟ زمانی که نیازی به سرزنش کردن یکدیگر برای احساسات خود ندارید، توسط خاطرات عاطفی منفی کنترل نمی‌شوید و هوشیار هستید که همان اشتباه های قدیمی را تکرار نمی کنید.

 • به تمام احساساتی که نسبت به یکدیگر دارید احترام بگذارید

عاشق بودن به معنای نداشتن احساسات عصبانیت، ناامیدی، صدمه دیدن یا نداشتن حسادت نیست بلکه چگونگی برخورد و رفتار شما در مواجهه با این احساسات اهمیت دارد.

آنچه مهم است این است که شما با شناخت احساسات خود و همسرتان، واقعا آنها را احساس کنید. بسیاری از روابط به دلیل سرزنش خراب شده اند و میلیون ها زوج به دلیل حس شرمندگی، صمیمیت عمیق خود را از دست داده اند که هر دو یادآور خشم، ترس و اضطراب بی‌رحمانه هستند. اگر بر بالابردن EQ خود زمان گذاشته باشید، این احساسات را تجربه خواهید کرد و به زندگی مشترک خود ادامه خواهید داد.

 • با احساسات و نیازهای او هماهنگ شوید

حمایت و عشقی را که معشوق شما به آن نیاز دارد نشان دهید. یک نفر ممکن است پیشنهاد یا دست کمکی را مفید یا آرامش بخش بداند. ممکن است شخص دیگری همان اقدام  را دوست نداشته و مزاحمت تلقی کند مثلا همه دوست ندارند به یک شکل لمس شوند، از محبت در جمع لذت ببرند، یا به دریافت هدایا به یک شکل پاسخ دهند. بگذارید همدلی شما را راهنمایی کند.

 • وقتی شک دارید، بپرسید

عاشقی دلیل بر شناخت از طرف مقابلتان نیست، اگر نپرسید که معشوقتان در مورد چیزی چه احساسی دارد، هرگز نخواهید فهمید. سوال پرسیدن مانع از پیش آمدن اختلاف ها و تعارضات می شود و سوء تفاهم ها را برطرف می کند.

 • رابطه نیازمند رسیدگی است

بسیاری از مردم بر این باورند که پس از یافتن عشق واقعی، کارشان به انجام رسیده است درصورتیکه روابط با توجه رشد می کنند و شکوفا می شوند و با غفلت پژمرده می شوند و می میرند.

از تغییر به عنوان فرصتی برای رشد رابطه خود استفاده کنید

هر تغییری استرس زا است، اما همچنین فرصتی برای تجدید و احیای رابطه شماست.

4 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سرپرست نویسندگان
دکتر مریم عبداللهی- مشاوره خانواده و کودک

مریم عبدالهی

ارشد روانشناسی عمومی
مشاوره ازدواج، مشاوره فردی

رزرو یک جلسه مشاوره