چطور شعله عشق خود را به همسرتان مجددا روشن کنید: 25 راهکار کاربردی

چطور شعله عشق خود را به همسرتان مجددا روشن کنید 25 راهکار کاربردی

آن‌چه که یک زندگی را شکل می‌دهد، عشق است. همه ما نیاز داریم به جایی یا کسی تعلق خاطر داشته باشیم. اما گاهی در زندگی شرایطی پیش می‌آید که ممکن است از خودتان بپرسید آیا آن عشق و اشتیاق سابق را به زندگی و شریک عاطفیتان دارید؟ آیا می‌توانید رابطه‌تان را از نو بسازید؟ یا رابطه شما مثل روز‌های اول خواهد شد؟ در پاسخ باید گفت برای هر مشکلی راه‌حلی وجود دارد.

در ادامه 25 راهکار را معرفی می‌کنیم تا بتوانید مجددا شعله عشق بین خود و همسرتان را شعله‌ور کنید. پس تا انتها همراه ما باشید.

1. حس و لمس

اولین چیزی که در روابط بلند‌مدت به‌مرور زمان کم و کمتر می‌شود، اشتیاق زن و شوهر به برقراری رابطه ‌جنسی و لمس یکدیگر است. قدرت لمس را دست‌کم نگیرید. با گرفتن دست‌های یکدیگر شروع و سپس برای داشتن رابطه ‌جنسی سالم برنامه‌ریزی کنید.

2. صمیمی باشید

صمیمیت آن احساسی است که می‌توانید با آسودگی خاطر، هر چیزی را با همسرتان در میان بگذارید. بدون آن‌که نگران باشید نظر او در مورد شما عوض شود. تقویت صمیمیت نقطه آغاز بازگرداندن علاقه به زندگی مشترک است.

3. کمی هیجان به زندگیتان تزریق کنید

شاید به‌مرور زمان هیجان دیدن، صحبت کردن و با‌هم بودنتان کاهش پیدا کند. ولی به‌خاطر داشته باشید هر رابطه‌ای پستی و بلندی‌های خودش را دارد. سعی کنید کارهایی را امتحان کنید که تا حالا انجام ندادید، هر کاری که به شما احساس سرزندگی و هیجان بدهد.

چطور شعله عشق خود را به همسرتان مجددا روشن کنید 25 راهکار کاربردی

4. رابطه خاصتان با یکدیگر را فراموش نکنید

روز‌های اول آشناییتان را به‌خاطر بیاورید. تمام آن لحظه‌هایی که برای آماده شدن و ملاقات با‌هم از هیچ کاری دریغ نمی‌کردید. نگذارید احساسات منفی جای عواطف را بگیرند. رابطه‌ی شما نیاز به از‌ خود‌گذشتگی و تمرکز فراوان دارد.

5. دوباره به رابطه‌تان متعهد شوید

اگر به دنبال از نو ساختن رابطه‌تان هستید، باید به یکدیگر و زندگی‌تان تعهد داشته باشید. متعهد شوید که در سختی‌ها و ناملایمت‌های زندگی کنار هم می‌مانید، نیاز‌های هم را برآورده می‌کنید و شادی را به رابطه‌تان باز می‌گردانید.

6. از تجربه‌های جدید نترسید

خلاق باشید و به هر‌چه همسرتان نسبت به آن واکنش نشان می‌دهد، توجه کنید. اگر کاری را امتحان کردید و جواب نداد تسلیم نشوید. آزمون و خطا بخشی از فرآیند درک علایق و سلیقه‌ها و یادگیری است. نسبت به تجربه‌های جدید انعطاف‌پذیر باشید و از شکست‌ها به‌اندازه موفقیت‌ها درس بگیرید.

7. روی خودتان تمرکز کنید

ابتدا به یک درک صحیح از خواسته‌هاتان برسید و سپس سعی کنید دو بعد عاطفی و فیزیکی‌تان را تقویت کنید. از بیان احساس و همچنین رابطه فیزیکی با یکدیگر خودداری نکنید. نگذارید ترس از رد شدن یا شکست خوردن شما را عقب نگه دارد.

8. دیدگاه خود را تغییر دهید

نبود عشق در یک رابطه اغلب می‌تواند نتیجه برخورد نا‌درست باشد. هنگامی که بین شما و شریک زندگی‌تان درگیری پیش می‌آید، بدون این‌که اوضاع را بدتر کنید با شرایط کنار بیایید. از دیدگاه همسر خود به موضوع نگاه کنید. عجولانه نتیجه‌گیری نکنید. به ‌جای ناراحت شدن بر حمایت از شریک زندگیتان تمرکز کنید.

9. اعتماد همسرتان را جلب کنید

اگر رابطه شما تحت فشار است و با استرس و مشکل‌های دیگر دست و پنجه نرم می‌کنید، در لحظه تعیین‌کننده‌ای قرار گرفته‌اید. این شانس را دارید تا به همسرتان ثابت کنید می تواند به شما اعتماد کند، حتی زمانی که رسیدگی به نیازهای خودتان برای شما آسان‌تر است. فرصت را از دست ندهید و نشان دهید از کسی که دوستش دارید، مراقبت می‌کنید.

چطور شعله عشق خود را به همسرتان مجددا روشن کنید 25 راهکار کاربردی

10. برقراری ارتباط بین خودتان را تقویت کنید

به نشانه‌های ارتباطی همسرتان توجه کنید. باید بدانید او چگونه فردی است. آیا دوست دارد فقط شنونده باشد یا ترجیح می‌دهد هنگام صحبت تماس چشمی داشته باشید. شاید شریک زندگی شما ارتباط فیزیکی یا محرک‌های لمس را راه بهتری بداند و در کنار ارتباط کلامی به این موارد هم نیاز داشته باشد.

11. نیاز‌های شش‌گانه انسان را بشناسید

نیاز‌های شش‌گانه به ترتیب اطمینان، تردید، احساس خاص بودن، عشق و وابستگی، رشد و در آخر مشارکت هستند. وقتی با شریک زندگی خود همسو و یک‌دل باشید، می‌توانید برای درک بهتر نحوه بازگرداندن صمیمیت در یک رابطه تلاش کنید. لازمه شروع این راه شناخت نیاز‌های شش‌گانه است.

12. قدرت تضاد را جدی بگیرید

تفاهم و داشتن علایق مشترک بین زوج‌ها شاید خیلی رویایی باشد ولی شما به یک نسخه دیگر از خودتان نیاز ندارید. شما دو فرد متفاوت با سلیقه‌های متفاوت هستید. در واقع آن‌چه نیاز دارید، یک شریک زندگی پر‌انرژی است که شما را به چالش بکشد و هیجان‎زده ‌کند. قدردان توانایی‌های مردانه و زنانه باشید و درک کنید که این‌دو برای پیشرفت مکمل یکدیگر هستند.

13. یک طرح پنج مرحله‌ای بسازید

از آن‌جایی که اعتماد پایه و اساس رابطه است، طرح پنج مرحله‌ای زیر به شما کمک می‌کند تا دوباره اعتماد را به رابطه‌تان برگردانید.

  1. متعهد شوید که نیاز‌های همسرتان را در اولویت قرار می‌دهید و این تعهد را با او در میان بگذارید.
  2. احساس خود را خالصانه به همسرتان ابراز کنید و التیام‌بخش زخم‌های یکدیگر باشید.
  3. حرف‌های نگفته خود را با‌هم به اشتراک بگذارید و بدون قضاوت و تصحیح یکدیگر، به افکار همسرتان با دقت گوش دهید. بازخورد او را بپذیرید و با عشق پاسخ دهید.
  4. نیاز‌های خود را با شریک زندگیتان هماهنگ کنید تا بتوانید با یک چشم انداز مشترک، برای رابطه و آینده خود برنامه‌ریزی داشته باشید.
  5. همیشه مکالمه‌های سخت را با یک حرکت عاشقانه مانند در آغوش گرفتن، قول دادن یا بوسیدن پایان دهید.

14. کمال‌گرا نباشید

از خود یا همسرتان انتظار نداشته باشید در هر شرایطی عالی و بدون مشکل رفتار کنید. نگرش همه یا هیچ را کنار بگذارید. یکدیگر را همان‌طور که هستید بپذیرید و محترمانه برخورد کنید.

چطور شعله عشق خود را به همسرتان مجددا روشن کنید 25 راهکار کاربردی

15. با همسرتان مهربانانه رفتار کنید

به جای انتقاد، سعی کنید با شریک زندگی خود با مهربانی رفتار کنید. مهربانی کلید زنده نگه داشتن عشق شما است. در هر تعاملی با شریک زندگی خود، چه شخصی و چه عملی، سعی کنید در روش بیان خود محتاط باشید.

16. آن‌چه که در شریک زندگی خود دوست دارید بیان کنید

ویژگی‌هایی را که در همسرتان تحسین می‌کنید یا از آن لذت می‌برید، با او در میان بگذارید. اگر از شیطنت ‌کردن و شوخ‌طبعی او خوشتان می‌آید، مرتب به او بگویید. به جای این‌که درگیر چیز‌های پیش‌پا افتاده دیگر شوید، هر روز با‌هم ارتباط سالم برقرار کنید.

17. مشکلاتتان را مشخص کنید

زمانی را صرف بررسی رابطه خود کنید و بفهمید که با کدام بخش‌ها مشکل دارید و کدام یک بدون مشکل هستند. مسائل میان خودتان را کم‌کم ولی در یک زمان معین حل کنید. تا حد امکان سعی کنید حل کردن مشکلات میان خودتان را به تعویق نیندازید.

18. مشکلات مالی را با‌هم حل کنید

مسائل مالی یکی از بزرگترین عوامل استرس‌زا در ازدواج است. بسیاری از زوج‌ها دائم در مورد آن نگران هستند و بحث می‌کنند. اگر متوجه شدید که شما و همسرتان به خاطر پول شروع به سرزنش‌کردن یکدیگر کرده‌اید، وقت آن است که به این مساله رسیدگی کنید.

19. فداکار باشید

ساختن رابطه خوبی که خواهان آن هستید، به عشق و فداکاری نیاز دارد. از خواسته‌های شخصیتان به خاطر یکدیگر چشم‌پوشی کنید و خواسته‌های مشترک را اولویت خود قرار دهید تا تاثیر آن را در زندگیتان ببینید.

20. اعتماد به نفس کاذب نداشته باشید

هرگز فکر نکنید بی نقص هستید. مشکل اصلی هر رابطه‌ای نادیده گرفتن خطر مواجه شدن آن با شکست است. تمام اتفاق‌های بد رابطه‌تان را گردن شریک زندگی‌تان نیندازید. هر دوی شما در وقوع اتفاقات خوب و بد رابطه‌تان نقش دارید.

21. از کلمه متاسفم یا معذرت می‌خواهم استفاده کنید

مشاجره میان زوج‌ها امری کاملا طبیعی است. گاهی چیزهایی می‌گوییم یا کار‌هایی انجام می‌دهیم که بعد پشیمان می‌شویم. ولی به خاطر داشته باشید اگر حق با شما نبود، اشتباه خود را بپذیرید و بابت آن عذرخواهی کنید.

22. به یکدیگر حس اطمینان بدهید

در روابط زناشویی، مردان با رفتار‌های حمایت‌گرانه و زنان با نشان دادن عشق بی حد و مرزشان اطمینان را در یکدیگر به وجود می‌آورند. به‌هم اطمینان دهید که در هر شرایطی کنار یکدیگر می‌مانید و مشکلات را حل می‌کنید.

23. در کنار هم رشد کنید

بدون رشد عاطفی، فکری و روحی نمی‌توانید توانایی‌های خود را بشناسید. از هر اشتباه درس بگیرید و برای درک یکدیگر راه‌حل‌های خلاقانه بیابید.

24. هرگز دست از تلاش برندارید

علاقه به خودی‌ خود به رابطه شما برنمی‌گردد. فقط چون شرایط شما کاملا ایده‌آل نیست نباید دست از تلاش بردارید. آن‌چه که روابط را از یکدیگر متمایز می‌کند، دست از تلاش برنداشتن زوج‌ها است نه بدون مشکل بودن رابطه آن‌ها.

چطور شعله عشق خود را به همسرتان مجددا روشن کنید 25 راهکار کاربردی

25. از کمک گرفتن نترسید

اگر در تلاش هستید که شور و اشتیاق را به رابطه خود باز‌گردانید، دنبال یافتن یک مربی باشید تا به پیشرفت روابط شما کمک کند. یک مربی می‌تواند درمانگر یا مشاور زوجی باشد که حضوری یا به صورت مجازی با او ملاقات و آموزش‌های لازم را در زمینه‌های مختلف دریافت می‌کنید.

نتیجه گیری:

اگر رابطه‌ای پر از اشتیاق و عشق می‌خواهید، باید از دل و جان مایه بگذارید. پاسخ این پرسش که چگونه می‌توانم علاقه را به رابطه خود بازگردانم، بستگی به این دارد که تا چه اندازه حاضر هستید از نظر ذهنی، عاطفی و روحی شریک خود را همراهی کنید.

هر آن‌چه که برای خود می‌خواهید، برای شریک زندگیتان هم بخواهید. اگر با وجود تلاش‌های مداوم باز هم به نتیجه نرسیدید، با یک مشاور زوج مشورت کنید و اجازه دهید او با دید تخصصی‌تر خود به مشکل شما رسیدگی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سرپرست نویسندگان
دکتر مریم عبداللهی- مشاوره خانواده و کودک

مریم عبدالهی

ارشد روانشناسی عمومی
مشاوره ازدواج، مشاوره فردی

رزرو یک جلسه مشاوره