خیانت عاطفی چیست و چطور باید از رابطه خود در برابر آن محافظت کنید؟

خیانت عاطفی چیست و چطور باید از رابطه خود در برابر آن محافظت کنید؟

اصولا تمام روابط در ابتدا یک دوستی ساده هستند. اما پس از گذشت مدتی و با صرف انرژی و زمان، ممکن است یک رابطه فراتر از مرزهای دوستی رود. در این زمان در صورتی که یکی از طرفین رابطه با فرد دیگری در ارتباط عاطفی یا ازدواج باشد، مشکلاتی ایجاد خواهد شد.

خیانت عاطفی در هیچ فرهنگ و کشوری مورد تایید نیست. با این‌حال بسیاری اعتقاد دارند در صورت وجود نداشتن رابطه جنسی، خیانتی در کار نخواهد بود. اما خیانت عاطفی بیشترین و سخت‌ترین پیامدها را برای افراد به‌دنبال دارد.

ما در این مطلب با بررسی این نوع خیانت، شما را با عواقب و پیامدهای آن برای طرفین رابطه آشنا می‌کنیم. پس تا انتها همراه ما بمانید.

خیانت عاطفی چیست؟

زمانی که یک فرد انرژی و زمان زیادی را خارج از رابطه ازدواج یا دوستی خود می‌گذارد، در حال خیانت به شریک زندگی خود است. در این مواقع این افراد از شخص دیگری خارج از رابطه‌شان حمایت و همراهی را دریافت می‌کنند.

زمانی که احساس می‌کنید شریک‌تان در حال مطرح کردن شخصی‌ترین افکار و احساسات خود با فرد دیگری است، ممکن است خیانت در رابطه عاطفی شما رخ دهد.

خیانت عاطفی چیست و چطور باید از رابطه خود در برابر آن محافظت کنید؟

تفاوت رابطه عاطفی و دوستی

نوع رابطه افراد به میزان اطلاعات و احساساتی که با یکدیگر در میان می‌گذارند، ارتباط دارد. زمانی که این دو مولفه فراتر از مرزهای دوستی بروند، رابطه دو فرد وارد وضعیت عاطفی خواهد شد.

یکی از اصلی‌ترین تفاوت‌های دوستی نزدیک با رابطه عاطفی، میزان سرمایه گذاری احساسی است. پنهان ماندن آن از همسر یا شریک زندگی و کم شدن صمیمیت با او، یکی از نشانه‌های آن است.

تفاوت دیگر رابطه عاطفی و دوستی، در تمایلات جنسی است. زمانی که افراد در حال خیانت عاطفی با فرد دیگری به شریک زندگی‌شان باشند، جاذبه‌های جنسی نفر دوم برایشان بیشتر است.

تفاوت خیانت خرد و خیانت عاطفی

خیانت کوچک و بزرگ ندارد. با وجود این، روانشناس بالینی «سابرینا رومانوف»، خیانت خرد را به این شکل تعریف می‌کند: «اقدامات نسبتا کوچکی که فقط از آستانه نزدیکی با شخصی غیر از شریک زندگی خود عبور می‌کنند.»

دکتر رومانوف ادامه می‌دهد: «این‌ها چیزهایی هستند که ممکن است وقتی به صورت مجزا مورد بررسی قرار می‌گیرند، آن‌ها را به‌عنوان خیانت نشناسیم، اما اعتماد افراد را به‌شکل غیرقابل انکاری از بین می‌برند. بررسی جمعی این دسته اقدامات را می‌توان به‌عنوان منشا خیانت در آینده در نظر گرفت.»

همچنین او می‌گوید: «شما در این زمان ممکن است کارهایی را مانند لایک کردن پست افراد در شبکه‌های اجتماعی انجام دهید که نیازی به داشتن یک رابطه متقابل یا عاطفی ندارد.»

در یک خیانت عاطفی اشخاص سرمایه‌گذاری احساسی بیشتری می‌کنند و فرد دیگری نیز در این ارتباط به اندازه آن‌ها سهیم است. اما در خیانت خرد میزان کمتری از ذهن آن‌ها درگیر بوده و رفتارهایشان نیز متفاوت‌تر است.

علائم هشدار دهنده خیانت

زمانی که شما از لحاظ احساسی سرمایه‌گذاری بیشتری را در رابطه خود با دوستتان انجام دهید، ممکن است در حال خیانت به شریک زندگی‌تان باشید. نشانه‌هایی وجود دارد که با توجه به آن‌ها، می‌توانید متوجه شوید رابطه‌تان در چه وضعیتی قرار دارد. از جمله:

 • برای زمان تنهایی یا دیدار با دوستتان لحظه شماری می‌کنید.
 • باور دارید که دوستتان شما را از شریک زندگی‌تان بهتر درک می‌کند.
 • زمان کمتری را با شریک زندگی‌تان می‌گذرانید.
 • هدایای شخصی به دوست خود می‌دهید.
 • دوستی خود را مخفی نگه می‌دارید.
 • به صمیمیت با همسرتان علاقه‌ای ندارید.
 • در مورد دوستتان مشغله فکری یا خیال‌بافی دارید.
 • افکار و احساساتتان را به‌جای شریکتان با دوستتان در میان می‌گذارید.
 • از شریک زندگی خود کنارگیری می‌کنید.

خیانت عاطفی چیست و چطور باید از رابطه خود در برابر آن محافظت کنید؟

سوالاتی که باید از خودتان بپرسید

اگر احساس می‌کنید در آستانه خیانت در رابطه عاطفی خود هستید، باید این سوالات را از خودتان بپرسید:

 • آیا در رابطه خود درگیر مشاجره و دعواهای مکرر هستید؟
 • آیا احساس می‌کنید در حال فاصله گرفتن عاطفی از همسرتان هستید؟
 • آیا صحبت با همسرتان برایتان سخت است؟
 • آیا مسائل خود را با دوستتان بیشتر از شریک زندگیتان در میان می‌گذارید؟
 • آیا فکر می کنید دوستتان شما را بهتر از همسرتان درک می‌کند؟
 • آیا از نظر جنسی جذب دوست خود شده‌اید؟
 • آیا عبارت «ما فقط با هم دوست هستیم» دلیلی برای دوستی نزدیک شما است؟
 • آیا همسرتان از دوستی یا عمق دوستی شما خبر دارد؟
 • آیا بیشتر از این‌که با شریک زندگی‌تان باشید، منتظر بودن با دوستتان هستید؟
 • آیا وقتی با همسرتان در مورد روزتان صحبت می‌کنید، از صحبت درباره این دوستتان اجتناب می‌کنید؟

علامت های نشان دهنده خیانت عاطفی شریک زندگی شما

در بیشتر مواقع شما کسی نیستید که در حالت خیانت است، بلکه نسبت به رفتار شریک زندگی خود احساس نگرانی می‌کنید. اگر در چنین وضعیتی قرار دارید، نشانه‌های زیر می‌تواند برای شما و رابطه‌تان هشدار دهنده باشد:

 • همسرتان شروع به کناره‌گیری از شما کرده است.
 • او انتقادهای زیادی از شما می‌کند.
 • رفتارهای مخفیانه دارد. به‌طور مثال تلفن همراه خود را پنهان می‌کند یا زمانی که شما در اطراف او هستید، صفحه کامپیوترش را ناگهانی خاموش می‌کند.
 • به نظر می‌رسد که شریک زندگی‌تان به سرگرمی‌های جدید و غیرمعقولی علاقه پیدا کرده است.
 • اگر او همیشه ساعت‌های زیاد و اضافه‌ای را روی یک «پروژه» به همراه یک دوست کار می‌کند.
 • اگر شریک زندگی شما نام یک دوست را به‌طور زیادی ذکر می‌کند و احساس می‌کنید نظرات آن شخص بیشتر از شما برای او اهمیت دارد.
 • شک دارید که او با شخص دیگری در ارتباط است و دارد آن را از شما پنهان می‌کند.
 • اگر رابطه شما بر پایه اعتماد است اما در مورد این موضوع حس ششم شما احساس خطر کرده، ممکن است که حق با شما باشد. این در صورتی درست است که شما به‌راحتی حسادت نکنید و معمولا به شریک خود اعتماد داشته باشید.
 • ممکن است که شما سعی کنید درباره این موضوعات و احساس خطرتان با شریک زندگی خود صحبت کنید. اگر با حالت تدافعی مواجه شدید یا احساس کردید که از موضوع اصلی فاصله گرفته‌اید، باید هوشیار باشید.

خیانت عاطفی چیست و چطور باید از رابطه خود در برابر آن محافظت کنید؟

چگونه از ازدواج یا رابطه خود در برابر خیانت عاطفی محافظت کنید

حتی موفق‌ترین افراد نیز نیاز دارند تا به دور از تنهایی و در یک رابطه عاطفی باشند. بنابراین همان‌طور که نیاز به رابطه کاملا طبیعی و انسانی است، نیاز به حفظ آن نیز به همین اندازه ضرورت دارد.

درباره شیوه محافظت از رابطه در برابر خیانت نظرات متفاوتی وجود دارد که مطرح‌ترین آن‌ها متعلق به «گری نیومن» است. او پیشنهاد می‌کند تا روابط دوستی و بین فردی خود را خارج از ازدواج یا رابطه احساسی‌تان محدود کنید.

این روانشناس بزرگ به افراد پیشنهاد می‌کند تا از رابطه با جنس مخالف اجتناب کنند. به این ترتیب آن‌ها خواهند توانست جلوی خیانت را در رابطه عاطفی خود بگیرند. او همچنین اعتقاد دارد که محدود کردن روابط خود با دیگران، مهم‌ترین کاری است که افراد می‌توانند برای ازدواج‌ خود انجام دهند. نیومن تنها روانشناسی نیست که چنین اعتقادی دارد.

همچنین بخوانید: پیامدهای رابطه با مرد متاهل و بهترین شیوه برخورد با آن

اما دیگران اعتقاد دارند که این رویکرد مشکل‌ساز است. به این دلیل که این کار نمی‌تواند مشکلات زیربنایی که فرد را به صمیمیت خارج از رابطه تشویق می‌کند، حل کند. بلکه می‌تواند برای افرادی که در یک رابطه هستند احساس تنهایی و انزوا را به همراه داشته باشد. دوستی‌ها و حمایت‌های اجتماعی برای رفاه روانی افراد مهم هستند و نیازی نیست که داشتن آن‌ها به قیمت رابطه اولیه‌شان تمام شود.

در واقع محافظت از یک رابطه وظیفه هر دو شخصی است که در آن سهم دارند و هر دو باید از خیانت عاطفی جلوگیری کنند. افراد زمانی می‌توانند در این کار موفق باشند که رابطه‌شان را بر مبنای دوستی و اعتماد پایه‌گذاری کرده باشند و با یکدیگر برای نگهداری از آن تلاش کنند.

نیومن به این منظور پیشنهادهای دیگری را نیز به زوج‌ها ارائه می‌کند. داشتن قرارهای هفتگی و اختصاص زمانی برای بحث و گفتگو، نمونه‌ای از آن‌ها است. راه‌های دیگری نیز برای حفظ صمیمیت، عاطفه و اعتماد در رابطه وجود دارد که عبارت هستند از:

 • حمایت از همدیگر
 • داشتن ارتباط روزانه
 • صحبت در مورد همه چیز از مسائل و برنامه‌های عملی گرفته تا رویدادها و احساسات شخصی
 • لذت بردن از قرارها و ایجاد راه‌هایی برای اختصاص زمان منظم با کیفیت با یکدیگر
 • یادگیری تعامل سازنده و سالم با یکدیگر
 • ترمیم رابطه و حل سریع اختلاف‌ها
 • نشان دادن احترام به یکدیگر

سخن نهایی

خیانت در رابطه عاطفی، بدترین آفت برای آن است. ممکن است مسائل و اختلاف‌های بسیاری در یک رابطه وجود داشته باشد اما زمانی که خیانت رخ دهد، امکان بخشش و حفظ رابطه بسیار کمتر خواهد شد. این یکی از حساس‌ترین موضوعاتی است که در زندگی افراد اهمیت دارد.

افراد به دلایل مختلفی ممکن است که آرامش بیشتری را در خارج از رابطه عاطفی خود پیدا کنند که به‌تدریج و با سرمایه‌گذاری عاطفی بیشتر، آن‌ها را به خیانت وا دارد. در این مواقع آن‌ها به‌جای فرار از مشکلات با شریک زندگی‌شان به فردی دیگر، باید به فکر حل این اختلافات باشند.

نشانه‌های بسیار و آشکاری برای خیانت عاطفی وجود دارد. شما با شناخت آن‌ها می‌توانید متوجه شوید که رابطه خارج از ازدواجتان به چه سمتی می‌رود یا شریک زندگی‌تان در حال خیانت به شما است یا خیر. بزرگترین و آشکارترین نشانه، در میان گذاشتن مسائل با دوستی جز همسرتان است.

روانشناسان راه‌های مختلفی را برای حفظ رابطه پیشنهاد می‌کنند. محدود کردن روابط با جنس مخالف شاید در دسترس ترین راهکار باشد اما بهتر است با داشتن قرارهای هفتگی و اختصاص زمانی برای بحث و گفتگو، رابطه‌تان را خودتان حفظ کنید.

خیانت چه جنسی یا عاطفی صدمات عمیقی بر روابط میگذارد. اما باید بدانید که خیانت دیدن به منزله پایان یک رابطه نیست بلکه فرصتی برای ترمیم و بازسازی رابطه شماست. به شرط آنکه بدانید چطور از آن عبور کنید، گروه مشاوره نیک همراه با مشاوره های حضوری، آنلاین و تلفنی نقش مهمی در بهبود شرایط زوجین و حل اختلافات بر عهده دارد.

021-28424894

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سرپرست نویسندگان
دکتر مریم عبداللهی- مشاوره خانواده و کودک

مریم عبدالهی

ارشد روانشناسی عمومی
مشاوره ازدواج، مشاوره فردی

رزرو یک جلسه مشاوره