چطور با رمانتیک نبودن شوهر خود کنار بیایید و به او کمک کنید

چطور با رمانتیک نبودن شوهر خود کنار بیایید و به او کمک کنید

با گذشت زمان از روزهای اول رابطه، ممکن است احساس کنید در زندگی زناشویی‌تان فاصله زیادی بین شما و همسرتان وجود دارد و عشق کم کم رابطه‌تان را ترک می‌کند.

یا ممکن است فکر کنید که شوهرتان شما را آن‌طور که در زمان آشنایی دوست داشت، دوست ندارد. حتی ممکن است عده‌ای زود نتیجه بگیرند و فکر کنند که شوهرشان رابطه‌ نامشروع دارد!

دانستن این موضوع ‌که شما تنها کسی نیستید که این مشکل را پشت سر می‌گذارید، کمی برایتان آرامش‌بخش خواهد بود. به ‌یاد داشته باشید هزاران زن در سراسر جهان دقیقا همان حس الان شما را دارند.

آن‌ها فکر می‌کنند همه روش‌ها را امتحان کرده‌اند اما به‌نظر می‌رسد که مشکل روابطشان حل نشده است و احساس درماندگی می‌کنند. بنابراین اولین چیزی که در مشاوره ازدواج در مورد آن می‌پرسند این است که «آیا طبیعی است که شوهرم به من محبت نشان نمی‌دهد؟»

مساله این است که وقتی ازدواج می‌کنیم، یک تصویر بسیار ایده‌آل و کمال‌گرایانه از یک زندگی خوشبخت داریم. حقیقت این است که ارتباط زنان و مردان بسیار متفاوت‌تر از چیزی است که در فیلم‌ها به ما نشان می‌دهند.

وقتی زنان تلاش بیشتری برای ازدواج می‌کنند، طبیعی است که شوهر در صندلی عقب بنشیند و به او اجازه رانندگی بدهد. همه چیز به نحوه اجتماعی شدن ما در دوران کودکی بر می‌گردد.

به‌طور سنتی مردان کسانی هستند که زنان را زیر نظر می‌گیرند و سعی می‌کنند با آوردن گل، هدایا، بیرون بردن آن‌ها و … دلشان را بدست آورند. با این‌حال با گذشت زمان، تلاش آن‌ها به دلیل عوامل زیادی کاهش می‌یابد و یک زندگی متعهدانه را در پیش می‌گیرند.

ممکن است شوهر شما حتی متوجه نباشد که او مهربان و باملاحظه نیست، زیرا شما همه نیازهایش را برای به‌دست آوردن محبت برآورده می‌کنید. حالا اگر تمام تلاش خود را برای رابطه به‌کار ببندید، طبیعی است شوهرتان تصور کند که در تلاش هستید او را به‌دست آورید.

چنین چیزی مشخص می‌کند که او همه چیز را درست انجام می‌دهد. اما در بیشتر موارد شوهران از احساس همسرشان غافل هستند. مردان در بروز رفتارهایی با نشانه‌های ظریف و ته رنگ‌های عاطفی به‌خوبی عمل نمی‌کنند.

مطالعات نشان می‌دهد که مردان و زنان از قسمت‌های مختلف مغز برای صحبت و ارتباط استفاده می‌کنند. برای مثال اگر برای حل مشکل به سراغ دوستان زن خود بروید، آن‌ها با شما همدردی و احساستان را درک خواهند کرد. با وجود این، اگر به سراغ یک دوست مرد بروید، ممکن است او اصلا وضعیت شما را درک نکند.

در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی علل کم شدن علاقه مردان و معرفی چند راه حل برای رمانتیک نبودن آن‌ها بپردازیم.

چطور با رمانتیک نبودن شوهر خود کنار بیایید و به او کمک کنید

چرا اغلب مردان رمانتیک نیستند

کاهش محبت در روابط دلایل زیادی دارد. قبل از این‌که بدانید چه کاری باید انجام دهید، باید بدانید چرا یک مرد محبت خود را نشان نمی‌دهد.

زبان‌های مختلف عشق

شما و شوهرتان ممکن است زبان عشق متفاوتی داشته باشید. در حالی که شما شاید دوست داشته باشید او را در آغوش بگیرید و در آغوش گرفته شوید، اما شوهرتان ممکن است کمک کردن را ترجیح دهد.

دکتر گری چپمن در کتاب‌های خود روی پنج زبان عشق دیگر تاکید می‌کند که عبارت هستند از کلمات تایید، هدایا، زمان با کیفیت، لمس فیزیکی و اعمال مهربانانه.

مسائل ارتباطی

شما و شوهرتان ممکن است در مجموع دو ازدواج متفاوت را تجربه کنید. شاید برای او‌ همه چیز در بهترین حالت ممکن بوده اما شما احساس کنید نیازهایتان برآورده نشده است.

اهداف مختلف

این احتمال را نیز در نظر بگیرید که شوهر شما در حال حاضر چیزهای دیگری مانند شغل خود را در اولویت قرار داده است.

آیا ازدواج بدون عاطفه دوام می‌آورد؟

اگر احساس می‌کنید که نیازهای شما برآورده نمی‌شود، ممکن است عصبانی شوید که نتیجه آن شکل‌گیری مشکلات دیگر در ازدواجتان است. بنابراین توصیه می‌کنیم به‌ جای این‌که بگذارید همه چیز بیش از حد پیش برود، به مسائلی که با آن روبرو هستید رسیدگی کنید.

آیا کمبود محبت می‌تواند روابط را خراب کند

محبت متقابل کلید یک ازدواج شاد و موفق است. فقدان محبت از طرف شوهر می‌تواند بروز مشکلات را در رابطه شما تحریک کند. این موضوع در ابتدا می‌تواند کوچک و بی اهمیت به‌نظر برسد اما در طول سال‌ها می‌تواند فاصله زیادی بین شما و همسرتان ایجاد کند.

ممکن است احساس طردشدگی، تنهایی و ناامیدی کنید که همه آن‌ها بر سلامت ازدواج شما تاثیر منفی می‌گذارند.

چطور با رمانتیک نبودن شوهر خود کنار بیایید و به او کمک کنید

راهکار برای رومانتیک نبودن همسر

وقتی شوهرتان هیچ محبتی نشان نمی‌دهد، راهکارهای زیر می‌توانند مفید باشند.

پذیرش

یاد بگیرید که شوهرتان را آن‌طور که هست بپذیرید. به‌جای توجه بر مواقعی که او کمبود دارد، لطفا روی ویژگی‌هایی مثبت او تمرکز کنید. اگر شوهرتان را همان‌طور که هست بپذیرید، همه چیز برای شما و شریک زندگیتان راحت‌تر خواهد شد.

قدردانی کنید

از شوهرتان بابت کارهایی که برای شما انجام می‌دهد، قدردانی کنید. این کار به‌عنوان یک عامل تشویقی مثبت خواهد بود و او بدون تردید کارهایی را انجام می‌دهد که شما را خوشحال می‌کند.

وقتی روی چیزهای خوب تمرکز می‌کنید، به‌نظر می‌رسد که رفع هر مشکلی آسان می‌شود. قدر شریک زندگی خود را بیشتر از خودتان بدانید و همه چیز در کوتاه مدت تغییر خواهد کرد.

همچنین بخوانید: چطور شعله عشق خود را به همسرتان مجددا روشن کنید: 25 راهکار کاربردی

از رسانه‌های اجتماعی دوری کنید

از تماشا و جدی گرفتن عکس‌ زوج‌های دیگر در رسانه‌های اجتماعی دوری کنید. همه روابط در فضاهای مجازی عالی به‌نظر می‌رسند. با این‌حال معمولا در زندگی واقعی اینطور نیست.

اگر بفهمید که مردم در رسانه‌های اجتماعی دعوا، عادت‌های آزاردهنده و سایر موارد تنش‌زای خود را منتشر نمی‌کنند، دید دیگری نسبت به این عوامل پیدا خواهید کرد. رسانه‌های اجتماعی دیواری تزئین شده از لحظات شاد هستند، نه زندگی واقعی افراد.

به درون خود نگاه کنید

به درون خود بروید و به این فکر کنید که چرا مدام در ذهنتان جملاتی مثل «شوهرم مهربون یا رمانتیک نیست یا چرا شوهرم هیچ وقت کار خاصی برای من انجام نمی‌ده» وجود دارد.

در حقیقت این فعل انجام دادن یا ندادن کاری از سمت او نیست که شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد. معمولا فقدان بروز احساسات است که شما را آزار می‌دهد.

ارتباط برقرار کنید

موضوع را دوستانه با او در میان بگذارید و از او بخواهید کاری را برای شما انجام دهد. ارتباط شما را به شناخت زمینه‌های مشکل‌های موجود در رابطه و نحوه کار بر روی آن‌ها سوق می‌دهد.

به‌طور منطقی شکایت کنید

جلوی شوهرتان ناله نکنید و جملاتی مانند «تو هرگز مرا بیرون نمی‌بری!» یا «تو به من اهمیت نمی‌دهی!» را استفاده نکنید. مطمئن شوید که وقتی مشکلات را مطرح می‌کنید، لحن خود را گرم نگه دارید. صحبت در مورد مسائل شما را یک قدم به حل آن‌ها نزدیک‌تر کرده و از درگیری جلوگیری می‌کند.

به همسرتان توجه کنید

سعی کنید زبان عشق همسرتان را یاد بگیرید و ببینید او چگونه به شما محبت نشان می‌دهد. اگر قادر به بروز دادن احساسات خود نیست، او را در مسیر درست هدایت کنید. ممکن است او یک فرد رمانتیک متفاوت با سایرین باشد و شما از نحوه ابراز محبت او بی‌اطلاع باشید.

چطور با رمانتیک نبودن شوهر خود کنار بیایید و به او کمک کنید

از فکر کردن زیاد بپرهیزید

از فکر به این تصور که «شوهرم مهربون یا رمانتیک نیست» خودداری کنید. هر چه بیشتر به آن فکر کنید، درد بیشتری برای خود ایجاد خواهید کرد. فکر کردن بیش از حد شما را به سمت افکار منفی سوق می‌دهد و به رابطه‌تان آسیب می‌زند.

در عوض می‌توانید سعی کنید افکار خود را بر روی چیزهای مثبت متمرکز کنید.

دست از انتقاد بردارید

از تلاش برای تغییر شوهرتان دست بردارید و بدانید که انتقاد باعث می‌شود که او احساس طرد شدن کرده و شروع به کنار کشیدن کند. هیچ کس نمی‌خواهد احساس خجالت کند یا به‌اندازه کافی خوب نباشد. بنابراین سعی کنید وقتی چیزی را پیشنهاد می‌کنید لحن خود را همدلانه نگه دارید و به‌جای انتقاد، بازخورد مثبت داشته باشید.

گفتگوهای مثبت را شروع کنید

سعی کنید تعداد تعامل‌های مثبت بین خود را افزایش دهید و ترفندهایی را که در زمان قرارهای اول استفاده می‌کردید، انجام دهید. ارتباط مثبت باعث می‌شود هر دو شما احساس شادی بیشتری داشته باشید و یکی از بهترین راه‌ها برای دوری از درگیری‌ها و مشاجره است.

صمیمیت را افزایش دهید

صمیمیت را از طریق تجربه‌های مشترک و رابطه جنسی ایجاد کنید. هر چه به شریک زندگی خود نزدیک‌تر شوید، احساس رضایت بیشتری خواهید داشت. گاهی فقدان صمیمیت فیزیکی در یک رابطه باعث می‌شود خودتان را از شریک زندگی‌تان دور ببینید. سعی کنید زمانی را برای صمیمیت با شوهرتان اختصاص دهید.

روی خودتان تمرکز کنید

برای ساختن زندگی خود و رفع مشکلات آن تلاش کنید. همچنین زمانی را به خودتان، سرگرمی‌ها، دوستان، کار و سایر جوانب زندگی‌تان اختصاص دهید.

هنگامی که در سایر زمینه‌های زندگی خود احساس رضایت کنید، نسبت به ازدواج‎تان نیز احساس بهتری خواهید داشت. بنابراین برای خود وقت بگذارید و دوباره با روحتان ارتباط برقرار کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا اعمال و افکار خود را در جهت مثبت هماهنگ کنید.

با مردم صحبت کنید

با دوستان خود کمی وقت بگذرانید و با افراد زندگی‌تان در مورد مسائل مختلف صحبت کنید. همه ما گاهی نیاز به تخلیه انرژی و احساسات داریم. علاوه بر این با برخی از زوج‌هایی که همین مرحله را سپری می‌کنند یا آن را پشت سر گذاشته‌اند، صحبت کنید و از آن‌ها ایده‌هایی را برای حل این موضوع بخواهید.

مهربان باشید

یاد بگیرید که با شوهرتان مهربان باشید و سعی کنید دیدگاه او را نیز درک کنید. مهربانی هیچ هزینه‌ای ندارد. اگر سعی کنید مهربان‌تر باشید، متوجه خواهید شد که همسرتان بهتر به شما گوش می‌دهد.

کمک بخواهید

اگر احساس می‌کنید همه چیز را امتحان کرده‌اید، با یک روانشناس ازدواج یا درمانگر صحبت کنید. یک مشاوره ازدواج حرفه‌ای می‌تواند شما را از طریق راه حل‌های مختلف و توسعه مهارت های فردی راهنمایی کند.

سخن نهایی

مردم زبان‌های عشق متفاوتی دارند و طبیعی است زمانی که در یک رابطه بدون محبت هستید و نیازهایتان برآورده نشده است، زیاد احساس ناراحتی کنید. اما ارتباط مانند یک کلید برای رفع مشکلات در ازدواج شما است.

برخلاف تصور رایج برای مشاوره و درمان ازدواج نیازی نیست در آستانه طلاق باشید. همه در زندگی زناشویی خود با مشکلاتی روبرو می‌شوند و وقتی فکر می‌کنید که همه چیز آن‌طور که می‌خواهید پیش نمی‌رود، خوب است که به دنبال کمک باشید.

آیا شما هم تجربیاتی در مورد رمانتیک نبودن همسر خود دارید؟با ما به اشتراک بگذارید. گروه مشاوره نیک همراه با مشاوره های حضوری، آنلاین و تلفنی نقش مهمی در بهبود شرایط زوجین و حل اختلافات بر عهده دارد.

021-28424894

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سرپرست نویسندگان
دکتر مریم عبداللهی- مشاوره خانواده و کودک

مریم عبدالهی

ارشد روانشناسی عمومی
مشاوره ازدواج، مشاوره فردی

رزرو یک جلسه مشاوره